Szpitale w Andaluzji – sprawdź, gdzie szukać pomocy!

15 stycznia, 2024 Tagi , , ,

Andaluzja to popularny i piękny region, który co roku przyciąga tłumy turystów. Słynie z gorącego tańca flamenco, mauretańskiej architektury i uprawy oliwek. Dlatego tak wiele osób decyduje się tu wybrać. Jednak podczas takiej wyprawy wypadki i choroby mogą się także przytrafić, dlatego też warto dowiedzieć się wcześniej, jak prezentuje się opieka medyczna i jakie mamy szpitale w Andaluzji. A zatem sprawdźmy, jak przygotować się do bezpiecznych wakacji!

Służba zdrowia w Andaluzji – karta EKUZ

Zacznijmy od tego, że wszyscy turyści przyjeżdżający z krajów należących do Unii Europejskiej, powinny zabierać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na jej podstawie można skorzystać z pomocy w przypadku wypadku lub choroby. Kartę tę można sobie wyrobić bez większego problemu w najbliższym oddziale ZUS. Musisz tylko uzupełnić niezbędne dokumenty. Dzięki temu można liczyć na pomoc medyczną na takich samych warunkach, jakie mają Hiszpanie w swoim kraju. Jednak, gdy nie masz wyrobionej karty EKUZ, to musisz być przygotowany na indywidualne płacenie za każdą usługę medyczną.

Zostajesz zatem z góry zobligowani do opłaty wszelkich rachunków za szpitale, bieżące leczenie lub leki w aptekach z własnego portfela. Dopiero potem można próbować ubiegać się ewentualnie o zwrot kosztów od odpowiedniej organizacji w swoim ojczystym kraju, przedstawiając wszystkie odpowiednie rachunki. Poza tym karta EKUZ nie będzie też obejmowała kosztów leczenia w sytuacji, gdy celem wyjazdu do Hiszpanii jest poddanie się tam leczeniu.

Pamiętaj także, że w Andaluzji karta EKUZ nie obejmuje leczenia w prywatnych zakładach opieki medycznej. Alternatywą może być zatem wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która te wydatki pokryje.

Ubezpieczenie medyczne w podróży – jakie pakiety są do wybory?

Najczęściej karta EKUZ to trochę za mało, by w razie potrzeby móc skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości medycznych. Na przykład problem będzie, gdy boli Cię ząb albo coś się z nim stało I już mamy sporty koszt. Założenie zwykłej plomby to w tym wypadku wydatek rzędu 100 euro, a leczenie kanałowe to już kosz liczony na 300 euro! Zwykła wizyta u prywatnego lekarza pierwszego kontaktu kosztuje przeciętnie 50 euro. A zatem dla własnego bezpieczeństwa oraz komfort najlepiej zdecydować się na ubezpieczenie. Jakie są opcje? Oto one!

Standardowy pakiet medyczny, który najcześciej można wykupić obejmuje

  • koszty leczenia – wystarczająca powinna być suma obejmująca koszty na 20 000 euro
  • ubezpieczenie NWN – to ważne, w przypadku roszczeń odszkodowawczych dla rodziny poszkodowanego turysty
  • podstawowe Assistance – obsługa prawna na miejscu, tłumacz

Warto dokupić czasami ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych, czy ubezpieczenie związane z uprawieniem sportów. Oczywiście wiele zależy od Twoich planów. Rozszerzone pakiety obejmują także zazwyczaj dodatkowe świadczenia w przypadku kwarantanny. Warto rozbudować także sam pakiet Assistance o dodatkowe elementy, takie jak: pomoc w przypadku utraty kart kredytowych oraz pomoc w dostarczeniu leków. Często możesz skorzystać z gotowych ofert w biurze podróż, poszukać opcji w sieci albo udać się do ubezpieczalni. Pamiętaj, aby tego nie lekceważyć. Bez względu czy jest to krótka, czy dłuższa opcja, najlepiej zawsze dokupić ubezpieczenie.

Szpitale w Andaluzji

Jakość opieki szpitalnej jest na wysokim poziomie. Główne placówki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a Andaluzja ma wiele doskonałych szpitali publicznych i prywatnych w każdej z ośmiu prowincji: Almeria, Kadyks, Kordoba, Granada, Huelva, Jaen, Malaga i Sewilla.

Zaczynamy ten krótki przegląd od samej stolicy prowincji – Sewilli. Najwyższym standardem cieszy się, spośród kilku innych szpitali w mieści, ten o nazwie Hospital de San Lazaro. Bez stosownego ubezpieczenia medycznego zapłacisz tutaj sporo za usługi, a sama doba szpitalna w Hiszpanii (bez badań) to 200 euro. Warto tutaj podkreślić, że obiekt ma przyciąga swoją architekturą, warto go zatem zobaczyć! Inny obiekt wart polecenia w stolicy to Hospital Virgen del Rocio z bardzo nowoczesnym oddziałem onkologii dziecięcej.

Aerial drone view of the Juan Ramon Jimenez University Hospital, a public hospital complex belonging to the Andalusian Health Service located in the Spanish city of Huelva
widok z drona na Szpital Uniwersytecki Juan Ramon Jimenez, kompleks szpitali publicznych należących do Andaluzyjskiej Służby Zdrowia zlokalizowany w hiszpańskim mieście Huelva, licencja: shutterstock/By alfredosaz

Bardzo dużą renomą cieszy się Szpital Costa del Sol. Na miejscu pracuje obsługa medyczną mówiącą biegle po angielsku, co nie jest już takie oczywiste. W wielu miejscach, jeśli nie mówisz po hiszpańsku, to faktycznie przyda się wspomniany wyżej pakiet Assistance, aby wynająć dobrego tłumacza.

W Kordobie głównym obiektem szpitalnym, gdzie możesz uzyskać pomoc, jest Uniwersytecki Szpital Reina Sofia. Tutejszy program przeszczepów narządów jest wiodący w całej Hiszpanii. Na terenie placówki język angielski jest na porządku dziennym.

Wspomnijmy tutaj jeszcze Szpital Uniwersytecki Torrecárdenas – to infrastruktura zdrowotna zarządzana bezpośrednio przez Andaluzyjską Służbę Zdrowia. Placówka znajduje się w hiszpańskim mieście Almería. Oferuje usługi medyczne na wysokim poziomie, a słynie zwłaszcza z leczenia padaczki i raka jelita grubego.

Pamiętaj dokładnie!

Przed każdą planowaną wycieczką do Andaluzji wypada skontaktować się ze swoim biurem podróży i dopytać o szczegółowe informacje dotyczące aktualnych wymagań dotyczących korzystania z opieki medycznej na miejscu. Te mogą się zmieniać w związku z zaistnieniem nagłych okoliczności, a pandemia koronawirusa w ostatnich latach jest tego najlepszym przykładem.

Czytaj także:

Dlaczego warto jechać do Andaluzji? Oto najważniejsze powody!

Jak tanio zwiedzić Andaluzję? Krótki przewodnik!

Poprzedni

TOP10 atrakcji w Andaluzji – co zobaczyć i zwiedzić?

Najlepsze restauracje w Katalonii -znane i polecane miejsca

Następny

Dodaj komentarz