Zima w Katalonii – jaka pogoda i co można robić? Sprawdźmy!

10 stycznia, 2024 Tagi , , , , , , ,

Katalonia to nie tylko letnie wakacje nad wybrzeżem Costa Brava! Również poza sezonem letnim istnieje tutaj całkiem atrakcyjny turystycznych. Starczy wspomnieć o pokrytych śniegiem Pirenejach i wszystko staje się jasne. Jeśli I Ty również planujesz tu swój urlop, to sprawdź razem z nami, jakie jest zima w Katalonii. Pomoże Ci się to odpowiednio spakować na upragnione wakacje!

Pogoda zimą w Katalonii

Oczywiście nie będzie zaskoczeniem, że hiszpańska zima jest znacznie cieplejsza od tej polskiej, nie mówiąc już o skandynawskiej. Przyjrzyjmy się jednak temperaturze i aurze, jaka panuje w poszczególnych miesiącach. Z nami dowiesz się także, co ciekawego można robić w Katalonii w tym nieco chłodniejszym okresie. Oczywiście warto tu też zaznaczyć, że będzie to doskonały czas na zwiedzanie, gdyż unikniesz wtedy sporych upałów.

Katalonia pogoda listopad

Przejście z sezonu jesiennego na zimowy jest wyjątkowo łagodne w Katalonii. Patrząc na odczyty temperatur w samej Barcelonie, widzimy, że średnie wartości mieszczą się pomiędzy 10 a 18 stopniami Celsjusza. Oczywiście temperatury zauważalnie spadają z najwyższych wartości w lecie, ale nadal można odwiedzić hiszpańskie plaże. Kąpiel w wodzie o amplitudzie 17 stopni może już nie każdego cieszyć, ale piknik na plaży naprawdę może się udać. Warto przy tym zaznaczyć, że nadal jest dość ciepło, gdy świeci słońce. Niekiedy można nadal stawiać na krótki rękawek.

Natomiast listopad w Katalonii ma to do siebie, że znacznie słabnie letni ruch turystyczny, a zimowy jeszcze się nie zaczyna. Ceny hoteli, przelotów i restauracji też powinny być bardziej przystępne. Jeżeli nie lubimy tłumów, to warto właśnie wtedy ruszyć na podbój stolicy prowincji – Barcelony. Poza zwiedzaniem historycznych zabytków, można uczestniczyć w miejscowym święcie Tots Sants (taki ichni Dzień Wszystkich Świętych). Na ulicach można wtedy skosztować pieczonych kasztanów, słodkich ziemniaków i panellets, czyli ulubionego jesiennego deseru Katalończyków.

Katalonia pogoda grudzień

W grudniu robi się już wyraźnie chłodniej. Temperatury dzienne oscylują około 10 stopni Celsjusza, spadając o poranku średnio do 6 stopni. Za to na kolor nieba nie można narzekać! Jest piękne, błękitne i przez większość dnia świeci jasno słońce. Od czasu do czasu można się spodziewać przelotnego i umiarkowanego deszczyku.

Bon Nadal! Tak pozdrawiają się Katalończycy w Święta Bożego Narodzenia. Pierwsza gwiazdka świeci tutaj jakby jaśniej na czystym, wieczornym niebie, a jeszcze lepszą wiadomością jest to, iż sezon świąteczny trwa w Katalonii do 6 stycznia! Na świątecznych stołach dominują pieczenie według lokalnych przepisów, a także sopa de galets (zamiast grzybnej czy rybnej). Warto spędzić w Katalonii też Sylwestra i doczekać do północy, bo wtedy… należy zjeść 12 kulek winogrona 12 sekund Nowego roku. Dziwne? Ale smakowite!

Katalonia pogoda styczeń

Wielu turystów odstraszy pogoda styczniowa. Faktycznie lubi być kapryśna. Temperatura czasami wariuje i na odczytach figuruje raz 5 stopni, a niekiedy nawet 15 – 20 stopni! Ale styczeń nie służy przecież do kąpieli w morzu, lecz do cieszenia się śniegiem! Miejscowi zapewniają, że czasami w ciągu nocy spada w górach Katalonii nawet metr śniegu.

Zaczyna się wtedy na dobre „białe szaleństwo”. Wędrówki na rakietach śnieżnych to idealny sposób na odkrycie pięknych krajobrazów pokrytych śniegiem w całych katalońskich Pirenejach. Warto wtedy odwiedzić jeden z ośrodków narciarskich w Katalonii. Większość z nich oferuje trasy do jazdy na nartach o różnym stopniu trudności, a sprzęt można bez problemu wypożyczyć na miejscu. Polecamy między innymi ośrodki Port del Comte w górach Serra de Querol, z najwyższym miejscem 2400 metrów n.p.m. oraz Baqueira-Beret koło miejscowości Lleida. Katalończycy wprost ubóstwiają snowboard!

I jeszcze coś dla smakoszy. Pod koniec stycznia w Katalonii obchodzony jest dzień Calcotada, czyli święto jedzenia cebulek. Możesz także spróbować!

Zima w Katalonii -pogoda luty

Ten miesiąc w większości Katalonii oznacza zimno, choć tak naprawdę zależy to od obszaru, w którym się przebywa. Poza tym luty często charakteryzuje się pięknym niebem oraz sporą liczbą promienii słonecznych. Wyjątkiem są tutaj zapewne okolice Lleidy nad rzeką Segre (środkowa Katalonia). Jeśli się tam wybierasz, lepiej przygotuj się na słynną mglistą pogodę! W południe dnia temperatury w lutym są przyjemne i wkraczają nawet w strefę komfortu termicznego (13 stopni Celsjusza), a duże ochłodzenie przypada na godziny wieczorne i nocne (spadki do nawet 5 stopni, jednak nadal powyżej zera!).

Odwiedzając hiszpańską Katalonię w lutym, nie można przegapić jednego eventu. Właśnie wtedy ciche w ciągu roku i spokojne miasteczko Solsona (półtorej godziny drogi od Barcelony) zamienia się w imprezową stolicę. Słynny karnawał trwa tam kilka dni (10-26 lutego) i turyści mogą być między innymi świadkami święta o nazwie Penjada del Ruc, w które zaangażowany jest wielki, pluszowy osioł wieszany na miejscowej dzwonnicy i… jego sztuczny mocz. Ciekawi? Wybierzcie się tam!

Vallter 2000 ski resort and snowy peak of Gra de Fajol mountain.Winter landscape with winding road, snowy mountains and trees covered with snow. Setcases, Ripollés, Girona Pyrenees, Catalonia.
Ośrodek narciarski Vallter 2000 i ośnieżony szczyt góry Gra de Fajol. Zimowy krajobraz z krętą drogą, zaśnieżonymi górami i drzewami pokrytymi śniegiem. Zestawy, Ripollés, Girona Pireneje, Katalonia., licencja: shutterstock/By Polsole

Katalonia pogoda marzec

Marzec to miesiąc, w którym Katalonia zaczyna się stopniowo rozgrzewać. Temperatury powoli rosną (średnio do 17 stopni Celsjusza), pojawiają się także pierwsze oznaki wiosny. Na samym wybrzeżu jest wystarczająco ciepło, aby w południe założyć T-shirt lub rozkoszować się zimną kąpielą w morzu. Oczywiście w górach nadal notuje się spadki temperatury poniżej zera i opady śniegu.

To już czas na delikatne, wiosenne spacery. A ponieważ spacer nie jedno ma imię, to można go odbyć na bardziej sportowo. Transequia to popularny marcowy marsz odbywający się 5 marca w sercu Katalonii. Trasa prowadzi wzdłuż kanału irygacyjnego o nazwie Sequia, który ma długość 23 kilometrów. Całe rodziny biorą w nim udział, a turyści są mile widziani. Po drodze cieszą oko winnice, zielone pola uprawne i małe kamienne mostki. Może jeszcze bardziej podkręcić tempo? 19 marca odbywa się doroczny maraton w Barcelonie. To 42 kilometry biegania pośród najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście – mijamy między innymi Placa Espanya, Camp Nou i Łuk Triumfalny.

Kiedy wybrać się do Katalonii zimą?

Dokonanie wyboru spośród zimowych miesięcy nie jest pewnie najłatwiejsze. Z jednej strony warto celować w koniec listopada, kiedy sezon turystyczny nie zaczyna się jeszcze na dobre. Miłośnicy „białego szaleństwa” wybiorą raczej pełnie zimy, czyli styczeń i luty, kiedy można liczyć na dużo śniegu w Pirenejach. Na zwiedzanie zabytków Barcelony najlepszy zaś będzie marzec, aczkolwiek zimy w tym mieście są na ogół bezśnieżne, więc nie ma problemu, by pospacerować sobie w pozostałe miesiące przy całkiem komfortowej aurze.

Poprzedni

Jak tanio zwiedzić Andaluzję? Krótki przewodnik!

Podpowiadamy co warto zjeść w Katalonii? Oto kuchnia katalońska!

Następny

Dodaj komentarz