Jak tanio zwiedzić Katalonię – przewodnik po atrakcjach

17 stycznia, 2024 Tagi , , , , , ,

Katalonia, położona na północno-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, to region pełen bogactwa kulturowego i naturalnego. Wyróżnia się niezwykłą historią, a także kulturą. Można podziwiać tu wiele zapierających dech w piersiach krajobrazów. Właśnie z tego powodu przyciąga wielu podróżnych z całego świata. Jeśli marzysz o zwiedzaniu tego uroczego zakątka Hiszpanii, ale jednocześnie zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy , to ten przewodnik jest dla Ciebie. Z nami odpowiesz sobie na pytanie, jak tanio zwiedzić Katalonię!

Rozpocznij planowanie dużo wcześniej

Rozpocznij swoją podróż od poszukiwań tanich biletów lotniczych lub biletów autobusowych. Korzystaj z porównywarek cen, a także z promocji, jakie oferują niektóre linie lotnicze. Dodatkowo najlepiej unikaj podróży w szczycie sezonu. Pozwoli Ci to na dodatkową oszczędność.

Przed rozpoczęciem podróży zainwestuj czas w staranne planowanie. Rezerwacje noclegów i biletów do popularnych zabytków odpowiednio wcześnie może pozwolić zaoszczędzić. Tutaj znowu stawiaj na porównywarki, a niekiedy też możesz wybrać oferty last minute.

Transport publiczny zamiast auta

Katalonia ma niezwykle rozbudowaną sieć transportu publicznego, co z całą pewnością ułatwia podróżowanie między miastami i regionami. Zatem dla oszczędności możesz zrezygnować z wynajmu samochodu, a zamiast tego korzystaj z efektywnego systemu transportu publicznego w Barcelonie. Najlepiej wtedy postawić na bilet na wiele przejazdów, co w wielu przypadkach jest tańszą opcją.

Dodatkowo w Barcelonie funkcjonuje rozbudowany system ścieżek rowerowych. Rower można wynająć za 10–12 euro za dzień (a przy wynajmowaniu mieszkania np. na airbnb.com niektórzy gospodarze oferują darmowe rowery). Taka forma zwiedzania będzie nie tylko ekonomiczna, ekologiczna, ale także dobrze wpłynie na Twoje zdrowie.

Sprawdź, które atrakcje można odwiedzić bezpłatnie

W Barcelonie odkryjesz wiele darmowych atrakcji i muzeów. Chociaż La Boqueria jest najsłynniejszym targiem, to zdecydowanie warto odwiedzić mniej zatłoczone miejsca, takie jak Mercado Sant Antoni przy Carrer del Comte d’Urgell, gdzie świeże owoce, takie jak mango i awokado, kosztują zaledwie 1 euro. Unikaj typowo turystyczne restauracje i odkryj lokalne tawerny, gdzie ceny najczęściej są dużo niższe. Nastawione na miejscowych.

Podczas zwiedzania Katalonii skorzystaj też z bezpłatnych miejsc, które da się odwiedzić. Wiele zabytków można podziwiać bez konieczności płacenia za bilety. A zatem zdecyduj, gdzie chcesz się wybrać, a potem zweryfikuj czy nie ma jakichś promocji lub bezpłatnych wejść.

Roman amphitheater in Tarragona, Spain- Catalonia
Amfiteatr rzymski w Tarragona, Hiszpania-Katalonia, licencja: shutterstock/By margouillatphot

Museu d’Història de Barcelona (MUHBA)

Znajdujące się w imponującym kompleksie pałacowym Palau Reial Major, MUHBA zabiera zwiedzających w podróż przez życie w kolonialnej Barcelonie, zwanej Barcino. Dla oszczędnych podróżnych wejście jest darmowe w każdą niedzielę po godzinie 15:00 i przez cały dzień w pierwszą niedzielę miesiąca.

Museu Marítim de Barcelona

Wyjątkowa historia morska Katalonii. To właśnie muzeum Marítim de Barcelona oferuje darmowe wejścia w niedziele od 15:00 oraz w dniach 18.05 i 24.09. Możesz zatem zaoszczędzić.

Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB)

Największe centrum kultury w Hiszpanii, CCCB, zlokalizowane w historycznym klasztorze Casa de la Caritat, oferuje darmowe wejścia w pierwszą niedzielę od 15:00 do 20:00 oraz w wybranych dniach, takich jak Noc Muzeów czy 24.09. To miejsce skoncentrowane na współczesnej kulturze miejskiej, które zapewni niezapomniane wrażenia.

Museu Frederic Marès

Muzeum sztuki i rzeźby Frederica Marèsa prezentuje unikalne zbiory. Dla oszczędnych podróżnych, wejście jest darmowe w każdą niedzielę po 15:00 oraz przez cały dzień w pierwszą niedzielę miesiąca.

Castell de Montjuïc

Zamek znajdujący się na wzgórzu Montjuïc to nie tylko punkt widokowy, ale również miejsce ciekawej historii. Wejście jest darmowe w każdą niedzielę po 15:00 oraz przez cały dzień w pierwszą niedzielę miesiąca. To doskonała okazja, by podziwiać panoramiczne widoki na Barcelonę bez wydawania ani grosza.

Palau Güell

Również tutaj można wejść za darmo. Będzie to w każdą pierwszą niedziela miesiąca w godzinach od 15:00 do 20:00. Dodatkowo także 12 lutego, 23 kwietnia, 11 września, oraz 24 i 25 września.

Oczywiście to tylko kilka miejsc. W wielu muzeach uda Ci się skorzystać z darmowego wejścia, o ile dobrze zaplanujesz wizytę.

High Angle View on the coastal town of Tossa de Mar, Gerona Province, Catalonia, Spain
Widok pod dużym kątem na nadmorskie miasteczko Tossa de Mar, prowincja Gerona, Katalonia, Hiszpania, licencja: shutterstock/By allard1

Dodatkowe wskazówki na oszczędności

Podróżując poza sezonem turystycznym, nie tylko unikniesz tłumów, ale również skorzystasz z niższych cen. Katalonia ma wiele do zaoferowania przez cały rok, więc zastanów się nad terminem podróży poza szczytem sezonu letniego. Ciesz się przyrodą Katalonii, korzystając z darmowych szlaków pieszych i ścieżek spacerowych, które oferują spektakularne widoki. Odwiedź urokliwe katalońskie wsie, takie jak Siurana czy Pals. To świetny sposób na doświadczenie lokalnej atmosfery bez konieczności wydawania dużo pieniędzy.

Podążając za tymi wskazówkami, możesz cieszyć się urodą i bogactwem katalońskiej kultury, nie nadwyrężając swojego portfela. Pamiętaj o elastyczności i otwartości na lokalne doświadczenia, które często są bezcenne i tanie jednocześnie.

Poprzedni

Ceny w Katalonii, koszty życia i utrzymania

Jak poruszać się po Katalonii? Poznaj transport publiczny tego regionu!

Następny

Dodaj komentarz