Szpitale w Katalonii – sprawdź, gdzie szukać pomocy

17 stycznia, 2024 Tagi , , , , ,

Opieka medyczna jest dostępna w wielu szpitalach, centrach medycznych i klinikach w całej Katalonii. Oznacza to, zatem że w wielu katalońskich miastach znajduje się poro miejsc, gdzie jako turysta możesz skorzystać z pomocy lekarskiej. Jak wygląda opieka medyczna w Katalonii? Gdzie szukać nagłej pomocy lekarskiej w szpitalach? Gdzie znajdują się szpitale w Katalonii? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wakacje w Katalonii – pomoc medyczna

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) umożliwia mieszkańcom Unii Europejskiej dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej na terenie krajów należących do Wspólnoty Europejskiej. Dlatego też ważne jest wyrobienie tej bezpłatnej karty w Polsce, przed wyjazdem za granicę. Ponadto warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne, które z kartą EKUZ zagwarantuje Tobie i Twojej rodzinie spokojny wypoczynek.

W wielu szpitalach oraz placówkach medycznych w Katalonii i w całej Hiszpanii lekarze mówią w innych językach. Ponadto szpitale państwowe zapewniają podstawowe usługi tłumaczeniowe, natomiast szpitale prywatne oferują także tłumaczy.

W nagłych sytuacjach możesz udać się do ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej, który udziela pomocy medycznej 24 godziny na dobę przez cały rok. Ośrodki te współpracują ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i systemem ratownictwa medycznego (SEM). Możesz także zadzwonić pod numer 061 (CatSalut Respon), który obejmuje cały region Katalonii i jest czynny przez całą dobę. Na infolinii pracuje około 200 lekarzy, pielęgniarek i specjalistów z doświadczeniem w udzielaniu pomocy przez telefon.

Szpitale w Katalonii – najważniejsze informacje

W Barcelonie znajduje się 58 szpitali (w tym 12 publicznych i 46 prywatnych). Spośród szpitali prywatnych połowa z nich należy do sieci szpitali użytku publicznego (XHUP). Główne szpitale w Barcelonie to: Hospital Clínic, Hospital de la Santa Creu, Hospital del Mar, Sant Pau oraz Hospital Universitari de la Vall d’Hebron. Ich strony internetowe są dostępne w kilku językach. Co więcej, miejsca te oferują profesjonalną pomoc medyczną w nagłych wypadkach oraz planowe i nieplanowe leczenie medyczne. Ponadto dysponują one jednymi z najlepszych specjalistów medycznych w Hiszpanii, a także najnowszą technologią medyczną.

Hospital of the Holy Cross and Saint Paul, (Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau), Barcelona.
Szpital Świętego Krzyża i Świętego Pawła (Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau), Barcelona., licencja: shutterstock/By TTstudio

Hospital Universitari General de Catalunya

Hospital Universitari General de Catalunya jest szpitalem wyposażonym w najnowszą technologię medyczną i prowadzonym przez zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Adres: Carrer de Pedro i Pons, 1, 08195 Sant Cugat del Vallès

Telefon: +34 935 65 60 00

Hospital Quirónsalud del Vallès

Szpital Quirónsalud del Vallés ma duży zespół doskonałych profesjonalistów i specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny oraz chirurgii.

Adres: Passeig de Rubió i Ors, 23, 08203 Sabadell

Telefon: +34 937 28 31 00

El Hospital El Pilar

Szpital El Pilar to szpital ogólny, który posiada renomowany zespół medyczny, zaawansowaną technologię, pełen zakres specjalizacji, nowoczesne i zadbane obiekty.

Adres: C/ de Balmes, 271, Sarrià-Sant Gervasi

Telefon: +34 932 36 05 00

Hospital Universitari Dexeus

Szpital Uniwersytecki Dexeus – Hospital Universitari Dexeus w Barcelonie zapewnia pierwszorzędną opiekę medyczną i chirurgiczną. Dodatkowo to centrum ma solidny zespół ponad 450 specjalistów medycznych i stawia na nowoczesne rozwiązania.

Adres: Carrer de Sabino Arana, 19 Ed, Distrito de Les Corts, 08028 Barcelona

Telefon: +34 932 27 47 47

Jeśli boli Cię gardło lub ból jest niewielki, to warto w pierwszej kolejności udać się do apteki, gdzie farmaceuci doradzą Ci, jakie leki bez recepty możesz przyjąć. Ponadto w większości miast dostępne są apteki dyżurne, co oznacza, że są otwarte przez cały czas.

Koszty leczenia w Katalonii

Jeśli nie zabrałeś ze sobą w podróż karty EKUZ, będziesz musiał zapłacić za wszystkie poniesione koszty leczenia z własnej kieszeni, a następnie możesz poprosić o ich zwrot po powrocie do domu. Jeśli jednak jej w ogóle nie posiadasz, wszystkie koszty musisz pokryć sam. Warto także wiedzieć, że EKUZ nie obejmuje stałego leczenia ani usług dentystycznych (z wyjątkiem ekstrakcji w nagłych wypadkach). Ponadto karta EKUZ nie jest ważna w prywatnych szpitalach, więc tutaj również będziesz musiał zapłacić za wszystko sam. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, gdy wykupisz ubezpieczenie podróżne. Wtedy to ubezpieczyciel może wskazać Ci placówkę prywatną, w której możesz skorzystać z pomocy lekarskiej po przedstawieniu wcześniej zakupionego prywatnego ubezpieczenia medycznego.

Ubezpieczenie podróżne podczas wyjazdu za granicę
Niezależnie od tego, czy planujesz spędzać czas na pięknych katalońskich plażach, czy też na zwiedzaniu tego region, warto przed wyjazdem zakupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Podczas długo wyczekiwanego urlopu może się przydarzyć niespodziewany ból lub wypadek i będziesz potrzebował specjalistycznej pomocy.

Ubezpieczenie podróżne może być wykorzystane do pokrycia kosztów leczenia, opóźnień lotów, odwołania podróży, zagubionego lub skradzionego bagażu oraz odpowiedzialności cywilnej. Do wyboru masz wiele ubezpieczeń, dlatego też niezależnie od tego, czy wybierasz się na wakacje z rodziną, last minute, podróż służbową czy przedłużony weekend zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie.

Co zawiera ubezpieczenie turystyczne?

Oczywiście poniżej przedstawione składowe mogą się różnić w zależności od wybranego pakietu i ubezpieczyciela. Zazwyczaj jednak zawierają one ubezpieczenie:

  • Od KZL – kosztów opieki medycznej za granicą;
  • Od NNW – następstw nieszczęśliwych przypadków;
  • Od kosztów ratownictwa oraz transportu za granicą;
  • OC – odpowiedzialności cywilnej;
  • bagażu oraz sprzętu sportowego;
  • inne usługi assistance.

Dodatkowo w zależności od Twoich potrzeb polisę turystyczną można rozszerzyć o ubezpieczenie:

  • od opóźnienia lotu;
  • mienia ruchomego zostawionego w domu, gdy podróżujesz za granicą.

Czytaj także: Pogoda i temperatura w Katalonii w ciągu roku

Poprzedni

Jak poruszać się po Katalonii? Poznaj transport publiczny tego regionu!

Wynajęcie samochodu w Katalonii – polecane miejsca, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz