Wynajęcie samochodu w Katalonii – polecane miejsca, co warto wiedzieć?

17 stycznia, 2024 Tagi , , , , , , ,

Planując wakacje w Katalonii, czyli w jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Hiszpanii, warto się dobrze przygotować do takiego wyjazdu. Samo pakowanie czy zakup biletów nie powinien być żadnym problemem dla zaprawionych w bojach turystów, jednak pozostaje jeszcze ważna kwestia poruszania się po prowincji, gdy jesteśmy już na miejscu. Mamy nadzieję, że pomoże w tym poniższy artykuł. Poruszamy w nim istotne kwestie, dzięki czemu dowiesz się, jak wygląda wynajęcie samochodu w Katalonii. Wskazujemy również na tamtejsze przepisy ruchu drogowego, z którymi też warto się przed wakacjami zaznajomić. Zapraszamy do lektury!

Wynajem samochodów w Katalonii – najważniejsze informacje

Transport publiczny w Katalonii, jak w każdym innym mieście, ma swoje ograniczenia. W takim przypadku trzeba być dość elastycznym. Musisz planować kolejne wycieczki według określonych z góry planów jazdy autobusów. O ile w Barcelonie, stolicy prowincji, lepiej samochodu po prostu nie używać i zdać się na całkiem nieźle zorganizowany transport miejski (metro TMB, kursujące codziennie od piątej rano do północy, taksówki, busy, tramwaje, rowery elektryczne, kolejka podmiejska i linowa – wszystko w całkiem przystępnych cenach), o tyle wyjazd poza miasto może już stanowić pewny problem, zwłaszcza dla osób, które lubią zwiedzać.

Znakomitą alternatywą staje się wynajęcie samochodu. Nie warto celować w najniższe oferty cenowe znalezione w internecie. Za takimi „hitami” kryć się zawsze może nieuczciwy przedsiębiorca, który oferuje co prawda niskie ceny, ale najczęściej w takim przypadku zdarzają się inne, ukryte koszty. Na przykład pojawiają się kosmiczne depozyty, a nawet proponują wynajem w formacie „excess”. Wówczas za wszelkie szkody, nie zawsze przecież wynikające z Twojej winy, zapłacisz (i to suto) z własnej kieszeni! Uważajmy zatem na wszelkie „ukryte opłaty”, odbierając kluczyki do samochodu.

Wynajem samochodów w Katalonii – jak to zrobić z głową?

Niezależnie od kogo wypożyczasz auto, świętą zasadą jest zrobienie zdjęć pojazdu, najlepiej z każdej strony, przed eksploatacją. Unikniesz wtedy niepotrzebnych kłótni na temat stanu wozu przy jego oddawaniu. Ale to oczywiście nie wszystko! Zwracaj uwagę na to, aby w cenie wynajmu (to najlepsza opcja) było zawarte stosowne ubezpieczenie przed wypadkiem, uszkodzeniem i kradzieżą. W większości wypożyczalni można również dokupić rozszerzony pakiet drogowego assistance, bardzo ułatwiający ewentualne korzystanie z pomocy drogowej w Katalonii.

I jeszcze kilka informacji praktycznych. Aby w ogóle wynająć auto w Katalonii (jak i całej Hiszpanii), trzeba posiadać ważne międzynarodowe prawo jazdy oraz kartę kredytową. Osoba taka musi mieć także ukończone 21 lat, przy czym kierowcy młodsi niż 25 lat w niektórych miejscach muszą się liczyć z dodatkową opłatą za wynajem auta. Dodatkowe koszty mogą też dotyczyć samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Każdy wynajem obłożony jest kadencją, czyli terminem odbioru wozu i spóźnienie też może pociągnąć za sobą dodatkowe opłaty. Wreszcie, odbierając samochód na miejscu, trzeba mieć (w przypadku rezerwacji online) wydrukowany voucher lub inne potwierdzenie rezerwacji,

Gdzie i jak wynająć samochody w Katalonii?

Nie da się ukryć, że większość dróg w Katalonii prowadzi z i do Barcelony. Logiczne zatem, iż warto wypożyczyć samochód właśnie tam, być może od razu po wylądowaniu na lotnisku. Znajduje się tutaj wiele wypożyczalni renomowanych firm, takich jak: Centauro, Nizacars Rent A Car, Nizacars, Record Go, OK Mobility czy Firefly. Ogromnym plusem takich miejsc jest naprawdę duża i zróżnicowana pod względem funkcjonalności flota pojazdów.

Wbrew pozorom, Barcelona nie jest jakimś specjalnie wielkim organizmem miejskim i nie ma większych problemów z ruchem drogowym, a co najważniejsze, start z tej lokacji w wynajętym aucie oferuje wiele możliwości wycieczek w oryginalne i ciekawe miejsca, takie jak Sitges, Mataro czy Vilanova. Wszystko to w zasięgu zaledwie godziny jazdy samochodem.

Car driving through the puddle and splashing by water.
wynajem auta, licencja: shutterstock/By LeManna

Wyszukiwarka samochodów – bardzo pomocne narzędzie!

Trochę inaczej musimy podejść do sprawy, gdy znajdujemy się na jakiejś prowincji Katalonii, z dala od większych miast. Wynajem samochodu jest wówczas łatwy dzięki wyszukiwarkom wyspecjalizowanych stron internetowych. Dobrą opcją może być w tym aspekcie wyszukiwarka samochodów pod adresem internetowym https://www.rentalcars.com/. Jest to zdecydowanie najbardziej znana i jednocześnie największa wyszukiwarka online tego typu na świecie.

Bez względu na to, czy chcesz wypożyczyć małe auto osobowe, busa czy vana, można tutaj za pomocą kilku szybkich kliknięć (i całkowicie za darmo!) porównać dostępne w danym miejscu oferty wynajmu samochodów i w rezultacie znaleźć idealne cenowo i czasowo rozwiązanie. Dodatkowo wynajem pojazdu przez internet jest znacznie tańsza opcją.

Kilka słów o zasadach ruchu drogowego w Katalonii

Kilka słów trzeba jednak jeszcze powiedzieć o lokalnych przepisach ruchu drogowego. Dobra wiadomość jest taka, że podobnie jak w Polsce, obowiązuje tutaj ruch prawostronny. Warto przede wszystkim pamiętać o ograniczeniach, aby uniknąć mandatów:

  • 120 km/h – autostrady i drogi ekspresowe;
  • 90 km/h – trasy dwukierunkowe;
  • 30 km/h – w terenie zabudowanym.

Wyprzedzać można tylko z lewej strony, a rozmawianie podczas jazdy samochodem przez telefon komórkowy (bez opcji głośnomówiącej) jest surowo zakazane. Specjalne przepisy dotyczą też dzieci o wzroście poniżej 135 centymetrów. Nie mogą one podróżować na przednim siedzeniu auta. No i informacja, którą trzeba powtarzać do znudzenia – nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu. Od wartości 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu, zaczynają się problemy. Stawiaj zatem na bezpieczeństwo i przestrzegaj przepisów!

Czytaj także: Podpowiadamy co warto zjeść w Katalonii? Oto kuchnia katalońska!

Poprzedni

Szpitale w Katalonii – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Najlepsze miejsca na nocleg w Katalonii – gdzie się zatrzymać?

Następny

Dodaj komentarz