Andaluzja to popularny i piękny region, który co roku przyciąga tłumy turystów. Słynie z gorącego tańca flamenco, mauretańskiej architektury i uprawy oliwek. Dlatego tak wiele osób decyduje się tu wybrać. Jednak podczas takiej wyprawy wypadki i choroby mogą się także przytrafić, dlatego też warto dowiedzieć się wcześniej, jak prezentuje się opieka medyczna i jakie mamy szpitale w Andaluzji. A zatem sprawdźmy, jak przygotować się do bezpiecznych wakacji!
Służba zdrowia w Andaluzji – karta EKUZ
Zacznijmy od tego, że wszyscy turyści przyjeżdżający z krajów należących do Unii Europejskiej, powinny zabierać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na jej podstawie można skorzystać z pomocy w przypadku wypadku lub choroby. Kartę tę można sobie wyrobić bez większego problemu w najbliższym oddziale ZUS. Musisz tylko uzupełnić niezbędne dokumenty. Dzięki temu można liczyć na pomoc medyczną na takich samych warunkach, jakie mają Hiszpanie w swoim kraju. Jednak, gdy nie masz wyrobionej karty EKUZ, to musisz być przygotowany na indywidualne płacenie za każdą usługę medyczną.
Zostajesz zatem z góry zobligowani do opłaty wszelkich rachunków za szpitale, bieżące leczenie lub leki w aptekach z własnego portfela. Dopiero potem można próbować ubiegać się ewentualnie o zwrot kosztów od odpowiedniej organizacji w swoim ojczystym kraju, przedstawiając wszystkie odpowiednie rachunki. Poza tym karta EKUZ nie będzie też obejmowała kosztów leczenia w sytuacji, gdy celem wyjazdu do Hiszpanii jest poddanie się tam leczeniu.
Pamiętaj także, że w Andaluzji karta EKUZ nie obejmuje leczenia w prywatnych zakładach opieki medycznej. Alternatywą może być zatem wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która te wydatki pokryje.
Ubezpieczenie medyczne w podróży – jakie pakiety są do wybory?
Najczęściej karta EKUZ to trochę za mało, by w razie potrzeby móc skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości medycznych. Na przykład problem będzie, gdy boli Cię ząb albo coś się z nim stało I już mamy sporty koszt. Założenie zwykłej plomby to w tym wypadku wydatek rzędu 100 euro, a leczenie kanałowe to już kosz liczony na 300 euro! Zwykła wizyta u prywatnego lekarza pierwszego kontaktu kosztuje przeciętnie 50 euro. A zatem dla własnego bezpieczeństwa oraz komfort najlepiej zdecydować się na ubezpieczenie. Jakie są opcje? Oto one!
Standardowy pakiet medyczny, który najcześciej można wykupić obejmuje
- koszty leczenia – wystarczająca powinna być suma obejmująca koszty na 20 000 euro
- ubezpieczenie NWN – to ważne, w przypadku roszczeń odszkodowawczych dla rodziny poszkodowanego turysty
- podstawowe Assistance – obsługa prawna na miejscu, tłumacz
Warto dokupić czasami ubezpieczenie następstw chorób przewlekłych, czy ubezpieczenie związane z uprawieniem sportów. Oczywiście wiele zależy od Twoich planów. Rozszerzone pakiety obejmują także zazwyczaj dodatkowe świadczenia w przypadku kwarantanny. Warto rozbudować także sam pakiet Assistance o dodatkowe elementy, takie jak: pomoc w przypadku utraty kart kredytowych oraz pomoc w dostarczeniu leków. Często możesz skorzystać z gotowych ofert w biurze podróż, poszukać opcji w sieci albo udać się do ubezpieczalni. Pamiętaj, aby tego nie lekceważyć. Bez względu czy jest to krótka, czy dłuższa opcja, najlepiej zawsze dokupić ubezpieczenie.
Szpitale w Andaluzji
Jakość opieki szpitalnej jest na wysokim poziomie. Główne placówki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a Andaluzja ma wiele doskonałych szpitali publicznych i prywatnych w każdej z ośmiu prowincji: Almeria, Kadyks, Kordoba, Granada, Huelva, Jaen, Malaga i Sewilla.
Zaczynamy ten krótki przegląd od samej stolicy prowincji – Sewilli. Najwyższym standardem cieszy się, spośród kilku innych szpitali w mieści, ten o nazwie Hospital de San Lazaro. Bez stosownego ubezpieczenia medycznego zapłacisz tutaj sporo za usługi, a sama doba szpitalna w Hiszpanii (bez badań) to 200 euro. Warto tutaj podkreślić, że obiekt ma przyciąga swoją architekturą, warto go zatem zobaczyć! Inny obiekt wart polecenia w stolicy to Hospital Virgen del Rocio z bardzo nowoczesnym oddziałem onkologii dziecięcej.
Bardzo dużą renomą cieszy się Szpital Costa del Sol. Na miejscu pracuje obsługa medyczną mówiącą biegle po angielsku, co nie jest już takie oczywiste. W wielu miejscach, jeśli nie mówisz po hiszpańsku, to faktycznie przyda się wspomniany wyżej pakiet Assistance, aby wynająć dobrego tłumacza.
W Kordobie głównym obiektem szpitalnym, gdzie możesz uzyskać pomoc, jest Uniwersytecki Szpital Reina Sofia. Tutejszy program przeszczepów narządów jest wiodący w całej Hiszpanii. Na terenie placówki język angielski jest na porządku dziennym.
Wspomnijmy tutaj jeszcze Szpital Uniwersytecki Torrecárdenas – to infrastruktura zdrowotna zarządzana bezpośrednio przez Andaluzyjską Służbę Zdrowia. Placówka znajduje się w hiszpańskim mieście Almería. Oferuje usługi medyczne na wysokim poziomie, a słynie zwłaszcza z leczenia padaczki i raka jelita grubego.
Pamiętaj dokładnie!
Przed każdą planowaną wycieczką do Andaluzji wypada skontaktować się ze swoim biurem podróży i dopytać o szczegółowe informacje dotyczące aktualnych wymagań dotyczących korzystania z opieki medycznej na miejscu. Te mogą się zmieniać w związku z zaistnieniem nagłych okoliczności, a pandemia koronawirusa w ostatnich latach jest tego najlepszym przykładem.
Czytaj także:
Dlaczego warto jechać do Andaluzji? Oto najważniejsze powody!