Lotniska w Andaluzji – porty lotnicze, praktyczne informacje

9 stycznia, 2024 Tagi , , , , , , , , , ,

Andaluzja to niezwykły region południowej Hiszpanii, który słynie przede wszystkim z licznych pozostałości po kulturze arabskiej, a także malowniczych plaż, które umożliwiają błogi relaks. Możesz się tu dostać nawet z kilku lotnisk. Warto zatem poznać wszystkie dostępne lotniska w Andaluzji, aby lepiej zaplanować swoje wakacje!

1. Port lotniczy Sewilla – San Pablo

Jednym z głównych portów lotniczych Andaluzji jest port lotniczy znajdujący się w Sevilli. Znajduje się zaledwie 10 kilometrów od ścisłego centrum miasta. Terminal ten ma aż 50 stanowisk do odprawy check-in i jest jednocześnie jednym z najnowocześniejszych portów w kraju. Samo lotnisko jest świetnie skomunikowane nie tylko z Sewillą, ale także z innymi miastami, gdyż znajduje się przy autostradzie A-4 oraz przy południowej obwodnicy Sewilli, dzięki czemu uda się tu dostać bez problemu. Obsługiwane są tu loty czarterowe, europejskie oraz międzykontynentalne. Z Polski na lotnisko w Sewilli lata głównie Ryanair oraz WizzAir. Co więcej, znajduje się tu także wiele udogodnień.

2. Port Lotniczy Malaga

Port Lotniczy Malaga jest jednym z większych obiektów w całej Hiszpanii. Lotnisko to położone jest około 8 kilometrów od centrum miasta Malagi. Co więcej, uda się tu dostać bez większego problemu. Można postawić na taksówkę, autobus, jednak najwygodniejszą formą jest Renfe Cercanias, które szybko pomaga dostać się do centrum. Niezwykle ciekawy jest fakt, że w 2018 roku port ten obsłużył rekordową liczbę pasażerów – było to ponad 18 milionów osób. Nalezy przy tym też podkreślić, że lotnisko to jest jednym z lepiej zaprojektowanych. Ma dużą liczbę punktów usługowych oraz oferuje sporo udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Z Polski lata tu głównie linia lotnicza Ryanair. Loty odbywają się z kilku polskich miast.

3. Port Lotniczy Grenada – Federico Garcia Lorca

Kolejnym jest Port lotniczy Granada. Obiekt ten znajduje się dokładnie 15 kilometrów od ścisłego centrum Granady. Lotnisko służy głównie do obsługi lotów krajowych. Jeśli chodzi o loty europejskie, to możliwe są tu one jedynie z Paryża oraz Londynu. Jest to typowe lotnisko przesiadkowe, z którego w prosty sposób możesz dostać się np. na Teneryfę czy Gran Canarię. Posiada ono wyłącznie dwa terminalne, więc z pewnością się na nim łatwo odnajdziesz.

4. Port Lotniczy Almeria

Port Lotniczy Almeria też cieszy się popularnością. Każdego roku odprawianych jest tam ponad milion pasażerów. Co jest jednak ciekawe, jak na ilość odprawianych turystów, lotnisko to jest wyjątkowo małe. Znajduje się tu tylko jeden terminal. Obiekt wykorzystywany jest podczas podróży wakacyjnych. Znajduje się ono około 9 kilometrów od centrum Almerii i w bezpośredniej bliskości autostrady A7. Oznacza to dobrą komunikację z pobliskimi kurortami, które również znajdują się na wybrzeżu Costa de Almeria. Niestety, żaden przewoźnik nie obsługuje bezpośredni przelotów z Polski do Almerii. Większość lotów z innych krajów odbywa się tu głównie sezonowo.

5. Port Lotniczy Jerez

Ostatni, czynnym portem lotniczym w Andaluzji jest Jerez, położony około 10 kilometrów od miejscowości Jerez de la Frontera. Jest to kolejny, typowo wakacyjny i sezonowy port lotniczy, który nie należy do największych. Rocznie obsługuje on ponad milion pasażerów, z których większość podróżuje tu głównie latem. Niestety, z Polski nie ma tu żadnych lotów. Jednak port ten jest świetną bazą wypadową na wakacje w innych regionach Andaluzji.

Czytaj także: Najpopularniejsze kurorty wakacyjne w Andaluzji

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Andaluzja z dziećmi – darmowe atrakcje, co warto zwiedzić?

Wynajęcie samochodu w Andaluzji – polecane miejsca, co wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz