Jak poruszać się po Katalonii? Poznaj transport publiczny tego regionu!

17 stycznia, 2024 Tagi , , , , , ,

Poruszanie się po Katalonii jest łatwe dzięki zrównoważonej sieci transportu publicznego. Najlepszym sposobem na podróżowanie po tym hiszpańskim regionie jest korzystanie z rozbudowanego systemu kolei miejskiej i podmiejskiej Rodalies de Catalunya. Jeśli w planach masz zwiedzanie Barcelony i Katalonii transportem publicznym, w naszym artykule dowiesz się dokładnie, jak poruszać się po Katalonii, aby było to wygodne i przyjemne!

Jak poruszać się po Katalonii?

Zdecydowanie najwygodniejszym i najszybszym sposobem poruszania się po Katalonii jest wynajęty samochód. Jeśli jednak nie masz prawa jazdy lub nie czujesz się pewnie za kierownicą, to warto skorzystać z transportu publicznego. Transportem publicznym można dość łatwo i wygodnie dostać się do Blanes, Lloret de Mar, Girony, Sitges, Castelldefels, Montserrat, Tossa de Mar i wielu innych miejsc.
Co więcej transport publiczny w Katalonii jest bardzo dobrze rozwinięty, pociągi i autobusy są zazwyczaj punktualne, a ceny są stosunkowo niskie. Do wielu miejsc wokół Barcelony można dotrzeć pociągami Renfe Cercanías i FGC, które tworzą system kolei Rodalies de Catalunya. Do miejsc, gdzie nie ma stacji kolejowej można dojechać autobusem podmiejskim. Istnieje kilka linii autobusowych, które zabiorą Cię z lotniska lub centrum miasta do miejsc poza Barceloną.

View of the Barcelona tram on Calle Marina. The tram is the most preferred urban transport to the Catalans.
View of the Barcelona tram on Calle Marina. The tram is the most preferred urban transport to the Catalans. , licencja: shutterstock/By MesterArtista

Transport publiczny w Katalonii – najważniejsze informacje

Niezwykle wygodnym sposobem podróżowania po Katalonii (szczególnie wzdłuż wybrzeża) są pociągi podmiejskie. Bilet jednorazowy ważny jest przez dwie godziny od skasowania lub na pociąg określony na bilecie. Warto także wiedzieć, że jest on ważny do momentu zmiany taryfy. Poniżej znajdują się ceny przejazdów do poszczególnych zon (stref) z Barcelony:

 • 1 zonas: 2,40 €
 • 2 zonas: 2,80 €
 • 3 zonas: 3,85 €
 • 4 zonas: 4,60 €
 • 5 zonas: 5,50 €
 • 6 zonas: 6,95 €

Dojazd transportem publicznym z Barcelony do miejsc na Costa del Maresme

Costa del Maresme to około 60-kilometrowy odcinek wybrzeża od Barcelony ciągnący się kierunku północnym – a dokładniej do kurortu Blanes. Do najpopularniejszych miejscowości na Costa del Maresme należą:

 • Malgrat de Mar,
 • Tordera,
 • Santa Susanna,
 • Calella,
 • Canet de Mar.

Bezpośrednio z Barcelony można tu dojechać koleją podmiejską. Wystarczy w Barcelonie wsiąść do pociągu R1 na dworcu głównym lub stacjach: Sants, Plaça Catalunya, Arc de Triomf, El Clot-Arragó lub Sant Adria de Besòs. Przejazd do Blanes, ostatniego miejsca na Costa del Maresme na tej linii, zajmuje 1,5 godziny. Podróż w jedną stronę do Ocata kosztuje 2,80 € (ostatni przystanek w strefie 2), Vilassar de Mar kosztuje 3,85 € (strefa 3).

Natomiast za przejazd do ostatniego miejsca w strefie 4, Canet de Mar zapłacisz 4,60 €. Zwykły bilet na strefę 5 z miejscowościami Santa Susanna, Blanes i Tordera kosztuje 5,50 €.

Dojazd transportem publicznym z Barcelony do miejsc na Costa Brava

Najpopularniejszymi miejscowościami na Costa Brava są m.in.:

 • Lloret de Mar,
 • Blanes,
 • Tossa de Mar,

Popularne nadmorskie kurorty Lloret de Mar i Tossa de Mar nie znajdują się już na linii łączącej miasta Costa del Maresme z Barceloną. Możesz za to dojechać pociągiem do Blanes i wsiąść do autobusu, aby dostać się do Lloret lub Tossa de Mar.

Dodatkowo z Barcelony kursuje pociąg z głównego dworca kolejowego Sants do Figueres. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie Renfe.com. Musisz też wiedzieć, że przejazd przez Gironę zajmuje około 2 godzin, w zależności od pociągu i kosztuje około 12,00 € (pociągiem regionalnym) i około 24,00 € (szybkim pociągiem).

Jeśli planujesz podróż z Barcelony do Costa Brava, firma autobusowa Moventis Sarfa obsługuje autobusy z Estació Nord do miejsc wzdłuż wybrzeża: Cadaqués, Platja d’Aro, L’Escala, Lloret, Palafrugell, L’Estartit, Palamos oraz Roses. Przykładowo podróż z Barcelony do Tossa de Mar kosztuje około 15 € za osobę.

Dojazd transportem publicznym z Barcelony do miast na wybrzeżu Costa del Garraf i Costa Dorada

Najpopularniejszymi miejscowościami na Costa Dorada i Costa del Garraf są m.in.: Sitges, Tarragona, Castelldefels, Vilanova, Cubelles oraz Segur de Calafell. Lokalna linia kolejowa R2 Sud kursuje do Sant Vicenç de Calders. Jeśli chcesz kontynuować podróż w kierunku Tarragony lub Walencji, musisz się tu przesiąść, w jeden z kilku pociągów dalekobieżnych.

Pociąg podmiejski zatrzymuje się na stacjach w Castelldefels, Garaff, Sitges, Cubelles, Segur de Calafell oraz Calafell. W Barcelonie pociągi rozpoczynają bieg w kierunku południowo-zachodnim na stacji Sants. Natomiast w zależności od klasy i pociągu podróż pociągiem dalekobieżnym do Tarragony kosztuje od 19 € do 31 €.

Poruszanie się po Barcelonie pociągiem i metrem

Pojedynczy bilet kosztuje 2,40 € i jest ważny przez 60 minut podróży metrem, autobusem i tramwajem. W centrum miasta stacje metra znajdują się praktycznie co 200 metrów. Wystarczy kupić bilety jednorazowe (2,40 €) w automatach biletowych pod ziemią i ruszać na zwiedzanie miasta. Możesz także kupić 24-, 48-, 72- lub 96-godzinną turystyczną kartę podróżną (możesz ją kupić także na lotnisku).

Oprócz barcelońskiego metra, po Barcelonie można poruszać się także pociągami naziemnymi.

 • FGC: Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya to przedsiębiorstwo kolejowe obsługujące pociągi podmiejskie w Katalonii.
 • Renfe: Hiszpańskie Krajowe Przedsiębiorstwo Kolejowe, które obsługuje pociągi do innych regionów w kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, FGC ma pociągi kursujące wzdłuż wybrzeża Costa Brava do Blanes, oddalonego o 50 km, a także na lotnisko oraz na północ i południe wybrzeża do Tarragony. W Barcelonie linie FGC oraz Renfe zbiegają się i kursują pod ziemią, podobnie jak metro, płynnie integrując się z siecią transportu publicznego.

Street in Pals, a medieval town in Catalonia, northern Spain, a few kilometres from the sea in the heart of the Bay of Emporda on the Costa Brava.
Street in Pals, a medieval town in Catalonia, northern Spain, a few kilometres from the sea in the heart of the Bay of Emporda on the Costa Brava., licencja: shutterstock/By Lev+Levin

Transport z i na lotnisko Girona

Lotnisko Girona (Aeroporta Girone – Costa Brava) znajduje się 95 kilometrów od Barcelony, w pobliżu miasta Girona. Taksówka z lotniska w Gironie do centrum Barcelony kosztuje co najmniej 150 euro. Najłatwiejszym sposobem podróży do Barcelony (terminal autobusowy Estacio del Nord) są autobusy wahadłowe BarcelonaBus. Co więcej, godziny odjazdów zostały skoordynowane z godzinami odlotów i przylotów na lotnisku w Gironie. Dlatego też autobus odjeżdża zazwyczaj pół godziny po wylądowaniu samolotu na lotnisku. Taka podróż busem trwa zazwyczaj około 75 minut.

T-1 w jedną stronę Girona Aeroporto – Barcelona

Dorośli płacą 19,50 € za przejazd w jedną stronę. Bilety można kupić na dworcu w Barcelonie (C / Ali Bei, 80), na dworcu w Gironie (Plaza España) lub online.

T-2 dla dorosłych w obie strony Barcelona – lotnisko Girona

Cena biletu w obie strony dla osoby dorosłej wynosi 34 €. Bilety można kupić na dworcu w Barcelonie (C / Ali Bei, 80), na dworcu w Gironie (Plaza España) lub online.

Czytaj także:

Ceny w Katalonii, koszty życia i utrzymania

Co kupić w Katalonii i jakie pamiątki przywieźć?

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Jak tanio zwiedzić Katalonię – przewodnik po atrakcjach

Szpitale w Katalonii – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz