Witaj w Kordobie, historycznym mieście położonym w Andaluzji. Miasto to można śmiało nazwać kulturową perłą południa Hiszpanii, pełną zabytków i ciekawych miejsc, które aż proszą się o zwiedzanie. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy dziesięć miejscówek, w których warto się znaleźć podróżując do tej pięknej miejscowości. Infrastruktura hotelowa jest tutaj świetnie rozwinięta, więc nie ma problemu, aby zatrzymać się w Kordobie na kilka dni i zobaczyć wszystko co poniżej mamy do zaproponowania. Dowiedz się, dlaczego obok Sewilli i Grenady, jest to jedno z trzech najczęściej odwiedzanych miast Andaluzji. Oto nasza lista TOP 10 atrakcji w Kordobie. Numeracja atrakcji jest dziełem całkowitego przypadku – to nie jest w żadnym wypadku lista przebojów determinowana ważnością czy efektownością wymienianych miejsc.
1. Synagoga w Kordobie
Mimo wszystko ta jedynka na naszej liście może być uznawana za dowartościowanie tej właśnie atrakcji. Mówimy tutaj wszakże o jedynej istniejącej synagodze żydowskiej w Andaluzji, a trzeciej najlepiej zachowanej w całej Hiszpanii. Choć mała, warto ją odwiedzić, zwłaszcza ze względu na ładne dekoracje stiukowe głównej sali. W pobliżu znajduje się małe muzeum, w którym dowiesz się więcej o historii budowli i religijnych zwyczajach rabinów.
Sam budynek pochodzi z XiV wieku, a żeby było jeszcze ciekawiej, jej architektura to zręczne połączenie elementów islamskich i chrześcijańskich. Dowód, że Żydzi mauretańscy nie stronili od czerpania pełnymi garściami z obcych kulturowo wpływów. To piękna reprezentacja stylu zwanego mudejar. Ciekawe są też losy synagogi. Gdy w 1492 roku wypędzono z Hiszpanii Żydów, to budynek służył między innymi za szpital dla chorych na wściekliznę. Potem była tutaj szkoła. Wreszcie w wieku XIX uznano Synagogę w Kordobie za zabytek narodowy. Atrakcja jest bezpłatna dla obywateli Unii Europejskiej, inni zapłacą 1,50 euro. Znajdziesz ją oczywiście w Dzielnicy Żydowskiej Kordoby.
2. Plaza de las Tendillas
Tę miejscówkę koniecznie sobie zanotuj w pamięci, już na początku swojego pobytu w hiszpańskiej Kordobie. Plaza de las Tendillas to bardzo przyjemny plac miejski, idealny na przerwę w zwiedzaniu. Jeżeli będziesz tutaj w środku lata to prawdziwe ukojenie przyniosą strumienie wody lejące się z miejskiej fontanny na środku placu. Warto zrelaksować się poza tym w jednym z wielu barów i tarasów restauracyjnych dookoła. Przy okazji, zaobserwuj niezwykle urokliwe fasady historycznych budynków.
Nie wolno pominąć słynnego posągu Wielkiego Kapitana, wykonanego w 1923 roku przez miejscowego artystę Mateo Inurrię. Przedstawia on lokalnego bohatera – kapitana Gonzalo Fernándeza de Córdobe (nazwisko nie przypadkowe!), zasłużonego w wojnie o Grenadę w 1492 roku. Dobre miejsce na fotografie…
Jeśli zostajesz w Kordobie na nieco dłużej, jest to również dobre miejsce do odwiedzenia wieczorem. Wówczas fontanny na Plaza de las Tendillas są oświetlone, a andaluzyjskie życie nocne rozkręca się na całego. Czas na przekąski tapas i lejącą się litrami Sangrię. O pełnej godzinie usłyszysz tutaj miejski zegar wygrywający melodię w dźwiękach (a jakże!) nieśmiertelnej gitary flamenco.
3. Ulica pełna kwiatów!
Jeżeli szukasz miejsca idealnego na pamiątkowe zdjęcie, to nie możesz pominąć „ulicy kwietnej”, czyli Calleja de las Flores w Kordobie. Nie ma to jak zabłądzić w tej ślepej uliczce i nie spiesząc się podziwiać bielone andaluzyjskie domki z balkonami pełnymi kwiatów. Rośliny rosną sobie spokojnie w niebieskich doniczkach zwisających z murów budynków. Miejsce znajduje się w Dzielnicy Żydowskiej, nieopodal meczetu. Po drodze znajdziesz też pełno lokalnych sklepów i przytulnych kawiarenek.
Jeżeli się postarasz to na zdjęciu uwiecznisz nie tylko wąską uliczkę cała w kwiatach, ale także wyglądającą zza szczytu budynków wieżę meczetu. Nagroda za najlepsze zdjęcie z Kordoby pewna!
4. Alcázar de los Reyes Cristianos
Czym byłoby szanujące się miasto hiszpańskie bez choćby jednego historycznego pałacu? Taką budowlę znajdziesz w samym sercu Kordoby, tuż obok przepływającej rzeki Gwadalkiwir. Twierdza Alcázar de los Reyes Cristianos pochodzi z XIV wieku i służyła kiedyś jako rezydencja Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego. Na zewnątrz architektura ma niezwykle minimalistyczny charakter, ale po przekroczeniu bramy znajdziesz się nagle w pełnych przepychu ogrodach i stąpać będziesz po bogatych dziedzińcach zamkowych. To jak podróż w czasie!
Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak całe historyczne centrum miasta Kordoba. Możesz sobie tutaj wynająć przewodnika za niecałe 20 euro i posłuchać ciekawych historii o pałacu.
5. Palacio de Viana
Odhaczmy od razu kolejny pałacowy zabytek. Pałac znajduje się nieopodal historycznego placu Corredera (wpadnij tam przy okazji na dobrego drinka). Pierwsze skrzypce grają tutaj przecudnej urody pałacowe ogrody, które otacza 12 przytulnych patio. Ponadto, miłośnicy sztuki będą zachwyceni imponującą kolekcją obrazów, starożytnych naczyń i gobelinów, które można znaleźć w licznych budynkach gospodarczych pałacu. To tak naprawdę jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Kordoby, wybudowana w XV wieku i na przestrzeni dziejów rozbudowywana. Jego nazwa pochodzi od markiza Viana, ojca ostatniej rodziny będącej właścicielem posiadłości w XIX wieku.
To kolejny zabytek zapisany na liście UNESCO. Zrobić sobie fotkę w jednym z tutejszych, barwnych kwieciem wszelakim patio – oto turystyczne wyzwanie dla Ciebie! Adres atrakcji: Pl. de Don Gome, 2, Centro, 14001 Córdoba, Hiszpania.
6. Mezquita – Katedra w Kordobie
I owszem – Kordoba ma też swoją piękną, historyczną katedrę. Mezquita to bez wątpienia obowiązkowy cel podróży dla turystów. Budowlę ochrzczono nazwą „Wielkiego Meczetu”, gdyż jest to w istocie jeden z najbardziej imponujących przykładów architektury mauretańskiej na świecie, zaadaptowanych dopiero później na rzecz zwycięskiego w mieście chrześcijaństwa. Budowlę datuje się na VIII wiek i była pierwotnie dziełem kalifatu Umajjadów. Oryginalny projekt i elementy zdobień zostały w dużej mierze zachowane do dzisiejszego dnia. Wnętrze zapiera dech w piersiach zwróć w szczególności uwagę na ozdobny mihrab, czyli modlitewna niszę. W środku można też podziwiać kolumny i czerwone-białe arkady, a wszystko jest pięknie oświetlone. W historię obiektu wpisany jest pewien niechlubny incydent. Grupa muzułmańskich młodzieńców w 2010 roku weszła tutaj i zaczęła… tradycyjne modły. Wezwano policję i nie obyło się bez szarpaniny. Zabytek wywołuje silne emocje…
To jeden z najbardziej imponujących zabytków w okolicy, a może nawet w ogóle… Zwiedzanie jest płatne, ale te 13 euro to pewna inwestycja w efekt „wow”.
7. Czas na przerwę – Salmorejo Cordobes…
To danie jest faktycznie atrakcją kulinarną Kordoby i nie można obok tego przejść obojętnie! To zupa, co ciekawe podawana na zimno, a zatem idealna na andaluzyjskie upały! Potrawę przyrządza się ze świeżych pomidorów, oliwy z oliwek, bułki tartej, czosnku, octu, a na wszystkim lądują małe kawałki szynki serrano i jajka prosto od kury. Palce lizać! Sprawdź również nasz wpis o kuchni w Kordobie!
A gdzie spróbować tego lokalnego rarytasu? Turyści, którzy już mieli okazję odwiedzić Kordobę wskazują zgodnie jedno miejsce. To Bar Santos, który znajduje się zaledwie 2 minuty spacerkiem od opisywanej przed chwilą Katedry Mezquita. A skoro przerywnik kulinarny mamy już za sobą – czas na dalsze zwiedzanie atrakcji miasta!
8. Królewskie stajnie w Kordobie
A to dość niezwykłe miejsce, bo ani to pałac, ani meczet, ani katedra… Na terenie należącym do opisanego niedawno chwilą zamku Alcazar, znajdują się królewskie stajnie Kordoby. Założone one zostały w 1570 roku przez króla Filipa II, wielkiego miłośnika koni. To właśnie tutaj narodziła się słynna andaluzyjska rasa tych zwierząt, biorąca nagrody na wielu renomowanych konkursach. W budynkach stajni znajduje się niewielkie muzeum i wystawa. Zwróć uwagę na militarną z założenia architekturę.
Stajnie można zwiedzać, a także wziąć udział w wieczornym pokazie koni. Załapiesz się na ten show od środy do soboty, a wszystko zaczyna się w okolicach godziny 21. Przygotuj na wejście 17 euro.
9. Wieża Calahorra
Jedna z kilku ufortyfikowanych bram w historycznym centrum Kordoby. Budowla, jak wiele innych tutaj, ma także pochodzenie islamskie. Struktura została wzniesiona po raz pierwszy przez kalifat Almohadów w celu ochrony pobliskiego mostu rzymskiego na Gwadalkiwirze – zaraz pójdziesz tam pstrykać foty. Do istniejących wcześniej wież dodano trzecią w kształcie dwóch cylindrów, która całość spoiła w jedność.
Wieża została ogłoszona w 1931 roku narodowym zabytkiem historycznym. Nieco wcześniej służyła miastu za szkołę, a nawet więzienie. Obecnie znajduje się tutaj muzeum Al-Andalus. Motywem przewodnim placówki jest współistnienie obok siebie narodów Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan. To całkiem aktualny temat, także i w dzisiejszej rzeczywistości Kordoby, jak i całej Hiszpanii. W środku możesz zobaczyć model meczetu i wejść na taras wieży, aby podziwiać widok na most i przepływająca opodal rzekę. Bilet kosztuje około 5 euro.
10. Most rzymski w Kordobie
Przed wyjazdem nie zapomnij pstryknąć pamiątkowej fotografii na Rzymskim Moście! To w końcu ikoniczny symbol Kordoby, który znajdziesz na wielu widokówkach i w materiałach promocyjnych miasta. Wzniesiony został podobno jeszcze w czasach starorzymskich, na rozkaz samego cesarza Augusta i stąd jego dzisiejsza nazwa. Co czyni go tak niesamowitym? Przede wszystkim sama konstrukcja złożona z 16 imponujących łuków. Świetne miejsce na wieczorną randkę w Kordobie. Wówczas całość jest pięknie oświetlona. Zwisając nad rzeką Gwadalkiwir, most zapewnia rewelacyjny widok na wcześniej opisany meczet-katedrę. Bardzo blisko zobaczysz też zbudowaną w XVI wieku bramę mostową – to kolejny przykład pięknej architektury w Kordobie.
To TYLKO 10 miejsc, których nie można pominąć, będąc w hiszpańskiej Kordobie. Szczerze? Łatwo można by skonfigurować top20 lub nawet top30 takich miejscówek. Zawsze możesz wrócić do tego miasta i samemu poszerzyć listę atrakcji wartych zbadania…
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!