Najciekawsze darmowe atrakcje w Katalonii

4 lutego, 2024 Tagi , , , , , , ,

Katalonia to niesamowicie popularny region turystyczny w północno-wschodniej części Hiszpanii. Przyciąga ogromną ilość turystów przez cały rok, ponieważ oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Mowa tutaj również o tych darmowych. Nie trzeba mieć bowiem dużego budżetu, aby ciekawie spędzić tam czas. Wystarczy jedynie poznać odpowiednie miejsca. Oto najciekawsze darmowe atrakcje w Katalonii.

Spacer po Barcelonie – Park Güell i Plaça Reial

Jeżeli uwielbia się aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, koniecznie należy odwiedzić Barcelonę. Znajdują się tu ogromne ogrody oraz parki, umożliwiające zrelaksowanie się i kontakt z naturą. Jednym z najpopularniejszych jest Park Güell. Warto również pozwiedzać placyki, takie jak Plaça Reial. Pozwolą one poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Wielu turystów uwielbia też przemierzać uliczki miasta bez konkretnego celu, aby poznać specyfikę lokalnej architektury. Takie wycieczki stanowią również niepowtarzalną okazję do nawiązania nowych znajomości.

Barcelona city at sunrise seen from park Guell
Miasto Barcelona o wschodzie słońca widziane z parku Guell,licencja: shutterstock/By photobboy

Taras widokowy Mirador de Joan Sales

Wielu turystów zastanawia się, gdzie warto się udać, aby zobaczyć Barcelonę z góry. Nie można przecież zapomnieć o malowniczych punktach widokowych. Ujrzenie ogromnego, doskonale zagospodarowanego miasta pod takim kątem to niesamowite przeżycie. Musisz zatem wybrać się na Mirador de Joan Sales. Nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Znalezienie się w tak niesamowitej lokalizacji stanowi doskonałą okazję, aby zrobić świetne fotografie.

Słynne Lloret de Mar w Katalonii

To doskonałe miejsce na długie, romantyczne spacery w rajskim otoczeniu oraz poranne i wieczorne treningi. Wielu turystów uwielbia bowiem biegać brzegiem morza, a plaże w tej lokalizacji wyróżniają się miękkim, przyjemnym w dotyku piaskiem oraz czystością.

Opactwo Matki Bożej w Montserrat

Jeżeli poszukuje się ciekawych zabytków religijnych, to warto odwiedzić Montserrat. Zbudowano tu Opactwo Matki Bożej, na skałach w niedalekiej odległości od szczytu najwyższej góry w Katalonii. Można tu więc spotkać pielgrzymów z całego świata. Aktualnie dostępny dla zwiedzających klasztor pochodzi aż z połowy lat siedemdziesiątych XIX wieku (odbudowywany od 1844 r.). Pierwsza budowla została niestety zniszczona przez wojska napoleońskie w 1811 roku. Da się jednak zobaczyć jej pozostałości na Placa de Santa Maria.

Barcelona, Spain Montserrat Monastery, Santa Maria de Montserrat is a Benedictine abbey located on the mountain of Montserrat nearby from Barcelona.
Barcelona, Hiszpania Klasztor Montserrat, Santa Maria de Montserrat to opactwo benedyktynów położone na górze Montserrat w pobliżu Barcelony., licencja: shutterstock/By reidl

Posąg Czarnej Madonny – arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej

Spośród wszystkich atrakcji Montserrat, na wyróżnienie zasługuje niezwykle realistyczny posąg Czarnej Madonny. Usytuowano go za ołtarzem w bazylice. Można podziwiać to dzieło sztuki chociażby podczas mszy świętej. Przeważnie odbywają się trzy nabożeństwa dziennie, natomiast w trakcie wakacji liczba ta rośnie do czterech. Wejście do budynku oraz spacerowanie w jego okolicach jest całkowicie bezpłatne.

Odwiedzenie muzeum za darmo – to możliwe!

Barcelona, jako doskonale zagospodarowana stolica Katalonii, skupia wiele ciekawych muzeów. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy historii i kultury muszą wydawać fortunę, aby spędzić czas w satysfakcjonujący sposób. Sporo z nich oferuje wstęp wolny w konkretne dni – najczęściej niedziele. Oto najpopularniejsze muzea, gwarantujące w określonych terminach wejście za darmo:

 • Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej – każda sobota od 15:00, każda pierwsza niedziela miesiąca, 18 maja, 11 i 24 września,
 • Muzeum Historii Miasta – każda pierwsza niedziela miesiąca,
 • Ogrody Botaniczne – każda pierwsza niedziela miesiąca,
 • Muzeum Historii Katalonii – każda pierwsza niedziela miesiąca,
 • NAT – Barcelona Muzeum Nauk Przyrodniczych – każda pierwsza niedziela miesiąca.
 • Muzeum Muzyki – każda pierwsza niedziela miesiąca,
 • Muzeum Frederica Marèsa – każda pierwsza niedziela miesiąca,
 • Virreina Centre de la Imatge (dla fanów sztuki) – zawsze.
 • Muzeum Pabla Picassa – każda pierwsza niedziela miesiąca, czwartki po godzinie 18:00
 • Muzeum Kultur Świata – każda pierwsza niedziela miesiąca,
 • Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie – każda niedziela od 15.00 do 20.00,
 • Muzeum Morskie – każda niedziela miesiąca.
Old narrow street in Barcelona, Catalonia, Spain. Architecture and landmark of Barcelona. Cozy cityscape of Barcelona
Stara wąska ulica w Barcelonie, Katalonia, Hiszpania. Architektura i punkt orientacyjny Barcelony. Przytulny pejzaż Barcelony, licencja: shutterstock/By catarina

Malowniczy Park Ciutadella

W Barcelonie znajdziesz także słynny Park Ciutadella, charakteryzujący się błękitnymi stawami, przestronnymi terenami zielonymi oraz doskonale utrzymanymi alejkami. Z pewnością odnajdą się tam wszyscy turyści, którzy pragną nieco odpoczynku od miejskiego zgiełku i wszechobecnego dźwięku przejeżdżających samochodów. Zagospodarowano go z wykorzystaniem wodnych fontann, różnorodnych rzeźb, a także całej gamy egzotycznych roślin. Dzięki temu udało się stworzyć niepowtarzalną, harmonijną atmosferę, zachwycającą wszystkich odwiedzających.

Fontanna w Parc de la Ciutadella o nazwie Cascada w Barcelonie, Hiszpania
Fontanna w Parc de la Ciutadella o nazwie Cascada w Barcelonie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By fotokon

Egzotyczny Park Kaktusów

Niektórzy poszukują również mniej znanych atrakcji, aby uniknąć przebywania w tłumie turystów. W takiej sytuacji najlepiej odwiedzić Jardines de Mossèn Costa i Llobera, znane także jako Park Kaktusów. To świetne miejsce, aby poznać katalońską przyrodę. Różnorodne kolory oraz ciekawe kształty kaktusów składają się na nieszablonowy, przyciągający do siebie wzrok pejzaż. Można oczywiście cieszyć się nim całkowicie bezpłatnie.

Urokliwy pomost Rambla del Mar

Zakochani z pewnością powinni odwiedzić wyjątkowo klimatyczne miejsce, jakim jest drewniany pomost Rambla del Mar. Znalezienie się w tej lokalizacji stwarza okazję do posłuchania szumu morza, a także cieszenia się uroczymi widokami miejskich zabudowań. Gwarantuje również niesamowite widoki na port. Kiedy spaceruje się wzdłuż pomostu, da się swobodnie obserwować statki, cumujące w porcie. To doskonałe miejsce na romantyczną randkę we dwoje.

Rambla de Mar wooden walkway over Port Vell in the city of Barcelona at night in Catalonia, Spain.
Drewniany chodnik Rambla de Mar nad Port Vell w Barcelonie w nocy w Katalonii, Hiszpania., licencja: shutterstock/By rognar

Czytaj także: Jak tanio zwiedzić Katalonię – przewodnik po atrakcjach

Poprzedni

TOP10 atrakcji w Katalonii – co zobaczyć i zwiedzić?

Katalonia – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

Następny

Dodaj komentarz