TOP10 atrakcji w Andaluzji – co zobaczyć i zwiedzić?

15 stycznia, 2024 Tagi , , , , , , , , , , ,

Andaluzja jest niezwykle częstym kierunkiem podróży turystów z całego świata. Nie ma się temu, co dziwić, bo jest ona atrakcyjna pod wieloma względami. Jeżeli zamierza się odwiedzić ten wyjątkowy zakątek, przed wyjazdem poznać TOP10 atrakcji w Andaluzji, aby wiedzieć, co zobaczyć i zwiedzać. Oczywiście miejsc jest dużo więcej, jednak dzisiaj poznamy te obowiązkowe! Najlepiej, gdy spędzisz tu przynajmniej kilka dni!

1. Museo de Bellas Artes w Sewilli

Wypad do pięknej Andaluzji obowiązkowo powinien wiązać się z wizytą w stolicy tego regionu, którą jest oczywiście Sewilla. Zachwyca już sama panorama miasta, które pełne jest egzotycznych roślin, a także rozmaitych kolorów. W Sewilli nie brak pięknych i interesujących miejsc, które bez wątpienia warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy, a nie tylko podziwiać na pocztówkach czy fotografiach. Mowa tu między innymi o muzeach takich jak Museo de Bellas Artes, czyli Muzeum Sztuk Pięknych. Znajduje się ono w majestatycznym budynku, pochodzącym jeszcze z XVII wieku, a więc przyciągnie uwagę miłośników architektury. Nad ukończeniem obiektu pieczę sprawował Juan de Oviedo, jeden z najsłynniejszych architektów hiszpańskich.

Dodatkowo w przeszłości znajdowała się tutaj siedziba klasztoru. Dziś można natomiast podziwiać liczne dzieła hiszpańskich artystów, takich jak na przykład Diego Velázquez. Warto zaznaczyć, że dostępna w tym miejscu kolekcja malarstwa obejmuje dzieła od średniowiecza aż do czasów współczesnych.

typical Andalusian patio of Seville in Andalucia, Spain.
typowe andaluzyjskie patio w Sewilli w Andaluzji, Hiszpania., licencja: shutterstock/By ahau1969

Ponadto w Museo de Bellas Artes dla zwiedzających dostępnych jest aż 14 sal, które zwiedza się w kierunku chronologicznym. Oprócz prat Diego Velázqueza można podziwiać twórczość takich artystów jak Francisco Pacheco, Alonso Cano, El Greco czy Bartolome Esteban Murillo. Można też zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem!

2. Alhambra w Granadzie

Granada nie bez powodu bywa określana perłą Andaluzji. Za jeden z najznakomitszych zabytków, które się tam znajdują, uchodzi bez wątpienia muzułmański kompleks pałacowy o nazwie Alhambra. Warto nadmienić, że w 1492 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

Otóż nazwa pałacu pochodzi od arabskich słów al hamra, oznaczających „czerwona”. Obiekt ten został wzniesiony w latach 1232 – 1273 i jest ulokowany na dużym wzniesieniu, dzięki czemu można stąd podziwiać piękną panoramę. Kompleks pałacowy był wielokrotnie rozbudowywany, zwłaszcza za panowania emirów z dynastii Nasrydów. Alhambrę zdobyto w 1492 roku i wówczas przestała być ona wieloletnią siedzibą emirów Grenady.

W Granadzie. Kompleks twierdzy i pałacowej Alhambra.
Granada. Kompleks twierdzy i pałacowej Alhambra., licencja: shutterstock/By nikov

Miejsce to przykuwa uwagę naprawdę mnóstwa turystów, dlatego bilety należy wykupić z odpowiednim wyprzedzeniem. W przeciwnym razie wejściówek może zabraknąć. Najlepiej stawiać na pełen bilet. Dzięki temu zyska się dostęp do takich miejsc jak chociażby Pałac Nasrydów czy Dzielnica Lwów. Ostatnie z wymienionych miejsc wyróżnia się wspaniałą fontanną, którą podtrzymuje dwanaście lwów. Ponadto do pałacowego dziedzińca przyległe są cztery sale. Jedna z nich nosi wyjątkowo ciekawą nazwę Sala de las Dos Hermanos, czyli Sala Dwóch Sióstr. Nazywa się ją tak z uwagi na to, iż w podłodze umieszczone zostały dwie identyczne marmurowe płyty. Warto wspomnieć także o licznych kolumnach, które można podziwiać w tym miejscu, jak również o ogródkach. Odwiedzając to miejsce, dobrze zwrócić uwagę na ornamenty. Są one bogato zdobione najważniejszymi wersetami z Koranu, świętej księgi muzułmanów.

3. El Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla

Turyści poszukujący ekstremalnych wrażeń także znajdą w Andaluzji coś dla siebie. W tym celu warto wybrać się na szlak pieszy rozciągający się w pobliżu stromych ścian wapiennego wąwozu. El Caminito del Rey oznacza po polsku Ścieżka Króla. Strome ściany wąwozu osiągają wysokość aż stu metrów! Warto dodać, że El Caminito del Rey prowadzi przede wszystkim prawą stroną wąwozu. Znajdują się tam specjalne platformy wykonane z betonu, które są solidnie przytwierdzone do skał. Wejście południowe na szlak znajduje się w El Chorro, natomiast wejście północe w miejscowości Ardales. Cała trasa należy do wymagających, a jej długość oscyluje w granicach siedmiu kilometrów. Aby przejść całą trasę, większość turystów musi poświęcić cztery godziny. Jeżeli ma się jednak doświadczenie w pieszych wędrówkach skalnych, czas ten być może ulegnie skróceniu. Najważniejsze jest jednak przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Niestety, w przeszłości miały tutaj miejsce wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Na szczęście, po renowacji miejsce jest w stu procentach bezpieczne.

caminito Del Rey Trail in Andalusia
caminito Del Rey, Andaluzja, licencja: shutterstock/By melis

Co więcej, spacerując po Ścieżce Króla, warto zwracać uwagę na osobliwe gatunki flory oraz fauny. Wiele z nich zostało scharakteryzowanych na znajdujących się w pobliżu szlaku tablicach informacyjnych.

4. Kompleks jaskiń La Cueva de Nerja

Miłośnicy jaskiń oraz grot skalnych, koniecznie powinni pomyśleć o odwiedzinach w kompleksie jaskiń La Cueva de Nerja. Miejsce to ma aż 7219 metrów długości i zostało odkryte całkiem przypadkowo. Odkrycia dokonali poszukujący nietoperzy chłopcy w latach 50 ubiegłego wieku. Archeologowie uważają, że kompleks jaskiń był zamieszkiwany przez ludzi mniej więcej 25 tysięcy lat przed naszą erą! W jaskini znajduje się wiele nacieków jaskiniowych. Najbardziej godny uwagi jest jednak największy stalagmit na świecie, którego wysokość wynosi aż 32 metry. Osoby, które kochają muzykę poważną, mogą wybrać się do La Cueva de Nerja w trakcie corocznego festiwalu muzyki poważnej, który odbywa się w tym właśnie miejscu.

5. Sierra Nevada – kurorty narciarskie

Amatorzy górskich wędrówek na pewno zachwycą się andaluzyjskim pasmem górskim o nazwie Sierra Nevada. Ich najwyższy szczyt o nazwie Mulhacén mierzy aż 3478 metrów nad poziomem morza, co czyni go najwyższym szczytem całego Półwyspu Iberyjskiego. Do wielu popularnych ośrodków narciarskich, które mieszczą się w pobliżu, można bez trudu dotrzeć pociągiem. Zdecydowana większość stoków jest sztucznie naśnieżana, natomiast cieszą się one wyjątkowo pozytywnymi opiniami turystów. Wśród miejsc godnych uwagi wyróżniają się na pewno tak zwane „białe wioski”. Zostały one zbudowane przez Maurów, którzy lata temu uciekali stamtąd przed chrześcijanami. Noszą one egzotycznie brzmiące nazwy Pampaneira, Capileira oraz Bubion. Co więcej, możliwe jest wypożyczenie sprzętu, dlatego nie trzeba fatygować się z własnym. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy podróżują z daleka i chcą uniknąć konieczności zabierania ze sobą zbędnego ekwipunku. Na miejscu istnieje też możliwość skorzystania z porad instruktora. Nie brakuje też punktów gastronomicznych, w których można posilić się po śnieżnym szaleństwie.

Different views of the Sierra Nevada, Granada
widok na Sierra Nevada, Granada, licencja: shutterstock/By paco+parra

6. Pokazy flamenco

Andaluzja słynie z flamenco, a zatem koniecznie trzeba na własne oczy zobaczyć pokaz tego pięknego tańca. Na szczęście, w sezonie turystycznym nie brakuje miejsc, gdzie organizowane są takie pokazy. Sercem flamenco jest oczywiście sama Sewilla i to właśnie tam najczęściej ma się szansę podziwiać tancerzy i tancerki na żywo – niekiedy tańszą też na ulicy.

Natomiast jednym z ciekawszych miejsce, gdzie warto się wybrać jest El Palacio Andaluz. Właśnie tutaj można brać udział w interesujących warsztatach tanecznych. W trakcie pokazów i kursów istnieje zazwyczaj możliwość zakupienia charakterystycznych strojów, wykorzystywanych podczas tańca.

7. La Mezquita, czyli Wielki Meczet

Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Andaluzji jest również Kordoba. Można tam podziwiać całe mnóstwo obiektów stanowiących spuściznę kultury muzułmańskiej. Za jeden z najważniejszych zabytków, który robi fenomenalne wrażenie na turystach uchodzi La Mezquita, czyli Wielki Meczet. Jego powstanie datuje się jeszcze na VIII wiek. Był on jednak wiele razy przebudowywany, a w jego wygląd ingeruje się do dzisiaj. Robi się to między innymi po to, aby budynek zachował się w jak najlepszym stanie. Za najpiękniejszy element meczetu uchodzi tak zwany las kolumn, który robi na turystach naprawdę fenomenalne wrażenie. Warto zwrócić swoją uwagę przede wszystkim na klińce łuków, które zgodnie z bizantyńskim wzorem pomalowane zostały na biało-czerwony. W Wielkim Meczecie znajduje się również maksura, czyli kaplica, która była przeznaczona wyłącznie do użytku przez kalifa. To właśnie tam mieści się nisza modlitewna ze sklepieniem w kształcie muszli.

Kordoba, Hiszpania przy meczecie katedry i moście rzymskim.
Kordoba, Hiszpania przy meczecie katedry i moście rzymskim., licencja: shutterstock/By sepavo

8. Alkazar w Sewilli

Wyjątkowy kompleks pałacowy, który znajduje się w Sewilli to obowiązkowe miejsce na mapie każdego turysty udającego się do Andaluzji. Faktem jest, że w Sewilli znajdzie się sporo ciekawych miejsc, zatem podróż bez wizyty w tym mieście będzie niekompletna. Alcazar przyciąga nie tylko wyjątkową architekturą, ciekawym wnętrze, pięknymi salami, ale także niebywałym parkiem. Można się schować w cieniu drzew, poczytać, zjeść lunch. Opcji jest wiele. W rzeczywistości zwiedzanie tego pałacu może zająć nawet kilka godzin, jeśli pozwolisz sobie na spokojne tempo oraz relaks. Koniecznie się tu udaj!

Prawdziwy Alkazar w Sewilli. Patio de las Doncellas w pałacu królewskim, Real Alcazar (wybudowany w 1360), Hiszpania
Prawdziwy Alkazar w Sewilli. Patio de las Doncellas w pałacu królewskim, Real Alcazar (wybudowany w 1360), Hiszpania, licencja: shutterstock/By Massimo+Santi

9. Katedra świętego Krzyża w Kadyksie

Będąc w Andaluzji, warto byłoby też pomyśleć o odwiedzinach w zabytkowym mieście o nazwie Kadyks. Kadyks uznaje się za najstarsze miasto Europy Zachodniej. Jego historia sięga aż 3000 lat wstecz. Możesz tu podziwiać naprawdę liczne i atrakcyjne zabytki. Mowa, chociażby o dawnej katedrze, która współcześnie jest kościołem Krzyża Świętego. Obiekt ten został wzniesiony jeszcze w XIII wieku, a pracami architektonicznymi i budowlanymi kierowali między innymi Vicente Acero oraz Gaspar Cayon. Jeśli chodzi o styl, katedra świętego Krzyża reprezentuje ten barokowo-rokokowy z elementami klasycyzmu. Wśród materiałów, z których wzniesiona została świątynia, dominują wapień oraz marmur. Obydwie strony elewacji zostały zwieńczone wieżami z dzwonnicami. W katedralnych kryptach spoczywają najważniejsi duchowni, w tym biskupi. W świątyni przechowywane są również relikwie świętej Wiktorii z Rzymu. Można podziwiać tu również wspaniałe organy, które zostały wykonane w XVI oraz XVII wieku. Obecnie, w katerze świętego Krzyża w Kadyksie znajduje się siedziba diecezji Kadyksu oraz Ceuty.

10. Park Narodowy Doñana

Każdy miłośnik przyrody powinien rozważyć wizytę w Parku Narodowym Doñana. Oczywiście to obszar podlegający ścisłej ochronie prawnej. Dlatego też, przebywając w tym miejscu, trzeba przestrzegać wszystkich nakazów i zakazów dotyczących parków narodowych. Jednak to właśnie tutaj możesz podziwiać wspaniałe i liczne gatunki flory i fauny, a także wiele roślin. Turyści mogą cieszyć się tam również dostępem do najdzikszych i jednocześnie najbardziej urokliwych plaż Hiszpanii. Jeżeli chodzi zaś o gatunki zwierząt, które można spotkać w tym wyjątkowym parku narodowym, należy wymienić pumy, rysie, dzikie konie, jak również żurawie. Sporo osób z zaciekawieniem wypatruje też różowych flamingów, które także można podziwiać w tym miejscu. Doskonała wiadomość jest taka, że w Parku Narodowym Doñana można korzystać z wielu szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. Jeśli nie ma się większego doświadczenia z wędrówkami pieszymi, na początek bezpieczniej wybrać mniej wymagającą trasę. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie hałasować, ponieważ mogłoby to wzbudzić dyskomfort u zwierząt. Należy mieć na uwadze to, że w parkach narodowych to ludzie są gośćmi, natomiast zwierzęta mieszkańcami. Pamiętaj również, że za nieprzestrzeganie kluczowych zasad grozi mandat.

Podsumowanie – TOP10 atrakcji w Andaluzji

Andaluzja kryje w sobie całe mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić, zapachów, które warto poczuć oraz potraw, których warto skosztować. Niestety, ciężko podczas jednej wyprawy wakacyjnej skorzystać ze wszystkich atrakcji. Zdecydowana większość osób już po pierwszej wizycie zakochuje się w tym regionie i wielokrotnie wraca. Z Tobą być może będzie podobnie. Zatem na spokojnie uda Ci się zobaczyć wszystkie TOP10 atrakcji w Andaluzji, a także dużo, dużo więcej!

Poprzedni

Co kupić w Katalonii i jakie pamiątki przywieźć?

Szpitale w Andaluzji – sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Następny

Dodaj komentarz