Najciekawsze darmowe atrakcje w Andaluzji

10 stycznia, 2024 Tagi , , , , , , ,

Na południu Hiszpanii znajduje się popularny region nazywany Andaluzją. Znajdziesz tu piękne plaże, górskie miasteczka i tętniące życiem kurorty wakacyjne. Dlatego jest to idealna lokalizacja na wakacje w Hiszpanii. Jeśli jednak zastanawiasz się, co zobaczyć i nie wydać majątku zapoznaj się z naszym artykułem, w którym opisujemy najciekawsze darmowe atrakcje w Andaluzji.

Najciekawsze darmowe atrakcje w Andaluzji

Andaluzja ma wiele do zaoferowania, w tym malownicze góry, wspaniałe plaże, ruchliwe place, liczne muzea i zabytkowe miasta. Oto TOP najciekawszych darmowych atrakcji, wartych zobaczenia w Andaluzji.

Archivo General de Indias – Sewilla

Archivo General de Indias mieszczące się w dawnej giełdzie kupieckiej w Sewilli ( Casa Lonja de Mercaderes) jest obecnie muzeum prezentującym historię podbojów Imperium Hiszpańskiego w obu Amerykach oraz Azji. Budynek, w którym znajduje się muzeum, jest przykładem hiszpańskiej architektury renesansowej. Co więcej, budynek muzeum i jego zawartość wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

Wstęp: BEZPŁATNY

Metropol Parasol wooden structure located in the old quarter of Seville, Spain. Empty place without people
Drewniana konstrukcja Metropol Parasol zlokalizowana w starej dzielnicy Sewilli w Hiszpanii, licencja: shutterstock/By romrodinka

Casa de los Tiros – Grenada

Muzeum Casa de los Tiros mieści się w renesansowym budynku pochodzącym z XVI wieku, w którym wyróżnia się fasada z posągami przedstawiającymi bohaterów trojańskich.
Kolekcja składa się z obrazów z XVII-XIX wieku, barokowej rzeźby z Grenady, ceramiki z Fajalauza, popularnych tkanin i kolekcji XIX-wiecznych mebli. W Muzeum można także podziwiać rysunki, akwarele, ryciny, litografie oraz zbiór fotografii prezentujących miasto i jego zabytki. W budynku znajduje się również biblioteka specjalizującą się w tematach związanych z Grenadą oraz archiwum, w którym można znaleźć między innymi dzieła Arantzazu Martinez, Francisco de Paula-Valladara Serrano oraz Antonio Gallego Burína.

Wstęp: BEZPŁATNY

Museo de Artes y Costumbres Populares – Sewilla

Muzeum Sztuki Ludowej i Zwyczajów w Sewilli otwarto w 1972 roku. Obiekt ten jest poświęconym andaluzyjskiemu dziedzictwu etnologicznemu, zarówno materialnemu, jak i niematerialnemu. W salach znajdują się naczynia, ceramika, odzież i przedmioty, prezentujące zwyczaje kultury tego regionu. Warto również zwrócić uwagę na kolekcję orientalnych płytek oraz kolekcję koronek i haftów Díaz Velázquez – jedną z najważniejszych w Europie.

The facade of the Museum of Art and Popular Customs (Museo de Artes y Costumbres Populares) - Seville, Andalucia, Spain
Fasada Muzeum Sztuki i Zwyczajów Ludowych (Museo de Artes y Costumbres Populares) – Sewilla, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By lkonya

Wstęp: BEZPŁATNY

Almería Museo Arqueológico

Muzeum znajduje się w niedawno zrekonstruowanym, nowoczesnym budynku, położonym przy Carretera de Ronda w Almeríi. Wewnątrz można podziwiać interesujące kolekcje z cennymi artefaktami pochodzącymi od czasów prehistorycznych do okresu muzułmańskiego. Ponadto muzeum to zostało nagrodzone tytułem Europejskiego Muzeum Roku w 2008 roku.

Wstęp: BEZPŁATNY

Museo Íbero – Jaén

Muzeum Íbero w Jaén to innowacyjne muzeum, które prezentuje niezwykłą wartość historyczną oraz kulturową iberyjskiej kultury Andaluzji. Co więcej, Museo Íbero w Jaén jest jedynym na świecie muzeum poświęconym osadnictwu iberyjskiemu, jego kulturze i cechom wyróżniającym. Muzeum to prezentuje osady iberyjskie, które zamieszkiwały różne terytoria Andaluzji od I wieku p.n.e.

Wstęp: BEZPŁATNY

Conjunto Arqueológico de Itálica – Santiponce

Park archeologiczny Conjunto Arqueológico de Itálica to miejsce z wykopaliskami z czasów rzymskich. Znajduje się on na północ od Sewilli (około 10 km) w gminie Santiponce. Itálica to starożytne miasto „Colonia Aelia Augusta Italicensium” z amfiteatrem (mieszczącym 25 000 widzów), akweduktami, świątyniami, termami i domami z pięknymi mozaikowymi podłogami. Było to pierwsze rzymskie miasto w Hiszpanii, które założono w 206 r. p.n.e. Nazwa Itálica wzięła się od Włoch, kraju z którego pochodził zarówno założyciel, generał Publio Cornelio Escipión, jak i pierwsi mieszkańcy. Upadek miasta rozpoczął się prawdopodobnie w III wieku, gdy rzeka Gwadalkiwir zmieniła swój bieg.

Warto wiedzieć, że Itálica była również miejscem narodzin rzymskiego cesarza Trajana. Duża część rzymskiego miasta nie została jeszcze odkopana. Najstarsza część jest nadal ukryta pod miejscowością Santiponce. Wiele znalezisk z Parku archeologicznego Conjunto Arqueológico de Itálica znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Sewilli oraz w pałacu Palacio de la Condesa de Lebrija.

Wstęp: BEZPŁATNY

Museo Aeronáutico de Málaga

Muzeum Nawigacji i Transportu Lotniczego, nazywane także Muzeum Lotnictwa, znajduje się w miejscu starego terminalu pasażerskiego lotniska w Maladze. Terminal ten wyszedł z użytku po rozbudowie lotniska w drugiej połowie XX w. Warto przy tym też dodać, że Muzeum Nawigacji i Transportu Lotniczego usytuowane jest obok warzelni piwa Cervezas San Miguel, około 8 km od stolicy Malagi.

Wstęp: BEZPŁATNY

Convento Santa Paula – Sewilla

Co ciekawe, jest to jeden z niewielu klasztorów, gdzie drzwi są otwarte dla każdego. Klasztor można zwiedzać i zakupić wykwintne produkty takie jak dżemy i galaretki czy pigwy, które wytwarzane są przez tutejsze zakonnice.

W tym sewilskim klasztorze znajduje się także muzeum z unikalnymi przedmiotami pochodzącymi z okresu baroku. Warto również zwrócić uwagę na zachowane habity, niektóre ołtarze, a także obrazy José de Ribery i Moralesa.

Wstęp: BEZPŁATNY

Convent of Santa Paula (Convento de Santa Paula) which was built in 1475 in Gothic style in Seville, Andalusia, Spain.
Klasztor Santa Paula (Convento de Santa Paula), który został zbudowany w 1475 roku w stylu gotyckim w Sewilli, Andaluzja, Hiszpania., licencja: shutterstock/By RukiMedia

Museo de Málaga

Darmowe atrakcje w Andaluzji? Sprawdź koniecznie muzeum, które obecnie mieści się w „Palacio de la Aduana”, dawnym budynku urzędu celnego. Jest ono także jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w tym mieście. W stałej kolekcji znajduje się około 17 000 dzieł. Ten ogromny zbiór dzieł jest największym w Andaluzji i jednym z najlepszych w Hiszpanii dzięki kolekcji dzieł XIX-wiecznego malarstwa. Ponadto w Muzeum prezentowana jest historia Malagi sięgająca czasów paleolitu.

Wstęp: BEZPŁATNY

Malaga, Hiszpania pejzaż miejski w katedrze, ratuszu i cytadeli Alcazaba w Maladze.
Malaga, Hiszpania pejzaż miejski w katedrze, ratuszu i cytadeli Alcazaba w Maladze., licencja: shutterstock/By ESB+Professional

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Andaluzji – co warto wiedzieć?

Jak poruszać się po Andaluzji?

Następny

Dodaj komentarz