Katalonia cieszy się sporą popularnością. Każdy, kto planuje tam swoje wakacje, powinien dowiedzieć się, na jakie atrakcje warto zwrócić swoją szczególną uwagę. Poznajmy zatem TOP10 atrakcji w Katalonii. Dzięki temu Twoje wakacje będą jeszcze ciekawsze!
1. Sagrada Familia
Będąc w Katalonii, a jeszcze konkretniej w Barcelonie, nie można pominąć secesyjnej świątyni o pięknie brzmiącej nazwie Sagrada Familia. Ten wyjątkowy obiekt sakralny znajduje się w dzielnicy Eixample i ma status bazyliki mniejszej. Prace budowlane związane ze wznoszeniem świątyni rozpoczęły się jeszcze w 1882 roku. Wyjątkowy charakter zyskała ona w dużej mierze dzięki Antoniemu Gaudiemu. Sagrada Familia w roku 2005 umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli chodzi o najistotniejsze cechy bazyliki, na pewno należy wspomnieć o tym, że zbudowano ją na planie krzyża łacińskiego. Ma trzy fasady oraz 18 wież. Fasady noszą nazwy Narodzenia, Chwały i Pasji. Za najbardziej ozdobną uchodzi fasada Narodzenia, która zresztą powstała najwcześniej ze wszystkich. Wewnątrz świątyni można podziwiać między innymi żyrandol z postacią Jezusa Chrystusa.
Obiekt przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Najlepiej zwiedzać go z przewodnikiem, który przedstawi wiele interesujących faktów powiązanych z bazyliką. Jedną z tych bardziej interesujących może być to, iż Sagrada Familia nie jest wspierana pod względem finansowym ani przez władze państwowe, ani kościelne. Środki na jej budowę i renowację uzyskiwano głównie dzięki ofiarności darczyńców. Tak też w dużej mierze pozostało po dziś dzień. Na szczęście, ogromne zainteresowanie turystów pozwala na pokrycie kosztów powiązanych z bieżącymi pracami budowlanymi i renowacyjnymi. Ciekawym faktem dotyczącym tej świątyni jest również to, że nie brakuje kontrowersji wokół jej budowy, a konkretnie pozwolenia na nią. W 2016 roku o uregulowanie kwestii z tym związanych zaczęły dopominać się władze Barcelony.
2. Pałac Muzyki Katalońskiej
W Barcelonie, stolicy Katalonii znajduje się także Pałac Muzyki Katalońskiej. To naprawdę piękny budynek, który został zbudowany w 1891 roku. Dokonał tego jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji katalońskiej, Lluís Domènech i Montaner. Co ciekawe, na budowę obiektu przeznaczono niemal dwukrotność pierwotnie zakładanej kwoty. Wyjątkowo interesujące wydają się być zdobienia fasadowe. Reprezentują one bowiem style typowe dla architektury hiszpańskiej i arabskiej. W oczy rzucają się nie tylko czerwona cegła, ale również mozaika czy witraże. Fenomenalne wrażenie robią też sięgające pierwszego piętra kolumnady. Ozdabiają one między innymi frontowe wejście.
Zainteresowanie turystów mogą wzbudzać też płaskorzeźby, które reprezentują popiersia znanych kompozytorów. Mowa tu chociażby o Janie Sebastianie Bachu, a także o Ludwiku van Beethovenie. Wewnątrz Pałacu Muzyki Katalońskiej znajduje się wspaniała sala koncertowa, w której może się zmieścić ponad 2 tysiące osób. Wykonane ze szklanych witraży ściany sprawiają, że do wnętrza sali wpada naturalne światło słoneczne. W pomieszczeniu podziwiać można między innymi kolumny, które zostały udekorowane motywem piór pawich w kolorze złotym. Nad sceną umocowane są wysokie organy w odcieniu bieli. Pod nimi znajdują się zaś popiersia muz. Główna sala koncertowa to nie wszystko. W Pałacu Muzyki Katalońskiej znajdują się też dwie mniejsze sale, w których organizuje się zazwyczaj kameralne koncerty. Z pałacem powiązane są działalności zespołów takich jak Chór Orfeo Catala oraz Cor de Cambra.
3. Kompleks archeologiczny w Tarragonie
W Tarragonie jednym z ważniejszych miast Katalonii znajduje się wspaniały oraz rozległy kompleks archeologiczny. To właśnie dzięki niemu, Tarragona została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do czasów współczesnych przetrwały między innymi starożytne mury miejskie, ruiny amfiteatru, a także cyrku. To właśnie w takim cyrku w dalekiej przeszłości urządzane były wyścigi rydwanów. Turyści mogą liczyć również na oglądanie pozostałości kościoła Wizygotów. W oczy rzuca się też mierzący sobie dwa piętra rzymski akwedukt. Jest on znany jako El Puente del Diablo, czyli tak zwany most diabelski. Nie sposób zaprzeczyć temu, że kompleks archeologiczny w Tarragonie uchodzi za najważniejszą atrakcję tego katalońskiego miasta. Z tego też powodu, miasto to bywa określane mianem perły archeologii. Ruiny oraz pozostałości różnego rodzaju obiektów najlepiej zwiedzać w towarzystwie przewodnika, który uzupełni takie zwiedzanie o interesujące fakty historyczne.
4. Opactwo Matki Bożej w Montserrat
Opactwo Matki Bożej w katalońskim Montserrat prezentuje się wyjątkowo majestatycznie na tle masywnych skał. W opactwie mieści się siedziba męskiego klasztoru benedyktyńskiego. Warto nadmienić, że klasztor ten bywa mijany przez osoby, które wspinają się na szczyt masywu górskiego Monsterrat. Z historią tego opactwa jest związana wyjątkowo ciekawa legenda. Zgodnie z nią około 50 roku naszej ery do Montserrat przybył sam święty Piotr. Apostoł miał pozostawić w jednej ze skalnych grot drewnianą figurkę przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem. Niestety, muzułmański najazd doprowadził do jej zaginięcia na początku VIII wieku.
Na szczęście, w 880 roku doszło do odnalezienia figurki, co dla wielu osób nosiło znamiona cudu. Aby uczcić fakt odnalezienia podobizny Matki Boskiej z Dzieciątkiem w miejscu, w którym do tego doszło, wybudowano kaplicę. Warto nadmienić, iż klasztor wciąż jest czynny i stanowi jeden z najistotniejszych ośrodków religijnych w całej Katalonii. Nie oznacza to jednak, że miejsce to nie jest przeznaczone do zwiedzania. Dlatego też, we wnętrzu bazyliki doszło do powstania muzeum, które nosi nazwę Museo de Montserrat. Może się ono poszczycić naprawdę licznymi zbiorami dzieł. Mowa tu między innymi o obrazach Pabla Picassa czy El Greco. Do klasztoru licznie przybywają nie tylko turyści, ale również pielgrzymi.
5. Rybacki port na Costa Brava
Będąc w Katalonii, warto rozważyć udanie się do portu rybackiego na Costa Brava. Mowa tu o urokliwym porcie o nazwie Cadaques. Miejsce to wyróżnia się przede wszystkim ciasnymi uliczkami, jak również białych chatach rybackich. Znamienne dla nich jest to, iż ich dachy kryte są dachówką o barwie czerwieni. Wyjątkowo pięknie prezentują się również kamieniste zatoczki. Ze względu na swoją lokalizację, w okolicach rybackiego portu na Costa Brava nie brakuje uroczych knajpek, w których można raczyć się naprawdę wyjątkowymi w smaku owocami morza. Będąc w tym miejscu warto pokusić się o skosztowanie najsłynniejszego dania Katalonii, jakim jest paella de marisco, czyli paella podawana właśnie z owocami morza. Wieczorami w okolicy portu kwitnie życie nocne. Nie brakuje tu ciekawych barów i dyskotek.
6. Park Narodowy Aigüestortes
Będąc w Katalonii warto rozważyć także odwiedziny w Parku Narodowym Aigüestortes. Znajduje się on w mniej więcej środkowej części pasma górskiego Pireneje. Jego powierzchnia wynosi ponad 40 hektarów. Całość podzielona jest na dwie strefy: peryferyjną oraz wewnętrzną. Krajobraz tego parku narodowego jest naprawdę wyjątkowy. Turyści mają szansę oglądać między innymi doliny polodowcowe. Warto zwrócić też uwagę na wysokie, sięgające aż 3000 metrów szczyty górskie. Urokliwe stawy, których jest tutaj blisko dwieście, noszą nazwę estanów. Teren parku porośnięty jest mnóstwem drzew, z czego przeważającą większość stanowią iglaki. Przez teren parku przebiega mnóstwo szlaków turystycznych. Posiadają one różne stopnie trudności. Niektóre z nich są przeznaczone dla bardzo doświadczonych osób, ale z wielu śmiało mogą korzystać rodziny z dziećmi.
Co dość interesujące, w okolice jednego ze stawów można dojechać koleją liniową. Mowa tu o stawie noszącym nazwę Estany Gento. Uwagę zwraca tutaj wyjątkowo uboga, skąpa roślinność. Turyści spacerujący po parku mają szansę przenocować w schronisku za stosunkowo niewielką opłatą. Warto skorzystać z tej okazji, jeżeli ma się świadomość tego, że nie zdąży się zejść ze szlaku przed zapadnięciem wzroku. Spacerowanie w ciemności może bowiem wiązać się z ryzykiem zagubienia, nawet jeśli jest się doświadczonym amatorem górskich wędrówek. Bardzo ważne jest to, aby na terenie parku narodowego zachowywać się w kulturalny sposób. Przede wszystkim nie powinno się hałasować, bo mogłoby to przestraszyć zamieszkujące teren parku zwierzęta.
7. Ogród Botaniczny Marimurtra
Marimurtra jest przepięknym ogrodem botanicznym, który znajduje się w Blanes na Costa Brava. Jego budowę ufundował niemiecki przedsiębiorca Karl Faust. To właśnie pod budowę ogrodu dokonał on w latach dwudziestych ubiegłego wieku wykupu znajdujących się pod Blanes gruntów. Zdecydowaną większość z nich stanowiły winnice. W tworzeniu ogrodu ogromną rolę odegrały także takie osoby jak Josep Goday, Pius Font, Frances Folguera oraz Josep Cautrecasas. Interesujące dla wielu turystów może być to, iż Karl Faust zamieszkiwał teren ogrodu aż do swojej śmierci. W ogrodzie można współcześnie podziwiać niemalże dwieście tysięcy roślin! Jeżeli chodzi zaś o liczbę gatunków, wynosi ona blisko sześć tysięcy. Znalazło się tam sporo gatunków zagrożonych wyginięciem, a także takie, do których wymarcia doszło już na wolności.
8. Kościół parafialny świętej Romy w Lloret de Mar
Jednym z piękniejszych obiektów sakralnych na terenie Katalonii jest również kościół parafialny pod wezwaniem świętej Romy. Znajduje się on w popularnej turystycznej miejscowości Lloret de Mar. Świątynia ta wybudowana została w latach 1509-1522. Wzniesiono ją w stylu architektonicznym określanym mianem katalońskiego gotyku. Co interesujące, w przeszłości w kościele tym przechowywano węgiel. Z tego właśnie względu określano go mianem „Sa Carbonera”. Świątyni zdarzało się również pełnić ważne funkcje obronne, między innymi podczas ataku muzułmańskich piratów. Dobudowane w XVII wieku elementy sprawiły, że kościół zyskał częściowo renesansowy charakter. W wyglądzie świątyni uwagę zwracają nie tylko inspiracje stylem bizantyńskim, ale również muzułmańskim. Niestety, kościół świętej Romy został bardzo poważnie uszkodzony w czasie hiszpańskiej wojny domowej, która miała miejsce w 1936 roku. Na szczęście, ocalała kaplica Najświętszego Sakramentu, na której terenie trzeba było jednak wykonać niezbędne prace renowacyjne.
9. Łuk Triumfalny w Barcelonie
W Barcelonie warto też zwrócić uwagę na majestatyczny i mocno rzucający się w oczy Łuk Triumfalny. To pomnik-symbol, który został zaprojektowany przez słynnego architekta Josepha Vilaseca. Miało to miejsce w roku 1888. Warto jak najdokładniej przyjrzeć się płaskorzeźbom, które przedstawiają między innymi alegorie przemysłu czy rzemiosła. Jeden z fryzów przedstawia Barcelonę, która serdecznie wita gości zbierających się na wystawie. Jeżeli chodzi o materiał wykorzystany podczas budowy, Łuk Triumfalny wzniesiony został przede wszystkim z czerwonej cegły. Jego styl bywa określany jako neomauretański. Wiele osób porównuje barceloński Łuk do Łuku znajdującego się w stolicy Francji.
Niektórzy twierdzą, że to hiszpański Łuk Triumfalny jest atrakcyjniejszy. Warto jeszcze nadmienić, iż barceloński Łuk Triumfalny otacza dwunastu aniołów. Wszystkie z nich reprezentują sławę. Szczyt łuku jest zaś zwieńczony przez herb hiszpańskich monarchów. Filary podtrzymują zaś majestatyczne lwy. Warto wspomnieć także o sentencji łacińskiej, umieszczonej na dole. Jest to napis „Plus Ultra”, co należy przetłumaczyć jako „Dalej i dalej”. Wszystko po to, aby osoby przechodzące przez Łuk Triumfalny odnosiły wrażenie, że miasto ich wita i zaprasza do odwiedzin.
10. Katedra świętej Eulalii w Barcelonie
Wśród interesujących obiektów sakralnych znajdujących się w Katalonii wyróżnia się także Katedra imienia świętej Eulalii. Świątynia została poświęcona tej dziewicy i męczennicy między innymi ze względu na to, że najprawdopodobniej do jej śmierci doszło właśnie na terenie Barcelony. Miała ona miejsce podczas zbiorowych prześladowań chrześcijan. Co dość interesujące, historia budowy tej katedry sięga jeszcze 343 roku. Burzliwa historia wielokrotnie nie oszczędzała jednak świątyni.
Do jej całkowitego zniszczenia doszło w 985 roku przez Maurów. Większy kościół, który jednak skorzystał nieco, dzięki fragmentom starej świątyni został wzniesiony w roku 1448. Ogromne zmiany zaszły w latach 1887-1890, kiedy to doszło do powstania reprezentacyjnej fasady w neogotyckim stylu. W oczy rzuca się między innymi licząca osiem boków wieża oraz majestatyczne wejście. Wewnątrz katedry znajduje się nagrobek świętej Eulalii, jak również liczne gotyckie rzeźby. Nie brakuje tam też krzyża, który posiada interesujące pochodzenie. Znajdował się on bowiem na statku, który brał udział w bitwie pod Lepanto. Interesująco przedstawia się także prezbiterium z ołtarzem głównym. Świątynia stanowi siedzibę archidiecezji barcelońskiej. Jest zatem jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w całej Hiszpanii.
Podsumowanie – TOP10 atrakcji w Barcelonie
Katalonia bez wątpienia zachwyca i to bardzo licznymi zabytkami. Nie brakuje tutaj przepięknych, bogato zdobionych świątyń, jak i pałaców. Miłośnicy flory i fauny mogą zaś pokusić się o odwiedzenie jednego z katalońskich parków narodowych. Dobrym pomysłem będzie też wizyta w ogrodzie botanicznym. Dostęp do wielu atrakcji jest płatny, ale niektóre z obiektów są dostępne dla odwiedzających bezpłatnie. Płacąc za atrakcje, warto mieć na względzie to, że środki zgromadzone dzięki zakupowi biletów są nierzadko przeznaczone na renowację obiektów oraz na ich utrzymanie. Wszystko po to, aby zabytki mogły cieszyć oczy przyszłych pokoleń, a także po to, aby wizyta w nich nie stanowiła zagrożenia dla ruchu turystycznego.
Czytaj także:
Najbardziej instagramowe miejsca w Katalonii – sprawdź!
Najlepsze miejsca na nocleg w Katalonii – gdzie się zatrzymać?