Pogoda i temperatura w Andaluzji w ciągu roku

8 stycznia, 2024 Tagi , , , , , , ,

Andaluzja to jeden z najgęściej zaludnionych regionów Hiszpanii. Co więcej, region ten przyciąga sporo turystów. Praktycznie przez cały rok jest tu słonecznie, a także stosunkowo ciepło. Jeśli więc masz ochotę spędzić swoje wymarzone wakacje w Andaluzji, to koniecznie sprawdź, jaka dokładnie jest pogoda i temperatura w Andaluzji. Dowiesz się również, kiedy warto się tu wybrać!

Pogoda w Andaluzji w marcu – czego możesz się spodziewać?

Andaluzja jest regionem, w którym zima praktycznie nie występuje. Temperatury rzadko spadają w okolice zero stopni, szczególnie gdy patrzymy na pogodę w ciągu dnia. Marzec jest jednak miesiącem, kiedy zaczyna się robić coraz cieplej, może być przedsmakiem lata. Warto przy tym mieć świadomość, że temperatury zależą od tego, w jakim miejscu w Andaluzji będziesz spędzał swoje wakacje. Na przykład w marcu w Granadzie możesz spodziewać się 18 stopni Celsjusza, podczas gdy w Huevli lub Sewilli temperatury od razu wzrastają do nawet 20-21 stopni Celsjusza. Opady praktycznie nie występują, gdyż cała Andaluzja słynie z suchego, półpustynnego klimatu.

Jakiej pogody możesz oczekiwać w Andaluzji w kwietniu?

Kwiecień w Andaluzji jest kolejnym, ciepłym miesiącem, w którym prawie nie występują żadne opady. W kwietniu najcieplejszymi miastami w regionie jest Kordoba oraz Sewilla, gdzie termometry pokazują nawet 23-24 stopnie Celsjusza. Z kolei najzimniej wydaję się być w Almerii, gdzie termometry w kwietniu raczej nie pokazują więcej, niż 20 stopni Celsjusza. Musisz jednak uważać, bo słońce już wtedy może mocno opalić.

Czytaj także: Wiosna w Andaluzji – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Jakich temperatur możesz się spodziewać w Andaluzji w maju?

Maj to miesiąc, w którym w Andaluzji zaczyna się już praktycznie pełne lato. Temperatury znacznie wzrastają, a wilgotność powietrza staję się coraz mniejsza. W maju, w Kordobie i Sewilli możesz spodziewać się nawet 26 stopni Celsjusza. Z kolei nieco niższe temperatury będą występować w Almerii i Kadyksie, gdzie termometry najczęściej wynoszą około 22-23 stopnie Celsjusza.

Pogoda w Andaluzji w czerwcu – gdzie jest najcieplej?

Czerwiec to kolejna fala ciepłego powietrza. Pojawiają się wysokie temperatury oraz mamy styczność z praktycznie zerową wilgotność powietrza. W Kordobie i Sewilli termometry średnio pokazują około 36 stopni Celsjusza. W Granadzie i Jaen możesz spodziewać się około 30 stopni Celsjusza, a w Maladze około 28. Najzimniejszym miejscem ponownie wydaje się być Almería, gdzie w czerwcu termometry pokazują około 26 stopni Celsjusza.

a traditional house facade in Andalusia in Spain
fasada domu Andaluzja, licencja: shutterstock/By Monique+Pouzet

Pogoda i temperatury w Andaluzji w lipcu

Lipiec to kolejny, niezwykle upalny miesiąc na południu Hiszpanii. W Kordobie i Sewilli termometry mogą pokazywać nawet 36 stopni Celsjusza, a w Jaen i Granadzie zwykle temperatura wynosi 34 stopni Celsjusza.

Sierpień w Andaluzji – jakich temperatur możesz się spodziewać?

Sierpień to kontynuacją gorąca i wysokich temperatur, które możesz już uznać za typowe dla regionu Andaluzji. Raczej nie spodziewaj się opadów. Dodatkowo wiatr wieje tylko w okolicach wybrzeża. Temperatury w poszczególnych miastach utrzymują się dokładnie na takim poziomie jak w lipcu. Warto zatem wybierać miejscowości nadmorskie, gdyż tam z reguły jest trochę chłodniej.

Czy warto jechać do Andaluzji we wrześniu?

We wrześniu temperatura delikatnie spada, co oznacza, że najczęściej utrzymuje się w granicach 30 stopni, niekiedy nawet mniej. Mogą pojawić się także sporadyczne opady, które jednak nie będą Ci przeszkadzać podczas zwiedzania. Jest to dobry okres, jeśli chcesz jeszcze trochę poleżeć na plaży, a przy tym także pozwiedzać okolicę. Warto jednak zwiedzanie zaplanować na późniejsze popołudnie, kiedy temperatury opadną.

Spektakularny zachód słońca z „Nowym Mostem” nad wąwozem El Tajo, rzeką Guadalevan. Ronda, Prowansja Malaga, Andaluzja, Hiszpania
Spektakularny zachód słońca z „Nowym Mostem” nad wąwozem El Tajo, rzeką Guadalevan. Ronda, Prowansja Malaga, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Karoly+Holczer

Jakiej pogody możesz oczekiwać w Andaluzji w październiku?

Październik jest pierwszym, jesiennym miesiącem w Andaluzji. Co oznacza, że temperatury okażą się łatwiejsze do zniesienia. W Sewilli możesz spodziewać się około 26 stopni Celsjusza, a w pozostałych miastach termometry będą pokazywać około 23 stopnie Celsjusza. Zaskoczeniem jest Granada, która w październiku jest najchłodniejsza, a temperatury tam wynoszą około 22 stopnie Celsjusza.

Andaluzja w listopadzie – temperatura i pogoda

Listopad jest jednym z chłodniejszych i bardziej deszczowych miesięcy w Andaluzji. Temperatury w Sewilli i Kordobie dalej jednak utrzymują się na poziomie około 20 stopni Celsjusza. Jednak w Granadzie i Jaen możesz spodziewać się nieco większego ochłodzenia, a temperatury rzadko kiedy będą przekraczać około 17 stopni Celsjusza. Mimo wszystko dalej dominują dni słoneczne, które są wyjątkowo długie, więc będziesz mógł z nich korzystać.

Oczywiście musisz też pamiętać, że często podane temperatury są związane z intensywnym słońcem, oznacza to więc, że wieczory w każdym miesiącu są nieco chłodniejsze niż pogoda w dzień.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Wiosna w Andaluzji – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Najpiękniejsze plaże w Andaluzji, które warto odwiedzić

Następny

Dodaj komentarz