Ile kosztują wakacje w Andaluzji – co warto wiedzieć?

9 stycznia, 2024 Tagi , , , , , ,

Andaluzja jest jednym z najpopularniejszych regionów w Hiszpanii, szczególnie jeśli chodzi o planowanie tam wakacji. To bogactwo plaż, zabytków oraz dobrego jedzenia. Wobec tego, ile w kosztują wakacje w Andaluzji? Sprawdźmy, na jakie koszty musisz się przygotować!

Koszt lotów do Andaluzji z Polski

Południowy region Hiszpanii, czyli Andaluzja, jest wyjątkowo przystępnym kierunkiem wakacyjnym dla turystów. Pierwszym etapem planowania podróży będzie zakup biletu. Z lotnisk w Polsce bez większego problemu dostaniesz się do Sewilli czy Malagi. W przypadku Almerii lub Kadyksu, niestety, ale nie zostały jeszcze uruchomione bezpośrednie połączenia. Jednak ile kosztują bilety na taki przelot? Otóż:

 • z Krakowa do Sewilli polecisz już za około 391 złotych w obie strony, bez przesiadek;
 • przelot z Katowic do Sewilli kosztuje około 569 złotych w obie strony, również bez przesiadek;
 • z Warszawy do Sewilli polecisz za około 281 złotych w obie strony, bez przesiadek.

Z pozostałych lotnisk w Polsce jak np. z Wrocławia czy Poznania, oferowane są loty z jedną przesiadką. Z kolei w przypadku Malagi, ceny połączeń lotniczych prezentują się następująco:

 • z Krakowa do Malagi polecisz za około 250 złotych w obie strony bez przesiadek;
 • z Warszawy do Malagi polecisz za około 349 złotych w obie strony, również bez przesiadek.

Pamiętaj także o tym, że przedstawione ceny biletów są mocno uśrednione. Oznacza to, że możesz zapłacić za nie więcej lub mniej, w zależności od konkretnego momentu w ciągu roku. Co więcej, podane ceny nie obejmują dodatkowych opłat lotniskowych, czy też cen bagażu rejestrowanego. Jeśli więc będziesz chciał zabrać nieco więcej rzeczy, przygotuj się więc na dopłatę.

Palm grove along the beach in Torremolinos. Costa del Sol, Andalusia, Spain
Gaj palmowy wzdłuż plaży w Torremolinos. Costa del Sol, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By arsty

Czytaj także: Lotniska w Andaluzji – porty lotnicze, praktyczne informacje

Ceny hoteli w Andaluzji

Ceny hoteli w Andaluzji również nie należą do najwyższych, szczególnie jeśli porównasz je z innymi regionami Hiszpanii. Co więcej, z uwagi na to, że Andaluzja jest jednym z najbardziej turystycznych regionów w Hiszpanii, to możesz spodziewać się tego, że baza noclegowa jest tam wręcz świetnie rozwinięta. Do Twojej dyspozycji będą różnorodne rodzaje zakwaterowania, a finalna cena w dużej mierze jest uzależniona od tego, na co się zdecydujesz. Średnie ceny, w sezonie turystycznym, w obiektach noclegowych, przedstawiają się w następujący sposób:

 • za jedną noc spędzoną w hostelu będziesz musiał zapłacić od 79 do 99 złotych;
 • nocleg w pensjonacie kosztuje od 89 do 120 złotych;
 • za noc, którą zdecydujesz się spędzić w hotelu jednogwiazdkowym będziesz musiał zapłacić już od 150 do 209 złotych;
 • zakwaterowanie w hotelu dwugwiazdkowym w Andaluzji kosztuje od 210 do 232 złotych;
 • za jedną noc spędzoną w hotelu trzygwiazdkowym, o nieco wyższych standardach, będziesz musiał zapłacić już od 270 do nawet 355 złotych;
 • jedna noc spędzona w hotelu czterogwiazdkowym o wysokich standardach zakwaterowania kosztuje od 440 do 480 złotych;
 • za jedną noc, którą spędzisz w hotelu pięciogwiazdkowym, luksusowym o maksymalnie wysokich standardach będziesz musiał zapłacić nawet od 766 złotych w górę.

Pamiętaj, że w sezonie turystycznym średnie ceny zakwaterowania w Andaluzji są nieco wyższe, niż poza nim. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na hotel zlokalizowany w samym centrum kurortu lub innego miasta, wówczas również będziesz musiał zapłacić za niego około 5-10% więcej, niż w przypadku hoteli zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta. Skorzystaj z porównywarek hoteli, by mieć pewność, że zapłacisz najlepszą cenę za dany pobyt.

Czytaj także: Najlepsze miejsca na nocleg w Andaluzji – gdzie się zatrzymać?

Ceny jedzenia w Andaluzji

Andaluzja to przede wszystkim niesamowita, różnorodna kuchnia, która zachwyci Cię pod wieloma względami. Co więcej, ceny w restauracjach również nie są tak wygórowane, aczkolwiek wszystko zależy od standardu konkretnego lokalu. Średnio w lokalu gastronomicznym w Andaluzji będziesz musiał zapłacić:

 • około 40 złotych za standardowy posiłek lub danie dnia w klasycznej restauracji;
 • mniej więcej 200 złotych za dwudaniowy obiad wraz z szeregiem przystawek w ekskluzywnej restauracji;
 • około 30 złotych za zestaw burger, frytki i napój w restauracji typu fast-food.

Możesz także zdecydować się na to, by samodzielnie przygotowywać dla siebie posiłki. Wówczas będziesz musiał udać się na zakupy, a ceny w marketach spożywczych z pewnością Cię nie przerażą. Średnio będziesz musiał wydać:

 • około 3,60 złotych za litr świeżego mleka;
 • plus minus 4,10 złotych za świeży, biały chleb;
 • około 10 złotych za 12 sztuk jajek wiejskich;
 • jakieś 47 złotych za kilogram lokalnego sera;
 • około 2,90 złotych za litr wody mineralnej w butelce;
 • mniej więcej 28 złotych za kilogram piersi z kurczaka;
 • około 6,80 złotych za kilogram jabłek lub podobnych owoców;
 • 4,50 złotych, za kilogram cebuli;
 • około 4,80 złotych za butelkę lokalnego piwa.

Jak wiec widzisz, ceny w marketach w Andaluzji są dość podobne lub nawet równe jak te, do których mogłeś przyzwyczaić się w Polsce. Zakupy spożywcze nie powinny być więc dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.

Aerial view of Antequera city with white houses, fortified wall and surrounding mountains. Malaga province, Andalusia, Spain.
Widok z lotu ptaka na miasto Antequera z białymi domami, murem obronnym i otaczającymi górami. Prowincja Malaga, Andaluzja, Hiszpania., licencja: shutterstock/By AnzS

Czytaj także: Podpowiadamy, co warto zjeść w Andaluzji – kuchnia andaluzyjska

Ceny atrakcji w Andaluzji

Ostatnie koszty, jakie powinieneś rozważyć podczas swojego wyjazdu, to ceny atrakcji w Andaluzji. Standardowo, za jedną wejściówkę do muzeum lub innej galerii sztuki zapłacisz od 25 do 40 złotych. W przypadku, gdy chcesz stawiać na aktywny wypoczynek, to możesz wynająć kort, za który zapłacisz około 50 złotych za godzinę. Możesz także wybrać się do kina. Cena pojedynczego biletu do kina wynosi około 35 złotych. Dodatkowe przekąski i napoje to z kolei koszt około 15 złotych. Jak więc widzisz, nie będzie to dla Ciebie zbyt pokaźny wydatek wakacyjny.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Andaluzja – wycieczka z biurem podróży czy na własną rękę?

Najciekawsze darmowe atrakcje w Andaluzji

Następny

Dodaj komentarz