Gotowy plan wycieczki objazdowej po Andaluzji

16 stycznia, 2024 Tagi , , , , , ,

Planujesz odwiedzić Andaluzję? Skorzystaj z naszego 7-dniowego planu podróży po południowej Hiszpanii i odkryj jedne z najlepszych lokalnych atrakcji tego regionu. Co warto zobaczyć podczas tygodnia w Andaluzji? Jakie atrakcje czekają w tym regionie? W naszym artykule znajdziesz gotowy plan wycieczki objazdowej po Andaluzji, który z pewnością ułatwi samodzielny wyjazd!.

Dzień 1: Sewilla – stolica Andaluzji i jej najciekawsze atrakcje

Alkazar Królewski

Zwiedzanie Andaluzji najlepiej zacząć od stolicy tego regionu – Sewilli. W mieście tym jest wiele ciekawych atrakcji, jednak jedną z najważniejszych jest pałac królewski Alcazar z XI w., który przeszedł wiele transformacji w swojej ponad tysiącletniej historii. A zatem w XI wieku muzułmańscy Maurowie zbudowali pałac na miejscu X-wiecznego fortu. W XIV w. pałac przebudowano i rozbudowo w stylu mudéjar. Co ciekawe, to właśnie w tym pałacu Katarzyna Kastylijska wraz z Ferdynandem Aragońskim przyjęli Krzysztofa Kolumba przed jego podróżą do Ameryki.

Pałac Alkazar, słynna architektura andaluzyjska. Stary Pałac Arabski w Sewilli, Hiszpania. Ozdobny łuk i kolumna. Słynny cel podróży.
Pałac Alkazar, słynna architektura andaluzyjska. Stary Pałac Arabski w Sewilli, Hiszpania. Ozdobny łuk i kolumna. Słynny cel podróży., licencja: shutterstock/By vizualintermezzo

Katedra Najświętszej Marii Panny i dzwonnica La Giralda w Sewilli

Katedrę w Sewilli zbudowano na miejscu wielkiego meczetu Almohadów, aby zademonstrować potęgę i bogactwo tego miasta po rekonkwiście. W momencie jej ukończenia w XVI wieku była uznawana za największą katedrę na świecie. Obecnie jest to trzecia co do wielkości świątynia w Europie i największa pod względem objętości. W transepcie kościoła znajduje się grób Krzysztofa Kolumba. Do katedry od schodu przylega dzwonnica La Giralda, która jest jedyną pozostałością po XII-wiecznym meczecie zburzonym podczas budowy katedry. Wejście do wieży znajduje się w północno-wschodnim rogu katedry.

The Catedral de Sevilla (Cathedral of Saint Mary of the See) and La Giralda. Giralda is the name given to the bell tower of the Cathedral.
Catedral de Sevilla (Katedra Najświętszej Marii Panny) i La Giralda. Giralda to nazwa nadana dzwonnicy katedry, licencja: shutterstock/By Travel+Media+Productions+stock+footage

Parque de María Luisa i Plaza de España

Kolejnym bardzo popularnym miejscem w Sewilli jest plac Plaza de España. Ten znajdujący się w Parque de María Luisa, wspaniały plac doskonale uosabia wielkość i piękno tego miasta. Budowę Plaza de España zakończono w 1929 r. tuż przed rozpoczęciem wystawy Exposición Iberoamericana. Półokrągły plac Plaza de España w Sewilli charakteryzuje się połączeniem wpływów renesansowych i mauretańskich. Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców, które jest także idealne na popołudniowy spacer, romantyczną przejażdżkę łodzią po kanale lub przejażdżkę bryczką po placu. Co ciekawe, plac został wykorzystany jako sceneria kilku hollywoodzkich filmów, takich jak na przykład: „Lawrence z Arabii” i „Gwiezdne Wojny”.

Plaza de Espana in Seville, Andalusia, Spain
Plaza de Espana w Sewilli, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By manjik

Pokaz flamenco w El Palacio Andaluz

Dzień warto zakończyć w teatrze El Palacio Andaluz. Żadna wycieczka po Andaluzji nie byłaby kompletna bez zobaczenia flamenco, wpisanego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oczywiście wieczorem warto też spróbować lokalnych przysmaków.

Dzień 2: Kadyks – jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Hiszpanii

Przenosimy się do kolejnego miasta, tutaj również będzie sporo atrakcji, dlatego warto zacząć dzień od churros z czekoladą, aby mieć dużo energii!

Park Genoves

Park Genoves usytuowany jest wzdłuż brzegu morza, od Baluarte de la Candelaria do Castillo de Santa Catalina. Skrupulatnie rozplanowane i utrzymane wąskie ścieżki wiją się pomiędzy wieloma gatunkami roślin, kwiatów i drzew. Na terenie parku znajdują się także liczne posągi, fontanny i staw, który zazwyczaj przyciąga największą uwagę. Jest to jeden z największych terenów zielonych w mieście, z wieloma ławkami i placem zabaw dla dzieci. Warto odpocząć tu w trakcie upalnego dnia.

Genovese green garden in Cadiz, Andalusia, Spain
Zielony ogród Genovese w Kadyksie, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Elvira+Sadykova

Plaza de San Juan de Dios

Jednym z najbardziej eleganckich i najważniejszych placów w mieście jest Plaza de San Juan de Dios. Co ciekawe, plac zbudowano w XV w. na lądzie odzyskanym z morza. Oprócz pięknego kościoła San Juan de Dios, na uwagę zasługuje ratusz miejski – Ayuntamiento de Cádiz. To właśnie tutaj w 1936 r. po raz pierwszy podniesiono flagę Andaluzji. Oprócz spaceru i robienia zdjęć pięknych fasad oraz fontanny warto napić się tu kawy, w jednej z wielu kawiarni.

Baluarte de la Candelaria

Na niewielkim półwyspie, w pobliżu parku Jardines de la Alameda Hermanas Carvia Bernal y Clara Campoamor znajduje się strategicznie położony Baluarte de la Candelaria. Ten pochodzący z 1672 r. bastion, miał na celu wzmocnienie obrony miasta. Za jego solidnymi falochronami znajdował się rząd armat skierowanych na wejście do pobliskiego portu. Oprócz podziwiania wspaniałej architektury i spacerowania po dziedzińcu można tu uczestniczyć w koncertach, przedstawieniach i wystawach sztuki. Z murów Baluarte de la Candelaria można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków na morze.

Cadiz Cathedral in Andalucía, Spain
Katedra w Kadyksie w Andaluzji, Hiszpania, licencja: shutterstock/By acaprariteiandreea

Castillo de Santa Catalina

Po splądrowaniu miasta przez Anglików w 1596 roku hiszpański król zlecił budowę fortu, aby poprawić jego obronność. Chroniona przez solidne kamienne mury konstrukcja w kształcie gwiazdy koncentruje się wokół centralnego placu. Wewnątrz Castillo de Santa Catalina można obejrzeć tymczasowe wystawy sztuki w pawilonach, wielowiekową kaplicę z podłogą w szachownicę i misternie rzeźbionym ołtarzem. Na terenie tego kompleksu czasami organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Mury oferują również przepiękne widoki na zatokę. Warto wybrać się tu podczas zachodu słońca, ponieważ można zrobić niesamowite zdjęcia.

Dzień 3: Kordoba i jej niezwykłe atrakcje

Z Kadyksy po wyspaniu się i odpoczynku przenosimy się dalej. Teraz na mapie znajduje się Kordoba – równie ciekawe pod względem historycznym oraz architektonicznym miasto.

La Mezquita

La Mezquita z VIII w. na przestrzeni lat była wielokrotnie przekształcana. Początkowo znajdował się tu chrześcijański kościół pw. św. Wincentego. Jednak kiedy miasto zostało zdobyte przez Maurów, zmieniło swoją funkcję i stało się meczetem. W pewnym momencie swojej historii to święte miejsce pielgrzymek muzułmanów miało nawet oryginalną kopię Koranu i kość ramienia należącą do Mahometa. La Mezquita ponownie stała się katedrą w XIII w., kiedy Kordoba znów trafiła pod panowanie chrześcijan. Warto zwiedzić tę wyjątkową, rzymskokatolicką katedrę, która charakteryzuje się islamską architekturą.

Wnętrze katedry i dawnego Wielkiego Meczetu w Kordobie
Wnętrze katedry i dawnego Wielkiego Meczetu w Kordobie, licencja: shutterstock/By kasto80

Alcazar de los Reyes Cristianos

To następne ciekawe w mieście miejsce. Warto przy tym wiedzieć, że twierdzę Alcazar de los Reyes Cristianos zbudowano w VIII w. Początkowo pełniła ona funkcję fortecy dla mauretańskiego kalifatu. Z czasem Alcazar ten stał się rezydencją hiszpańskich królów i królowych, którzy rządzili stąd przez 160 lat. Obecnie znajduje się tu muzeum prezentujące starożytne artefakty. Główną atrakcją tej popularnej atrakcji w Kordobie są jednak ogrody z fontannami i architekturą islamską.

Museo Arqueológico de Córdoba

Muzeum Archeologiczne w Kordobie (MAECO) mieści się w pałacu należącym do rodziny Paez de Castillejo. Zbiory natomiast obejmują szeroką gamę eksponatów, od prehistorii po późne średniowiecze. Ponadto w podziemiach znajdują się pozostałości archeologiczne rzymskiego teatru Colonia Patricia Corduba.

Puente Romano i Torre de la Calahorra

Znajdujący się w historycznym centrum Kordoby przepiękny Most Rzymski – Puente Romano pochodzi z I w. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie przebudowywany. Co więcej, w połowie mostu znajduje się posąg San Rafael, który został dobudowany w XVI wieku, natomiast na jego końcu usytuowana jest wieżą Torre de la Calahorra. Ta położona na południowym krańcu Mostu Rzymskiego wieża w kształcie podkowy jest najstarszym obiektem obronnym w Kordobie. Została zbudowana przez Maurów w celu ochrony miasta przed napastnikami. Pierwotnie składała się z łukowej bramy między dwiema wieżami, natomiast trzecia wieża została dobudowana na polecenie króla Henryka Kastylijskiego w XIV wieku. Dziś mieści się tu muzeum, które prezentuje historię Kordoby, w tym pokojowe współistnienie chrześcijan, Żydów i muzułmanów. Most najlepiej oglądać o zmierzchu, kiedy zachodzące słońce zmienia kolor kamienia na głęboką czerwień.

Oświetlony Wielki Meczet Mezquita - Catedral de Cordoba i rzymski most przez rzekę Gwadalkiwir, Kordoba, Andaluzja, Hiszpania
Oświetlony Wielki Meczet Mezquita – Catedral de Cordoba i rzymski most przez rzekę Gwadalkiwir, Kordoba, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By olgacov

Dzień 4: Grenada i niezwykła Alhambra

Oczywiście w programie zwiedzanie nie może też zabraknąć niesamowitej Granady, bez której nie może odbyć się wycieczka objazdowa po Andaluzji. Co warto tu zobaczyć? Oto najważniejsze miejsca.

Alhambra

Alhambra to monumentalny kompleks składający się z pałaców, wież, ogrodów i akweduktów. Było to średniowieczne miasto otoczone murami, rezydencja sułtanów i królów od XIII do XVI wieku. Zbudowano ją pomiędzy XIII a XIV wiekiem i pełniła ona funkcję stolicy Emiratu Granady. Alhambra prezentuje przepych i potęgę osiągniętą przez dynastię Nasrydów. Piękno tego miejsca tkwi we wspaniałej architekturze, fascynujących dekoracjach, licznych ogrodach, fontannach i dziedzińcach. Ponadto wyjątkowa lokalizacja, z malowniczymi widokami na Granadę, Albaicin i Sierra Nevada, czyni je wyjątkowym miejscem. Warto wiedzieć, że Alhambra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Hiszpanii. Każdego roku Alhambrę odwiedza około 3 milionów osób.

W Granadzie. Kompleks twierdzy i pałacowy Alhambra.
Granada,. Kompleks twierdzy i pałacowy Alhambra., licencja: shutterstock/By nikov

Mirador de San Nicolas

Ten punkt widokowy oferuje wspaniałe widoki zarówno na Alhambrę, jak i pasmo górskie Sierra Nevada. Spoglądając na dolinę, można podziwiać Alhambrę osadzoną na szczycie wzgórza pokrytego drzewami. Mirador jest idealnym miejscem do odpoczynku od zwiedzania, przekąszenia andaluzyjskich potraw i podziwiania widoków. Jednym słowem Mirador de San Nicolas jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w Grenadzie.

Happy woman tourist in Granada,  Alhambra,  Spain
HMirador de San Nicolas, Hiszpania, licencja: shutterstock/By margouillatphot

Albaicín

Albaicín to stara arabska część miasta Grenada, która jest interesującym miejscem do zwiedzania. Znajdują się tu wąskie i kręte uliczki, które wiją się między zabytkowymi budynkami, sklepami i restauracjami. Najstarsza dzielnica Grenady posiada także wiele małych placów, na których można się zrelaksować i podziwiać tradycyjne andaluzyjskie domy.

The picturesque Albaicin district in Granada on a sunny summer afternoon. Andalusia, Spain.
Malownicza dzielnica Albaicin w Granadzie w słoneczne letnie popołudnie.., licencja: shutterstock/By e55evu

Carrera del Darro

Carrera del Darro uznawana jest przez wielu najładniejszą ulicą w mieście, ponieważ położona jest wzdłuż rzeki Darro. Z jednej strony można podziwiać koryto rzeki, natomiast z drugiej renesansowe i mauretańskie budynkami, ozdobione pięknymi kwiatami. Jest to doskonałe miejsce na popołudniowy lub wieczorny spacer po Grenadzie.

Dzień 5: Ronda – jedno z najpiękniejszych miast w Andaluzji

Puente Nuevo

Puente Nuevo jest najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym zabytkiem Rondy. Most ten zbudowano w 1788 roku i jest on niezwykłym arcydziełem kamieniarstwa. Co więcej, Puente Nuevo przecina wąwóz Tajo de Ronda w jego najwęższym miejscu i osiąga wysokość 98 metrów od dna wąwozu. Poza tym most ten łączy La Cuidad – historyczne stare mauretańskie miasto Ronda z El Mercadillo (dzielnicą targową), „nowoczesną” częścią miasta. Z mostu można podziwiać wspaniałe widoki na wąwóz i rzekę Guadalevín.

Ronda, Hiszpania, krajobraz z wąwozem Tajo.
Ronda, Hiszpania, krajobraz z wąwozem Tajo., licencja: shutterstock/By Romas_Photo

Plaza de Toros

Plaza de Toros to druga najstarsza arena w Hiszpanii, na której odbywają się słynne korridy. Co więcej, to z Rondy pochodzą matadorzy Romero (Francisco, Juan i Pedro), którzy opracowali zasady walk byków w XVIII i XIX wieku. Miejsce to jest główną atrakcją turystyczną w El Mercadillo i zostało uwiecznione przez Hemingwaya w jego powieści „Śmierć po południu”.

Baños Árabes

Te XIII-wieczne łaźnie termalne są uważane za najlepiej zachowane łaźnie mauretańskie w Hiszpanii. Baños Arabes znajdują się w pobliżu Puente Viejo w Barrio de San Miguel, na obrzeżach La Cuidad w Rondzie. Podobnie jak w starożytnych rzymskich łaźniach, kompleks posiada miejsca na zimne, ciepłe i gorące kąpiele.

Plaza del Socorro

Plaza del Socorro to imponujący plac znajdujący się w praktycznie centrum starego miasta Ronda. Na placu tym znajdują się jedne z najlepszych restauracji i kawiarni w Rondzie. Jest to także idealne miejsce na kolację i odpoczynek po intensywnym dniu zwiedzania Rondy.

The Plaza del Socorro, a pretty little square surrounded by bars and restaurants terraces in Ronda, Province of Malaga, Spain
Plaza del Socorro, ładny mały plac otoczony tarasami barów i restauracji w Ronda, prowincja Malaga, Hiszpania, licencja: shutterstock/By moskwa

Czytaj także: Dlaczego warto jechać do Andaluzji? Oto najważniejsze powody!

Dzień 6: Antequera, Caminito del Rey i Marbella

Antequera

Antequera to miasteczko nazywane „sercem Andaluzji”. Ze względu na swoje centralne położenie pomiędzy Malagą, Grenadą, Kordobą oraz Sewillą przez wieki pełniło funkcję centrum handlowego. Doprowadziło to do zbudowania tu wielu imponujących pałaców i kościołów. Utrata amerykańskich kolonii przez Hiszpanię położyła kres dobrobytowi tego miasta, jednak nadal znajduje się tu wiele zabytkowych miejsc wartych do zobaczenia. Należą do nich nie tylko twierdza i arena do korridy, ale także renesansowa kolegiata Real Colegiata de Santa María la Mayor.

Karst landscape of Torcal de Antequera. Large valley with Mediterranean vegetation surrounded by vertical limestone rock walls. From Malaga, Andalusia, Spain.
Krasowy krajobraz Torcal de Antequera. Duża dolina porośnięta śródziemnomorską roślinnością otoczona pionowymi ścianami skalnymi z wapienia. Z Malagi, Andaluzja, Hiszpania., licencja: shutterstock/By JuanPedroPena

Caminito del Rey

Caminito del Rey to najpopularniejszy szlak w Andaluzji. Szlak ten znajduje się pośród skalistego wąwozu na terenie Parku Narodowego Desfiladero de los Gaitanes. Prze wiele lat szlak ten uznawany był za „najbardziej niebezpieczny na świecie”. Od czasu ponownego otwarcia w 2015 roku, ten malowniczy szlak jest bardzo popularny wśród licznego grona turystów.

El Caminito del Rey (The King's Little Path), Malaga province, Spain
El Caminito del Rey (Mała Ścieżka Króla), prowincja Malaga, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Ariam+Avodes

Casco antiguo de Marbella

Po aktywnym dniu wieczór warto spędzić na wybrzeżu Costa del Sol, w miejscowości Marbella. Na starym mieście Casco antiguo de Marbella znajduje się wiele pięknie ukwieconych placów, brukowanych uliczek oraz zabytkowych rezydencji i kościołów. „Sercem” starego miasta jest Plaza de los Naranjos – Plac Pomarańczowy z XV-wieczną fontanną, XVI-wiecznym ratuszem oraz XVII-wiecznym kościołem. Najlepszym sposobem na poznanie tego miejsca jest powolne wędrowanie i zatrzymanie się na kolację w jednej z wielu restauracji.

Czytaj także: TOP10 atrakcji w Andaluzji – co zobaczyć i zwiedzić?

Dzień 7: Malaga – największe miasto na wybrzeżu Costa del Sol

Alcazaba i Teatro Romano
Alcazaba to jeden z najlepiej zachowanych mauretańskich średniowiecznych fortów w Hiszpanii. Fortyfikacje wzniesiono w XI w. Można tu spacerować po pięknych dziedzińcach udekorowanych w stylu mudéjar oraz podziwiać eksponaty fenickiej, rzymskiej oraz arabskiej ceramiki, które znajdują się w tutejszym Muzeum Archeologicznym. Alcazaba może i nie jest tak imponująca, jak Alhambra w Grenadzie jednak warto ją odwiedzić podczas zwiedzania Malagi.

Exterior view of the Alcazaba of Antequera (Málaga, Andalusia, Spain)
Widok zewnętrzny Alcazaby w Antequera (Malaga, Andaluzja, Hiszpania), licencja: shutterstock/By Leo+Ruiz

W bliskim sąsiedztwie Alcazaba znajdują się starożytne ruiny Teatro Romano. Chociaż nie jest może tak duży ani dobrze zachowany jak inne tego typu budowle w Europie, to i tak zasługuje na uwagę. Co ciekawe, zbudowano go w I w. za panowania cesarza Augusta, natomiast odkryto go dopiero w 1951 roku. W centrum dla zwiedzających można dowiedzieć się więcej o jego wiekowej historii i zobaczyć niektóre artefakty odkryte w tym miejscu. Zarówno z dołu, jak i z górnych poziomów widowni, można zrobić piękne zdjęcia teatru i jego malowniczego otoczenia.

Museo Picasso

Museo Picasso to miejsce, które powinni zwiedzić miłośnicy sztuki. Warto mieć też świadomość, że Pablo Ruiz Picasso urodził się właśnie w Maladze. W Museo Picasso zgromadzono setki jego obrazów, szkiców i rzeźb. Muzeum mieści się w XVI-wiecznym Pałacu Buenavista na starym mieście w pobliżu Alcazaby.

Playa de La Malagueta

Żadna wycieczka po Costa del Sol nie byłaby kompletna bez wylegiwania się na plaży. Playa de La Malagueta to piaszczysta plaża, która znajduje się w niewielkiej odległości od centrum. Ma ponad kilometr długości i jest bardzo szeroka oraz przestronna. Masz okazje także korzystać z pobliskich udogodnień. Niczego nie zabraknie. Oprócz opalania i pływania można tu pograć w siatkówkę lub podziwiać piękne widoki na morze. Pamiętaj jednak, że plaza ta cieszy się dużą popularnością, więc w sezonie może być problem z miejscem.

Panoramiczny widok na plaży Malagueta w Maladze. Costa del Sol, Andaluzja, Hiszpania
Panoramiczny widok na plaży Malagueta w Maladze. Costa del Sol, Andaluzja, Hiszpania, licencja: shutterstock/By bareta

Puerto de Malaga

Dzień w Maladze warto zakończyć spacerem po jednym z najstarszych portów w basenie Morza Śródziemnego i najstarszym w Hiszpanii. Został on zbudowany przez Fenicjan około 1000 r. p. n. e. Na przestrzeni wieków przypływały tu rzymskie i mauretańskie statki, natomiast obecnie przy jego nabrzeżach cumują eleganckie statki wycieczkowe. Jest to bardzo przyjemne miejsce do zatrzymania się w ciągu dnia lub na popołudniowy spacer.

Marine w Maladze, Hiszpania. Jest to nowoczesny region miasta z muzeami, restauracjami, rozrywką i starożytną latarnią na końcu.
Marine w Maladze, Hiszpania. Jest to nowoczesny region miasta z muzeami, restauracjami, rozrywką i starożytną latarnią na końcu., licencja: shutterstock/By LucVi

Podsumowanie – plan wycieczki objazdowej po Andaluzji

Jak zatem widzisz, taka 7-dniowa wycieczka będzie dość intensywna, jeśli zależy Ci na tym, aby jak najwięcej zobaczyć. Oczywiście może takie zwiedzanie ograniczać do mniejszej liczby miast i bardziej się zrelaksować. Pamiętaj, że kolejność jest dowolna, to tylko propozycja na organizacje samodzielnego wyjazdu i wskazanie najważniejszych atrakcji. Nie zapomnij także spróbować regionalnych przysmaków, a także różnego tapas oraz słodkości! Z pewności takie wakacje będą niezapomniane!

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Najlepsze restauracje w Katalonii -znane i polecane miejsca

Ceny w Katalonii, koszty życia i utrzymania

Następny

Dodaj komentarz