Lanzarote, najlepszy przewodnik, zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

, 17 lutego, 2025 Tagi , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zwiedzaliśmy już regiony Hiszpanii, ale te położone w części kontynentalnej. Okazuje się jednak że jedną z jej Wspólnot Autonomicznych są też słynne wśród turystów Kanary. To oczywiście potoczna nazwa. Tak naprawdę chodzi o Wyspy Kanaryjskie. Jest ich siedem, ale nas będzie interesować Lanzarote. Nie jest tak znana, jak Grana Canaria (przystanek Krzysztofa Kolumba w jego podróży do Ameryki) ani tak duża, jak Teneryfa, ale wciąż należy do wyjątkowo ciekawych destynacji. Co powoduje, że to fascynujące miejsce na wakacje? Dlaczego warto, a nawet trzeba choć raz w życiu postawić stopy na tej wyspie? Jakie atrakcje oferuje? Na te i szereg innych pytań odpowiemy w naszym szczegółowym przewodniku. Zapraszamy!

Spis treści

Gdzie znajduje się Lanzarote?

Nie wszyscy wiedzą, gdzie dokładnie szukać samych Wysp Kanaryjskich, a co dopiero
„bohaterki” tego tekstu. Wyjaśniamy zatem (jak najbardziej obrazowo), że obieramy kierunek na północne-zachodnie wybrzeże kontynentu afrykańskiego. Tam właśnie, na Oceanie Atlantyckim (lub po prostu Atlantyku) usytuowany jest archipelag z siedmioma głównymi wyspami i mniejszymi obszarami. Jakieś 100 km od Afryki i 1250 km od południa Hiszpanii (Półwyspu Iberyjskiego). Poza „naszą” Lanzarote o powierzchni 846 km2 (jest więc trochę większa niż Madryt, najdalej wysunięta na północ), są tu jeszcze następujące atole wulkaniczne: wspomniane już na wstępie Teneryfa i Gran Canaria, a także La Palma, La Gomera, El Hierro oraz Fuerteventura (o części z nich napiszemy też oddzielne artykuły).

Jak dotrzeć na Lanzarote?

Skoro już nie będzie problemu z odnalezieniem tej wyspy na mapie, to pora „szykować łódź”. Ale czy na pewno? Wiadomo, że nie pokonasz nią około 4 tysiące kilometrów, jakie dzielą Polskę i Lanzarote? A jednak mamy i tak dwie wiadomości. Jedną złą, drugą dobrą. Zacznijmy od złej: do tego celu dolecisz samolotem, bo odbywają się połączenia rejsowe, ale nie są one bezpośrednie. Czeka Cię zatem przesiadka. Na szczęście koszt przelotu w dwie strony nie jest astronomicznie duży, bo znajdziesz już, np. w marcu, bilet w cenie kilkuset złotych.

Lecz nie to jest tą dobrą informacją. Najlepszą jest fakt, że odbywają się też rejsy bez przesiadek. Jednak mamy na myśli tylko te organizowane przez popularne biura podróże. Są to loty czarterowe, nie na stałych trasach i nie tak regularne. Trwają one znacznie krócej (ponad 5 godzin, a nie dobę). To wygodniejsze rozwiązanie, tym bardziej że samoloty startują niekoniecznie z warszawskiego Okęcia, ale też z innych miast, np. z Katowic (linie Wizzair). A gdzie lądują? Oczywiście na lotnisku, zbudowanym prawie 6 km na zachód od miasta Arrecife (César Manrique-Lanzarote Airport). Co ważne, z tego miejsca dotrzesz również na resztę wysp.

Ile trwa rejs z Fuerteventura do Lanzarote?

Wyżej mogłeś przeczytać wzmiankę o „przygotowaniu łodzi”. Tak, to wciąż brana pod uwagę opcja. Jednak, aby z niej skorzystać, musisz pojawić się w Hiszpanii, w portowym mieście Kadyks. Stamtąd odpływa raz w tygodniu prom na Lanzarote (cumujący do portu w Arrecife). Jeśli zależy Ci na czasie i cierpisz na chorobę morską, to taki prawie 30-godzinny rejs nie będzie komfortowy i tani (ponad 100 euro i więcej za bilet). Ale uwaga! Jest jeszcze pewna alternatywa. Udaj się samolotem czarterowym na sąsiednią wyspę Fuerteventura, skąd z Corralejo pływa jeszcze więcej promów w kierunku Puerto De Playa Blanca na Lanzarote. Taki rejs trwa średnio 25 minut lub nieco dłużej.

Arrecife Spain scenic photographs of boats in the harbor ancient roman viaduct and bridge made of stones bright blue sky with clouds white wall with green doors vintage fiat man standing against wall
Arrecife Hiszpania malownicze zdjęcia łodzi w porcie starożytny rzymski wiadukt i most z kamieni jasne błękitne niebo z chmurami biała ściana z zielonymi drzwiami vintage fiat mężczyzna stojący o ścianę, licencja, shutterstock/By Sheila Say

Jaka jest odległość między Lanzarote a Fuerteventurą?

Nie dziwne, że taka podróż zakończy się po 30 minutach. Promy są bowiem szybkie i nowoczesne. A ponadto między tymi dwiema wyspami jest dość mała odległość (co już pokazuje sama mapa). Wynosi ona bowiem 48 mil morskich, czyli 80 km.

Ile kosztuje prom z Fuerteventury na Lanzarote?

Cena zależy od samego operatora oraz miejsca, do którego statek przybije. Okazuje się, że na Lanzarote są trzy porty. Większy w Arrecife i dwa mniejsze w Playa Blanca i rybackiej wiosce Orzola. Do tego ostatniego przypływają łodzie z niezauważalnej, ale urokliwej wysepki La Graciosa, jednak do wcześniej wymienionej, czyli Blanci docierają właśnie statki z Corralejo na Fuerteventurze. Koszt takiego rejsu zaczyna się już od około 18 euro. Podobne promy dobijają do brzegów Lanzarote, ale od strony najważniejszej przystani. Trwa to jednak dłużej, a za bilet zapłacisz minimum 41 euro. Na ceny biletów mają też wpływ dostępne akurat zniżki i to, czy przewożony jest pojazd.

Kiedy najlepiej jechać na Lanzarote?

Sezon turystyczny trwa tutaj przez cały rok. Czy to znaczy, że w każdym miesiącu możesz przyjemnie spędzić czas na tej kanaryjskiej wyspie, należącej do Hiszpanii od końca XV wieku (podobnie jak inne terytoria całego archipelagu). Ogólnie mówiąc tak, bo na wyspie panuje klimat subtropikalny. A więc lata są gorące, a zimy łagodne. Średnia, dzienna temperatura powietrza w ciągu roku to ponad 20 stopni Celsjusza (nawet zimą!). Idealnie jest jechać tam wiosną albo jesienią. Jak natomiast wygląda sytuacja pogodowa, jeśli przyjrzymy się konkretnym dniom lub miesiącom?

Jakie są najcichsze miesiące na Lanzarote?

Wrzesień, październik, listopad, grudzień oraz styczeń. Właśnie w tych miesiącach są najbardziej komfortowe warunki do plażowania. Wiatr nie dokucza, prawie zanikając, choć jakieś podmuchy jeszcze mogą nam towarzyszyć.

Dlaczego na Lanzarote jest tak gorąco?

Odpowiedź na to pytanie już padło powyżej, ale warto sprecyzować – to właśnie suchy klimat subtropikalny powoduje, że termometr w dzień wskazuje do 28, a nawet 30 i więcej stopni. Co jednak ciekawe, woda w oceanie jest najcieplejsza nie w lipcu, a od września do listopada, czyli jesienią (ma 23°C). Pada tylko 18 dni w roku, więc rzadko pojawiają się na niebie chmury.

Która strona Lanzarote jest najcieplejsza?

Oczywiście południowa. W tej części wyspy możesz spodziewać się najwyższych temperatur. Dlatego, jeśli kochasz słońce i przybędziesz latem, to poczujesz się jak w wymarzonym raju.

Kiedy powinienem unikać słońca na Lanzarote?

Zgodnie z pogodowym wykresem, najgorętszym miesiącem jest sierpień. Wtedy na niebie na ma ani jednej chmury. Słońce oślepia, a jego promienie parzą ciało. Nic dziwnego, skoro wyspa znajduje się blisko równika. Musisz zatem uważać na promieniowanie UV.

Praktyczna porada: Stosuj odpowiednie kremy z filtrem i nie leż za długo na kocu. Łatwo bowiem o udar cieplny (w najgorszym przypadku) i poparzenia skóry (wciąż to nic przyjemnego).

Czy na Lanzarote zawsze wieje?

Zawsze, chociażby ze względu na położenie, ale są miesiące, kiedy jego siła słabnie (o czym już wspominaliśmy). Wiosną i latem, a przede wszystkim w lipcu, wiatr niestety hula, porywając parasole z plaży. Mimo to nadal warto tutaj odpoczywać. Najgorsze są mocniejsze podmuchy z północy alb północnego wschodu. Wiatry 4-stopniowe w skali Beauforta, które tworzą fale (na szczęście niezbyt wysokie, ale bardzo głośne).

Czy w nocy na Lanzarote jest zimno?

Dowiedziałeś się, że w dzień słupek rtęci rzadko spada poniżej 20 stopni Celsjusza. A jak jest w nocy? Czy wtedy też należy spodziewać się przyjemnej aury? Ależ oczywiście! Bo nawet w najzimniejszym miesiącu, czyli lutym można śmiało udać się na wieczorny spacer bez potrzeby zakładania ciepłej kurtki. 15-16 stopni – taka jest bowiem najniższa temperatura powietrza.

Wiosna na Lanzarote, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Jeżeli chcesz uniknąć upałów, to polecamy wakacje w wiosenne dni. Wtedy można podziwiać (mimo braku trawników) niezwykłą roślinność tej wyspy, chociażby ogrody kaktusów czy tzw. smocze drzewo (charakterystyczną dracenę z rodziny szparagowatych, która jest rzadko spotykana). Co ważne, pogoda zarówno w marcu, kwietniu, jak i w maju jest bardzo dobra. Marzec przynosi ze sobą na ogół temperaturę 19 stopni Celsjusza i tylko jeden dzień z drobnym deszczem (przy wilgotności powietrza wynoszącej 73%). Z kolei kwiecień to miesiąc, kiedy słońce świeci przez co najmniej 8 godzin, a termometr wskazuje wartość o jeden albo dwa stopnie więcej. Maj też jest doskonały na urlop – wcale nie pada, a woda jest dość ciepła.

Jesień na Lanzarote, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Klimat sprawia, że jesień z pewnością jest idealną porą na odwiedzenie tego zakątka Wysp Kanaryjskich. W naszej ocenie nawet lepszą niż wiosna. Wybierając się we wrześniu, październiku, a także – co warte podkreślenia – w listopadzie, możesz liczyć na zaskakującą pogodę. To czas, gdy wciąż trwa sezon turystyczny. Na przykład wrzesień przypomina maj pod względem liczby godzin ze słońcem (ale jest bardziej gorąco, jak w lipcu), wzrasta temperatura oceanu (do 22°C).

Październikowe wakacje też okażą się dobrym wyborem. Wcale nie jest wyraźnie zimniej, choć może padać przez dwa dni. Nie będziesz też zawiedziony, jeśli udasz się na Lanzarote w listopadzie, który nie różni się zbytnio od października. Warunki pogodowe nadal spełniają oczekiwania, mimo że szybciej robi się ciemniej. Nie jest to typowy polski listopad. Oj nie! Z tymi swoimi 21 stopniami Celsjusza w dzień oraz 19 w nocy przyciąga turystów z całej Europy.

Ile dni na zwiedzanie Lanzarote?

Wyspa nie jest duża, dlatego można ją objechać w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu godzin. Mimo to warto się tutaj zatrzymać na dłużej. Najlepiej na 3 albo 4 dni. Wtedy we własnym tempie, wypożyczonym autem (polecamy taki środek transportu – o jego koszcie jeszcze napiszemy), zwiedzisz nie tylko stolicę – Arrecife, ale też inne rejony.

Co muszę wiedzieć przed wyjazdem na Lanzarote?

Zanim wyruszysz z nami w podróż na tę niezwykłą, odkrytą w XIV w. n.e. przez Lancelotto Malocello (genueńskiego kupca i żeglarza), wulkaniczną wyspę, najpierw garść informacji praktycznych. Po pierwsze, jak mówią aktualne przepisy, nie musisz mieć wizy, chyba że zapragniesz tu zostać dłużej niż 90 dni. Okazuje się, że wystarczy tylko dowód osobisty albo paszport, gdy ów dowód jest np. nieważny. Poza tym powinieneś wiedzieć, że:

  • obowiązującą walutą jest euro, zatem będziesz płacił za różne usługi właśnie takimi banknotami albo monetami;
  • w hotelach i miejscowościach typowo turystycznych dogadasz się po angielsku, ale językiem urzędowym jest oczywiście hiszpański;
  • warto spakować do podróżnej torby przede wszystkim wygodne i mocne buty do wędrówek górsko-wulkanicznymi szlakami, obojętnie jakie nakrycie głowy, przylegający do ciała strój kąpielowy i koniecznie krem z wysokim filtrem chroniącym przed oparzeniami;
  • przyda się też dodatkowy plecak, do którego schowasz np. aparat fotograficzny, ładowarkę i inne przedmioty codziennego użytku.

Czy Lanzarote jest ładne?

Nieprzypadkowo wśród rzeczy, która należy zabrać na Lanzarote, wymieniliśmy aparat. Na pewno miały go ze sobą miliony, rocznie przybywających turystów. Nie po to, by fotografować 151 tysięcy mieszkańców. Ale w celach uwieczniania na zdjęciach niesamowitych krajobrazów.

Amazing panoramic landscape of volcano craters in Timanfaya national park. Popular touristic attraction in Lanzarote island, Canary islands, Spain
Niesamowity panoramiczny krajobraz kraterów wulkanów w parku narodowym Timanfaya. Popularna atrakcja turystyczna na wyspie Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Vunav

Lanzarote jako wyspa wulkaniczna, nazwę wzięła od badacza Lancelotto Malocello, choć pierwotni mieszkańcy – Gunczowie zwali ją Titeroygatra („pomalowane wzgórza”). Ktoś może pokręcić nosem, bo przecież rzadko rosną tu drzewa, a wiele obszarów wygląda jak scenerie wyjęte z filmów rozgrywających się na Marsie (czerwona barwa). Lecz właśnie to jest fascynujące. Te księżycowe widoki, które kontrastują z błękitnymi wodami Oceanu Atlantyckiego. I te białe, niskie sześciokątne domy zbudowane na tle ponad 300 stożków wulkanicznych (najwyższy to wygasły La Corona – 600 m n.p.m.), z których nieraz płynęła lawa (ostatnia erupcja na szeroką skalę nastąpiła przeszło 300 lat temu – trwała łącznie 6 lat z przerwami i to ona ukształtowała obecne tereny – języki lawy itp.). Dlatego naszym zdaniem Lanzarote jest ładne. Na tyle, że w 1993 roku wyspa ta otrzymało od UNESCO tytuł Rezerwatu Biosfery.

Gdzie najlepiej jechać na Lanzarote?

Ciekawych miejsc tutaj nie brakuje. Część z nich przedstawimy szerzej w poniższym rozdziale. Ale już tutaj możemy wymienić kilka nazw, które warto zapamiętać. Będąc na Lanzarote, nie przegap m.in. takich atrakcji, jak: Park Narodowy Timanfaya; miasteczko Teguise i jego niezwykłe, stare miasto z zabytkami; szmaragdowe jezioro w osadzie El Golfo czy wreszcie plaże, ale nie te ciemne i bardzo kamieniste, a te szerokie, ze złotym i jasnym piaskiem (tak, są też takie!) – chociażby Playa Blanca i Playa de Papagayo. A to wciąż nie wszystko, czym może pochwalić się wyspa Lanzarote. Ma on bowiem też kilka szlaków trekkingowych wzdłuż wulkanów (np. Caldera Blanca) oraz – uwaga! – dolinę, gdzie rośnie… tysiąc palm (w miejscowości Haria).

Z czego słynie wyspa Lanzarote?

Już wyżej mogłeś znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jednak warto powtórzyć – ta kanaryjska wyspa znana jest na świecie z wielu wulkanów i innych, niesamowitych form skalnych oraz czerwono-czarnej ziemi. A do tego z kilku uroczych plaż – bardzo piaszczystych albo kamienistych, leżących nad błękitnym oceanem. Słynie również z architektury – tj. z śnieżnobiałych, ładnych, poustawianych obok siebie, domków mających pomalowane na niebiesko albo zielono okiennice, bardzo kontrastujących z wulkanicznym krajobrazem i licznymi kraterami.

Typical white houses of the town of Tías in Lanzarote
Typowe białe domy w mieście Tías na Lanzarote, licencja: shutterstock/By Roberto Colino

Ciekawostka: Owe domy są praktyczne. Mają gładkie ściany. Zbudowane są z zaokrąglonego kamienia. Ciężko jest znaleźć jakąkolwiek różnie między każdym z nich, o co zadbał lokalny, zmarły w 1992 roku architekt – Cesar Manrique. Dzięki białej barwie odbijane są promienie słoneczne, czyli wnętrza są wychłodzone nawet w upalne dni. Niebieskie okiennice chronią przed wiatrem, jednocześnie dodając kolorytu szarej scenerii. Są jednak mieszkańcy (rolnicy) malujący je na zielono. Ale nie jesteśmy pewni, czy faktycznie miało to chronić przed piratami.

Co zobaczyć na Lanzarote?

Nadszedł moment, aby dokładniej zwiedzić wybrane miejsca na tej wyspie powstałej z magmy. Oto one:

Park Narodowy Timanfaya

To zdecydowanie najsłynniejsza atrakcja turystyczna. Nie tylko polecana miłośnikom nietypowej przyrody. Jest to objęty ścisłą ochroną obszar znajdujący się w centralno-zachodniej części, otwarty w 1974 roku. Właśnie tutaj (na terenie dwóch gmin) ujrzysz najbardziej wyjątkowy kawałek Lanzarote – zastygłą lawę sprzed 300 lat na niemal bezkresnej powierzchni 51 km2, z osobliwymi skałami i innymi czerwono-żółto-pomarańczowymi, geologicznymi formacjami. Stąd właśnie zamienna nazwa wyspy: Ziemia Ognistych Gór.

El Cuervo volcano, in the background the volcanoes of the Timanfaya National Park, Lanzarote, Spain
Wulkan El Cuervo, w tle wulkany Parku Narodowego Timanfaya, Lanzarote, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Jose Arcos Aguilar
Volcanic landscapes on Timanfaya Lanzarote Canary Islands Spain
Krajobrazy wulkaniczne na Timanfaya Lanzarote Wyspy Kanaryjskie Hiszpania, licencja: shutterstock/By underworld

Ciekawostka: Las Montañas del Fuego (taka jest nazwa w języku hiszpańskim) to też miejsce, w którym trafisz do restauracji o jakże sugestywnej nazwie – El Diablo! Nigdzie indziej na świecie nie zjesz obiadu gotowanego w wulkanicznych oparach i energii cieplnej pochodzenia wulkanicznego. Co więcej, jako fan filmu „Milion lat przed naszą erą” odkryjesz tereny, gdzie aktorka i modelka Raquel Welch uciekała przed dinozaurami.

Warto wiedzieć: Do Parku Narodowego Timanfaya dojedziesz samemu wynajętym autem (po drodze jest dobre oznakowanie, a na miejscu parking, bilet w cenie 12 euro kupisz w kasie). Ale możesz też udać się tam z grupą ludzi autokarem (rezerwacja tutaj), aby dalej maszerować pieszo albo… poruszać się na wielbłądzie!

Haria – Dolina Tysiąca Palm

Z Parku Timanfaya kierujemy się w stronę kolejnych atrakcji przyrodniczych. Na początek do niewielkiej rolniczej miejscowości Haria (w której żyje około 5 000 ludzi). To tutaj, na obrzeżach miał swój dom (a teraz muzeum) architekt i rzeźbiarz – César Manrique. W tym mieście, w jego centrum, stoi też stary kościół, do którego prowadzą wszystkie drogi, czyli Nuestra Señora de la Encarnación. Lecz podróżnych bardziej przyciągają palmy i hipnotyzuje zieleń (przez cały rok!). Niezwykły jest tu klimat, które nie da się opisać jednym zdaniem. A skąd taka nazwa? Dlaczegotysiące palm”? Po prostu, zgodnie z dawną tradycją i legendą, każdy młody ojciec sadził takie drzewo. Jedno, jeśli rodził się syn. Dwie, jeżeli na świat przychodziła córeczka.

Haria town in the north of Lanzarote called the town of a thousand palm trees
Miasto Haria na północy Lanzarote nazywane jest miastem tysiąca palm, licencja: shutterstock/By Gustavo Medina

Najciekawsze miasteczka i ośrodki turystyczne: Arrecife, Tias, Teguise

Opuśćmy na chwilę naturalne obszary, aby udać się do trzech, najbardziej przyjaznych turystom miejscowości. Oczywiście miasteczek na Lanzarote jest więcej, ale jednak Arrecife, Tias i Teguise mają najciekawsze atrakcje do zaoferowania. Jakie konkretnie?

  • W stolicy – Arrecife zobaczysz chociażby obronną fortecę z XVI wieku, która miała powstrzymywać piratów przed zaatakowaniem wyspy. Ale poza ową twierdzą – Castillo de San Gabriel, są też bary, kluby i sklepy. No i możesz też podziwiać stare, XVIII-wieczne kamienice, gdy będziesz spacerował deptakiem Calle Leon y Castillo;
  • W malowniczym Tías, czyli w znanym ośrodku turystycznym (a także gminie), zachwycisz się wulkanicznym pejzażem i zjesz np. ranchos (gulasz wieprzowy) i zawsze świeże owoce morza, oraz napijesz się aromatycznego, białego wina. Mało tego, zrelaksujesz się na plażach o łącznej długości ponad 6 km, będziesz uprawiał wszystkie sporty wodne i wyruszysz w rejs na sąsiednie wyspy. Szczególnie w położonej nad samym oceanem miejscowości Puerto del Carmen znajdziesz masę rozrywek, hotele o wysokim standardzie i wąskie uliczki. W tym rejonie jest też historyczne miasto Yaiza z pierwszymi osadami;
  • Teguise – dawniejsza stolica Lanzarote zaprosi Cię w progi małego Kościoła Matki Bożej z Guadalupe z XVI wieku oraz na plac Plaza de San Miguel. Ale koniecznie zajrzyj jeszcze do Pałacu Gubernatora (dawnej rezydencji zarządcy wyspy, obecnie muzeum) i twierdzy Castillo de Santa Barbara. A kiedy zgłodniejesz, udaj się na targ – tutaj co niedzielę sprzedawane są najlepsze, regionalne produkty.
Low angle view of buildings against sky. Photo taken in Tías, Las Palmas, Spain.
Niski kąt widzenia budynków na tle nieba. Zdjęcie zrobione w Tías, Las Palmas, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Photelling Images
Beautiful Teguise on Lanzarote Island, Spain
Piękne Teguise na wyspie Lanzarote, Hiszpania, licencja: shutterstock/By CCat82
Historic San Gabriel Castle in Arrecife, Lanzarote, Canary Islands, Spain
Zabytkowy zamek San Gabriel w Arrecife, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Sopotnicki
The Arrecife promenade in Lanzarote offers stunning ocean views at sunset, with palm trees, street lights and a romantic atmosphere ideal for relaxing walks.
Promenada Arrecife na Lanzarote oferuje wspaniałe widoki na ocean o zachodzie słońca, z palmami, światłami ulicznymi i romantyczną atmosferą idealną na relaksujące spacery, licencja: shutterstock/By Balate.Dorin

Niezwykłe jezioro, magiczne jaskinie, niesamowite ogrody

Po wizycie w polecanych wyżej miasteczkach i częściach wyspy, ponownie odkrywaj niesamowitą przyrodę. Zanim opiszemy kilka kolejnych „pocztówkowych” miejsc, najpierw zachęcimy Cię do degustacji wina w „Krainie Win”. La Geria to obszar z polami uprawnymi pokrytymi żwirem wulkanicznym. Jak to możliwe, że na takim chronionym terenie o powierzchni ponad 5 ha, dojrzewa winorośl? Okazuje się, co zaskakujące, że ów żwir ma dobre właściwości – świetnie magazynuje wodę. W tak nietypowych winnicach można by spędzić długie godziny, ale czas ruszać w dalszą drogę. Gdzie? Do:

  • Rybackiej wioski El Golfo, gdzie częściowo w kraterze wulkanicznym znajduje się słone, połączone z oceanem, zielone (ma taki kolor ze względu na algi i glony) jezioro Charco de Los Clicos. Ze swoją czarną plażą stanowi wspaniały cud natury, w którym zakochał się m.in. hiszpański reżyser Pedro Almodóvar, kręcąc tutaj jeden ze swoich filmów;
  • Jaskiń powstałych dzięki erupcjom wulkanicznym (głównie wulkanu La Corona). Szczególnie mowa o Cueva de los Verdes i Jameos del Agua. To pieczary usytuowane kilka kilometrów od urokliwej wioski Arrieta. Ta pierwsza ma długość 8 km i można ją zwiedzać przez godzinę z przewodnikiem, podziwiając świetną akustykę. Druga grota to podziemne korytarze z naturalnym wnętrzem, gdzie jest lazurowe jezioro z żyjącymi w nim ślepymi krabami (albinosami), a nawet bary i sala koncertowa (zaprojektowana oczywiście przez Césara Manrique, w której odbywa się sierpniowe wydarzenie – Jameos Music Festival). Kiedy z nich wyjdziesz, udaj się jeszcze do Los Hervideros, czyli „wrzącego wybrzeża”. Tutaj są punkty widokowe i strome skały.
  • Salinas de Janubio (Ogrodów Solnych) i Jardin de Cactus. W tym drugim ekologicznym miejscu nie musisz uiszczać żadnej opłaty. Możesz za darmo zobaczyć ważny punkt przemysłowy przy przybrzeżnej lagunie – dużą salinę, gdzie co roku wydobywa się dwa tysiące ton soli (tu kupisz na pamiątkę „Kwiat soli”). A w pierwszym możesz z bliska ujrzeć ponad 1400 gatunków kaktusów, przywiezionych m.in. z Peru i rosnących na obszarze mającym 5 tys. m2.
Złudzenie optyczne - odbicie wody w Cueva de los Verdes, niesamowita tuba lawy i atrakcja turystyczna na wyspie Lanzarote, Hiszpania
Złudzenie optyczne – odbicie wody w Cueva de los Verdes, niesamowita tuba lawy i atrakcja turystyczna na wyspie Lanzarote, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Tomasz Czajkowski
Green lake aerial view Charco de Los Clicos Verde near El Golfo on Lanzarote island travel on Canary Islands in Spain
Widok z lotu ptaka na zielone jezioro Charco de Los Clicos Verde w pobliżu El Golfo na wyspie Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii, licencja: shutterstock/By Markus Mainka
Jameos del Agua, series of lava caves, located in the municipality of Haría in northern Lanzarote, Canary Islands, Spain. Art, culture and tourism center by artist and architect, César Manrique
Jameos del Agua, seria jaskiń lawowych położonych w gminie Haría w północnej części Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii. Centrum sztuki, kultury i turystyki stworzone przez artystę i architekta Césara Manrique, licencja: shutterstock/By Edoardo Legnaro
Jardin de Cactus garden on Lanzarote island - Canaries - Spain
Ogród Jardin de Cactus na wyspie Lanzarote – Wyspy Kanaryjskie – Hiszpania, licencja: shutterstock/By Piotr Krzeslak
Produkcja soli morskiej na wulkanicznej wyspie Lanzarote w Salinas de Janubio, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Produkcja soli morskiej na wulkanicznej wyspie Lanzarote w Salinas de Janubio, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By EyesTravelling

Najlepsze plaże na Lanzarote

Będąc na każdej Wyspie Kanaryjskiej, zrelaksujesz się na co najmniej kilku plażach. Lanzarote też może pochwalić się taki miejscami. Do najlepszych plaż tej wyspy zaliczają się między innymi:

  • nieraz już wspominana, znajdująca się najdalej na południu, spokojna i rodzinna Playa Blanca („Biała Plaża” o długości ponad 100 m, charakteryzująca się jasnym piaskiem i łagodnym zejściem do wody);
  • też niewielka i południowa, ale bardzo popularna plaża Playa de Papagayo (o długości 130 m, znana z położenia wśród klifów i białego piasku; idealne miejsce dla pasjonatów nurkowania);
  • kolejna plaża, niezwykle gościnna i bezpieczna, polecana rodzinom z małymi dziećmi i osobom niepełnosprawnych. Ma długość 200 metrów, a jej fajna nazwa to Playa Flamingo. W pobliżu są kawiarnie i promenada, po której można w spokoju spacerować;
  • kilkukilometrowa, duża Playa Famara, na której będziesz stąpał po żółtym piasku i uprawiał chociażby windsurfing;
  • Biała Playa de las Cucharas – miejsce ze złotym piaskiem i bardzo błękitną wodą. To na tej plaży znajdziesz i weźmiesz na pamiątkę nietypowe kamienie – tak wklęsłe, że przypominają łyżeczki.
Flamingo beach with palm trees in Playa Blanca holiday village on coast of Lanzarote island, Spain
Plaża Flamingo z palmami w wiosce wakacyjnej Playa Blanca na wybrzeżu wyspy Lanzarote, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Pawel Kazmierczak
Lanzarote island, Playa Blanca resort. aerial drone panoramic view with Red volcano. Flamingo becah  Canary islands of Spain
Wyspa Lanzarote, kurort Playa Blanca. panoramiczny widok z lotu ptaka z czerwonym wulkanem. Flamingo na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich, licencja: shutterstock/By leoks
Aerial view of Playa Famara - view from Acantilados de Famara, Mirador del Risco de Famara - National park El Bosquecillo, Haria in Lanzarote
Widok z lotu ptaka na Playa Famara – widok z Acantilados de Famara, Mirador del Risco de Famara – Park Narodowy El Bosquecillo, Haria na Lanzarote, licencja: shutterstock/By Cristian M Balate
Papagayo Beach, Island Lanzarote, Canary Islands, Spain, Europe. rPlaya de Papagayo in the south of Island Lanzarote.
Plaża Papagayo, wyspa Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, Europa. Plaża Papagayo na południu wyspy Lanzarote., licencja: shutterstock/By Iryna Shpulak
Przepiękny widok na plażę na wyspie Lanzarote Playa de las Cucharas i ocean atlantycki w słoneczny dzień
Przepiękny widok na plażę na wyspie Lanzarote Playa de las Cucharas i ocean atlantycki w słoneczny dzień, licencja: shutterstock/By Lapa Smile

Darmowe atrakcje na Lanzarote

Nie za wszystkie atrakcje na tej wyspie należy płacić (10 euro jak w przypadku jaskiń czy 12 euro – wejście do parku). Są takie, które „czekają na Ciebie” całkiem gratis. Mamy na myśli chociażby opisane wyżej plaże oraz Salinas de Janubio. Ale to nie wszystko. Bo są również takie miejsca, jak: trzygodzinny trasa trekkingowa Caldera Blanca. Jednak na szlak prowadzący do najwyższego wulkanu i pomnika przyrody – La Corona udasz się zorganizowaną grupą za odpowiednią opłatą. Warto, bo widoki są niezapomniane, a możliwość zajrzenia do nieczynnego krateru przyśpiesza bicie serca! Zabierz koniecznie ze sobą wodę do picia i nakrycie głowy!

piękna wulkaniczna wyspa Lanzarote - panoramiczny widok z Mirador del rio. Wyspy Kanaryjskie
piękna wulkaniczna wyspa Lanzarote – panoramiczny widok z Mirador del rio. Wyspy Kanaryjskie, licencja: shutterstock/By leoks
Famous museum of Lagomar - Lanzarote island - Canaries - Spain
Słynne muzeum Lagomar – wyspa Lanzarote – Wyspy Kanaryjskie – Hiszpania, licencja: shutterstock/By Piotr Krzeslak

Z darmowych atrakcji polecamy też najlepszy punkt widokowy o nazwie Mirador del Rio. Znajduje się na północnej stronie wyspy, w bliskim sąsiedztwie miejscowości Orzola. Na tej samej skarpie pobudowano restaurację (nie wiemy, czy ona też była zaprojektowana przez Cesara Manrique). Co ujrzysz, stojąc tutaj? Między innymi małą, przylegającą od północy wysepkę Graciosa oraz wody Atlantyku.

Ciekawostka: Na Lanzarote znajduje się też coś dla miłośników kina i sztuki. Mowa o pięknej posiadłości z lat 70., wyrastającej ze zbocza wulkanu, w której mieszkał krótko znany aktor Omar Sharif. Dlaczego krótko? Bo przegrał ją w karty. Dzisiaj w środku tej stworzonej przez sławnego artystę Jesúsa Soto rezydencji otwarte jest muzeum Lagomar i galeria z obrazami. Już z z daleka i zewnątrz wygląda niesamowicie! Ale chcąc zwiedzić wnętrza, musisz jednak kupić bilet, który na szczęście nie jest drogi.

Lanzarote z dziećmi – atrakcje, co warto zwiedzić

Na tę kanaryjską wyspę możesz przyjechać z całą rodziną. Gwarantujemy, że Twoje dzieci nie będą się nudzić. Nie będziesz jednak tylko lepił z nimi zamki z piasku. Możesz za to zabrać je do Parku Wulkanów, gdzie dumnie stoi El Cuervo. Do tego miejsca prowadzi dość łatwa trasa, którą wspólnie przejdziesz w ciągu jednej godziny. Poza tym dzieciaki z pewnością zachwycą się innymi atrakcjami, jakie ma do zaoferowania opisywana przez nas wyspa. Nie tylko tymi, które przedstawiliśmy wyżej, ale również innymi, np.: zabawą w jednym z dwóch aquaparków; rejsem niewielką, żółtą łodzią podwodną na głębokości 30 metrów (koszt 37 euro) czy rozrywką w stylu safari w klimatach… Dzikiego Zachodu w Rancho Texas (28 euro).

Lava path for Caldera Blanca Volcano in Lanzarote, Canary Islands, Spain
Ścieżka lawy wulkanu Caldera Blanca na Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Stefano Zaccaria

Najbardziej instagramowe miejsca na Lanzarote

Cała wyspa, której poświęciliśmy nasz obszerny przewodnik jest na tyle fantastyczna, że wszędzie znajdziesz dobrą miejscówkę na piękne zdjęcie. Ale jest pewien obszar, gdzie fotografie będą szczególnie niezwykłe. Gdy wrzucisz je na swojego Insta, Twoi znajomi będą oszołomieni z zachwytu i zazdrośni. Jesteś ciekaw, gdzie są najbardziej instagramowe miejsca na Lanzarote? Mowa o niewspominanej, egzotycznej plaży dla surferów z drobnym złotym piaskiem – La Canteria w miejscowości Orzola (na północy wyspy) oraz o Las Grietas – pęknięciach lub tzw. „kanionach Arizony” w sąsiedztwie wulkanu Montaña Blanca („romantycznych” wąwozach ukształtowanych z zastygłej lawy). Wspaniałe jest też miasto w skałach – Ciudad Estratificada (co za działające na wyobraźnię kształty!).

Szeroki wąwóz wulkaniczny. The Cracks (
Szeroki wąwóz wulkaniczny. The Cracks (, licencja: shutterstock/By imag3s 4 U
Beach de la canteria, Orzola Lanzarote, Canary Islands
Plaża De La Canteria, Orzola Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, licencja: shutterstock/By Kamila Koziol

Jak poruszać się po Lanzarote – transport publiczny, autobusy

Zanim zaproponujemy Ci noclegi w pięciu najlepszych hotelach (najlepiej ocenianych w serwisie Booking), jeszcze jedna ważna informacja praktyczna. Dotycząca poruszania się po całej wyspie. Możesz np. skorzystać z taniego transportu publicznego. Pamiętaj, że autobusy (bilet tylko 1,40 euro) kursują między najważniejszymi miastami oraz kurortami. Chcąc zobaczyć każdy zakątek, musisz wybrać inny pojazd. Na przykład rower, którym bezpiecznie dojedziesz do różnych mniejszych miejscowości (koszt wypożyczenia, wliczając kask, zapięcie itd., to średnio kilkanaście euro za dzień). Jeżeli jednak trasy liczące po kilkadziesiąt kilometrów będą zbyt męczące, to wypożycz auto. Więcej o transporcie na Lanzarote przeczytasz na tej stronie.

The road leading to Timanfaya Park. Lanzarote Island. Spain. Canary Islands.
Droga prowadząca do parku Timanfaya. Wyspa Lanzarote. Hiszpania. Wyspy Kanaryjskie. licencja: shutterstock/By EyesTravelling

Wynajęcie auta na Lanzarote

Wyżej wspomnieliśmy o wynajęciu samochodu. To bardzo wygodne rozwiązanie. Czy dużo zapłacisz, decydując się poruszanie się autem? Cena zależy oczywiście od jego wielkości, klasy i marki. Jednak wchodząc na popularne strony i wyszukiwarki online, możesz już znaleźć pojazd za ponad 100 zł/24 euro dziennie. Wynajmij go przed wylotem na Lanzarote i odbierz w jednej z kilku popularnych wypożyczalni (np. Goldcar). To szybki i łatwy sposób. Musisz mieć tylko ważne polskie prawo jazdy, które obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Gdzie najlepiej spać na Lanzarote?

Pozostała jeszcze kwestia noclegu. Zaplecze hotelowe jest znakomicie rozwinięte! Wśród tysiąca obiektów nie brakuje nieruchomości ocenianych na co najmniej 8 (w skali od 1 do 10). Polecanych rodzinom, parom. Znajdujących się w pobliżu lotniska albo najważniejszych atrakcji turystycznych. Jeśli chodzi o koszt pobytu, to średnio wynosi on od 672 zł/161 euro za noc (w hotelach trzygwiazdkowych) do ponad 1600 zł/383 euro w luksusowych apartamentach. Poniżej przygotowaliśmy listę tych pięciu najlepszych hoteli (biorąc też pod uwagę ilość prawdziwych opinii gości/internautów, zarejestrowanych na Booking).

Top 5 hoteli

Mana EcoRetreat – zabukuj tutaj

Adres: Calle del Cesto 2, 35570 Las Breñas, Hiszpania

Najlepszy hotel pięciogwiazdkowy, 13 m do Parku Narodowego Timanfaya i 22 km od lotniska . Niesamowite miejsce. Chwalone m.in. za przyjazny i pomocny personel, a także za bardzo smaczne, poranne posiłki (m.in. śniadania à la carte i kontynentalne) serwowane na tarasie i czysty, odkryty basen. Ale najbardziej podoba się sama lokalizacja. Cicha, zapewniająca widok na dwa wulkany.

A co z pokojami? One też są świetnie oceniane. Przestronne, gustownie udekorowane. Klimatyzowane. Z zestawem do parzenia kawy i bezpłatnym dostępem do Wi-Fi (a niektóre także z telewizorem, na którym są przeróżne kanały satelitarne). Nie brakuje również ogrodu na zewnątrz oraz kuchni z pełnym wyposażeniem (lodówka itd.). Będziesz mógł też skorzystać z darmowego parkingu, prywatnej łazienki z bidetem (kosmetyki gratis to podstawa!), a także wypożyczalni aut. Zakwaterujesz się albo apartamencie typu junior suite z tarasem, albo dwóch sypialniach z dużym, podwójnym łóżkiem.

Villa Fae – zabukuj tutaj

Adres: Calle Hoya de Afre, 35580 Playa Blanca, Hiszpania

Czterogwiazdkowa, droga willa w Playa Blanca. Ale umieściliśmy ją w naszym zestawieniu, bo jest absolutnie najlepsza w tej kategorii. Nieskazitelnie czysta. W cenie kilka tysięcy złotych za noc, będziesz miał ją na wyłączność. Całą, o powierzchni 170 m2. A w niej dwie sypialnie, salon z telewizorem LCD i bezpłatne łóżeczko dla dziecka. A także prywatną kuchnię ze zmywarką i lodówką oraz łazienkę dla siebie (z ręcznikami i pościelą). Ponadto basen, grill i taras.

Garden House, Playa Honda – zabukuj tutaj

Adres: Calle Isaac Albéniz, 45, 35500 Arrecife, Hiszpania

Bardzo ładne, jasne i przytulne miejsce (nie tylko ze względu na dekoracje). Na wysokim poziomie, jeżeli chodzi o dbałość i zapewniane opcje zakwaterowania. Hotel ten (też czterogwiazdkowy) znajduje się w cichej okolicy. W mieście Arrecife, w dzielnicy Playa Honda, zaledwie 3 kilometry od lotniska, 9 km od Rancho Texas i raptem 5 minut spacerem od plaży promenady Playa de la Concha (nie wspomnieliśmy o niej, ale warto zapamiętać tę nazwę). Oferuje klimatyzowany apartament z dwiema sypialniami i łazienkami. A do tego bezpłatne miejsca parkingowe przy drzwiach wejściowych, patio, taras, ogród i telewizor z dostępem do wielu kanałów. Stosunek jakości do ceny, świetnie działające (darmowe!) Wi-Fi i komunikatywny właściciel – takie zalety jeszcze znajdziesz w Garden House.

Casa Mirasol – Mas Noches, Mas Ahorros! – zarezerwuj tutaj

Adres: 79 Calle San Borondon, 35509 Playa Honda, Hiszpania

Kolejna fantastyczna nieruchomość. Tym razem trzygwiazdkowa. W centrum Playa Honda, między lotniskiem a stolicą Lanzarote. W sam raz na dłuższy pobyt. Ma długą nazwę, którą można przetłumaczyć jako: „Więcej nocy, więcej oszczędności”. Faktycznie nieprzypadkowo, bo ceny są tu bardzo przystępne. Hotel zbudowany jest blisko różnych restauracji i sklepów. Wychwalany jest za wygodne łóżka, nowe meble, kuchnię z najbardziej potrzebnymi sprzętami AGD i dużą łazienkę z łatwym w użyciu, ciepłym prysznicem. A co jeszcze można napisać o Casa Mirasol – Mas Noches, Mas Ahorros!? Obiekt ten ma pokoje z oknami i balkonami (z widokiem na na inne domy i wulkany), szeroki taras i ładny ogród oraz bar z drinkami. Darmowe Wi-Fi udostępnia we wszystkich pomieszczeniach! A na telewizorze obejrzysz filmy i seriale bez dodatkowych opłat, na platformie Netflix.

Apartamentos Islamar Arrecife – zarezerwuj tutaj

Adres: Avenida Rafael Gonzalez, 15, 35500 Arrecife, Hiszpania

Monika – turystka z Polski, która nocowała w tym dwugwiazdkowym hotelu, jest zadowolona z komfortu, jaki miała zapewniony. Chwali przestrzenne, pastelowe pomieszczenia. I to, że jasna sypialnia była oddzielona od salonu z rozkładaną sofą. A także fakt, że mogła zjeść pyszne śniadanie na balkonie, rozkoszując się widokiem oceanu. Nic dziwnego. Apartamentos Islamar Arrecife znajduje się 50 metrów od szerokiej, miejskiej plaży w Arrecife. 6 km od lotniska. Niedaleko od twierdzy San Gabriel. Ma ciekawą ofertę. Bo poza bezpłatnym Wi-Fi, udostępnia też telewizor z odtwarzaczem DVD. Jest też opcja transferu lotniskowego. Auto (np. wypożyczone w tym hotelu) zaparkujesz na płatnym, publicznym parkingu, a walutę wymienisz w całodobowej recepcji.

Ile kosztują wakacje na Lanzarote w Hiszpanii?

Zbliżamy się do podsumowania informacji na temat Lanzarote. Jednak wcześniej jeszcze ogólnie przedstawimy inne koszty związane z pobytem w tym miejscu (niektóre opiszemy powtórnie). Jeśli chodzi o ilość pieniędzy, jaką trzeba przeznaczyć na wakacje w tej krainie, to wiele zależy od tego, czy wybieramy się sami, czy korzystamy z oferty jednego z popularnych biur podróży. Wpływ ma też cena biletu lotniczego, nocleg w danym hotelu, obiady w konkretnych restauracjach i to, jak poruszamy się po całej wyspie. Z biurem podróży spędzisz urlop w cenie zaczynającej się od ponad 3 tys. zł (obojętnie czy opcja last minute, czy all inclusive). Jednak decydując się na samotny, np. tygodniowy wypad, zaoszczędzisz (najmniejsza kwota, jaką wydasz, wynosi kilkaset euro).

Lanzarote – wycieczka z biurem podróży czy na własną rękę

Zależy, czego oczekujesz i jakim jesteś człowiekiem. Jeśli lubisz mieć wszystko ustalone z górę i nie tracić czasu na planowanie, to wybierz zorganizowany wyjazd turystyczny. Jednak – co już wyżej napisaliśmy – wtedy stracisz więcej pieniędzy. Nie będziesz też mógł zwiedzać każdego zakątka o takiej porze dnia, kiedy Ci to najlepiej pasuje. Jeżeli samemu zajmiesz się rezerwacją pokoju w hotelu i innymi sprawami, to przeżyjesz większą przygodę i lepiej wczujesz się w atmosferę Lanzarote.

Ceny na Lanzarote, koszty życia i utrzymania

Czy ponad 150 tysięcy osób mieszkających na tej wyspie, jest zadowolonych ze swojego codziennego życia? Zarabiają średnio 1500 euro miesięcznie, a ile płacą za paliwo, mieszkanie i jedzenie? Między innymi na te pytania odpowiemy poniżej.

Ceny na Lanzarote – ile kosztują noclegi

Zgodnie z informacjami z Booking, wiemy jakie są ceny noclegu. Już podaliśmy, że wahają się one od przeszło 160 euro w hotelu trzygwiazdkowym do około 400 euro. Okazuje się jednak, że można znaleźć tańsze opcje zakwaterowania: od prawie 50 euro do 260 euro.

Ceny mieszkań na Lanzarote

Powiedzmy jednak, że nie planujesz tylko wakacji na tej kanaryjskiej wyspie, ale chcesz zamieszkać tam na dłużej. Warto wtedy wiedzieć, jakie są koszty kupna oraz wynajmu mieszkań. W pierwszym przypadku na cenę wpływa to, gdzie dane lokum się znajduje. Jeśli w centrum stolicy Lanzarote, to za jeden metr kwadratowy zapłacisz od 1800 do 2300 euro. W mniejszej miejscowości od 900 do 1600 euro. Wynajem będzie Cię natomiast kosztował między 650 a 800 euro, chyba że zdecydujesz się na oszczędniejszą opcję z dala od centrum.

Lanzarote – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

W większości hoteli jest serwowane śniadanie. A co z obiadem? Zjesz go w jednej z wielu czynnych i prowadzonych od lat restauracji, choć możesz też zakupić najbardziej potrzebne produkty żywnościowe w supermarketach (1 litr mleka od 0,70-1,60 euro; chleb – 1,50 euro; lokalny ser – 11 euro). Stołując się w najtańszym, ale i tak polecanym lokalu gastronomicznym, za posiłek zapłacisz od 8 do 20 euro. Jeśli wolisz żywić się fastfoodami, to wydasz 8/9 euro.

Man working at a street market of villa teguise organizing the delicious Pitahaya, dragón fruit and exotic tropical fruits on Lanzarote canary islands. Tourism and tourist resources
Mężczyzna pracujący na targu ulicznym w villa teguise organizujący pyszne Pitahaya, owoce dragón i egzotyczne owoce tropikalne na wyspach kanaryjskich Lanzarote, licencja: shutterstock/By safi130

Ile kosztuje wino na Lanzarote?

Jeśli pragniesz skosztować wino, nawet to najtańsze, to musisz mieć przy sobie od 6 euro. Chyba że chcesz napić się jeszcze droższego trunku. Wtedy kupisz wino w cenie nie mniej niż 8 euro.

Ile kosztuje piwo na Lanzarote?

Wiesz, ile kosztuje wino. Mimo takiej ceny, warto go spróbować. Ale możesz też napić się dobrego piwa lokalnego, prosto z beczki. Kosztuje ono między 1,20 a 3,50 euro (importowane więcej, bo od 2,20 do 4,00 euro).

Ceny na Lanzarote – ile kosztuje transport?

Bilet autobusowy w jedną stronę kosztuje 1,40 euro (około 6 zł, ale wolimy podawać cenę w walucie, jaka obowiązuje na Lanzarote). Możesz też zwiedzać wyspę, korzystając z taksówki. Wówczas zapłacisz od 1 km 2,40 euro (10 zł).

Ceny paliwa na Lanzarote

1 litr benzyny kosztuje średnio 1,60 euro. W przeliczeniu na polskie złotówki to jakieś 6,50 zł.

Ceny wynajmu samochodu na Lanzarote

Cena wynajmu samochodu na Lanzarote zależy od danej marki. Za jazdę popularnym Volkswagenem Golfem albo Toyotą Corollą będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości około 23 euro.

Ceny najważniejszych atrakcji na Lanzarote

Najważniejsze atrakcje na wyspie to koszt 9, 10 i 12 euro. Ale są też bilety łączone, czyli karnety. Wtedy przeciętnie zapłacisz 30 euro. W tej cenie masz wejściówki do Parku Narodowego Timanfaya, Jameos del Agua, Jardin de Cactus, Cueva de los Verdes, Mirador del Rio iCastillo de San Jose!

Co kupić na Lanzarote i jakie pamiątki przywieźć?

Będąc na tej niezwykłej wyspie, możesz przywieźć do domu fantastyczne pamiątki. Przede wszystkim kolczyki, bransoletki, naszyjniki czy inną biżuterię wykonaną z wulkanicznej, zastygłej lawy! Ładnie będą się też prezentować przedmioty ozdobne z zielonej oliwiny (krzemianu z grupy minerałów). Koniecznie kup również słomiane kapelusze, produkty stworzone z liści palmowych orz sól o dużej zawartości jodu z opisanego przez nas Salinas de Janubio.

Co jest cieplejsze, Lanzarote czy Gran Canaria?

Jak wskazują mapy pogodowe, cieplej w ciągu roku jest na Lanzarote. Lecz samo odczuwanie temperatury okaże się większe na Gran Canarii. Szczególnie na południu. Dlaczego? Dzięki gorącym, wschodnim wiatrom niosącym drobinki piaski prosto z pustynnej Sahary.

Czy Fuerteventura jest ładniejsza niż Lanzarote?

Odpowiedź na to pytanie zależy do tego, co rozumiemy przez przymiotnik ładny. Jeżeli mamy na myśli niespotykane krajobrazy jak z filmu science fiction, to faktycznie piękniejsza na swój sposób okaże się przedstawiana tu przez nas w szczegółach wyspa. Ale jej południowa sąsiadka – Fuerteventura też potrafi pozostawić po sobie niezapomniane wrażenie. Ma urokliwe, spokojne plaże, a jej wybrzeże jest niezwykle malownicze. Dlatego stawiamy znak równości między nimi.

Wakacje na Lanzarote w Hiszpanii, dlaczego warto

Dotarliśmy do najwyższego wulkanu na wyspie. Spojrzeliśmy na niego i… chętnie wrócimy tam ponownie. Po to, aby doświadczyć szeregu atrakcji, poczuć ciepło ziemi i powietrza. Poznać architekturę Césara Manrique. Spróbować wina z La Gerii z dojrzewających owoców rosnących w dołkach wulkanicznych. Stanąć na punkcie widokowym Mirador del Río. Opalać się na każdej plaży. Zanurzyć dłoń w szmaragdowym jeziorze… Cuda, panie i panowie. Cuda, które się przyśnią!

Jameos del Agua in Lanzarote
Jameos del Agua in Lanzarote, licencja: shutterstock/By Iosefinaa

Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?

Poprzedni

Najlepsze restauracje w Kordobie, znane i polecane miejsca

Zwiedzanie Palma de Mallorca autobusem Sightseeing – bilety

Następny

Dodaj komentarz