Dlaczego warto jechać do Katalonii?

5 lutego, 2024 Tagi , , , , , ,

Katalonia to niezwykle piękna wspólnota autonomiczna Hiszpanii. Miejsce to przyciąga każdego roku rzesze turystów, zarówno z Hiszpanii, jak i z zagranicy. Najwięcej osób odwiedza Katalonię w okresie urlopowym. Jeżeli nie mamy jeszcze planów wakacyjnych, warto uwzględnić w nich właśnie odwiedziny w Katalonii. Powodów, dla których warto ją odwiedzić, jest całkiem sporo. Słynie ona nie tylko z przepięknych miast i licznych zabytków, ale również ze wspaniałych plaż, na których można komfortowo wypocząć.

1. Pełne zabytków miasta

Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Katalonię, są oczywiście przepiękne miasta. Jednym z nich jest rzecz jasna Barcelona, czyli stolica tego regionu autonomicznego. Na wyróżnienie zasługują także Girona, Montserrat oraz Tarragona. Godne uwagi są także mniejsze miejscowości, w których nie brakuje zarówno ciekawych zabytków, jak i różnorodnych, niespotykanych w Polsce gatunków flory i fauny.

Barcelona

Barcelona jest jednym z najpopularniejszych miast całej Katalonii, a także Hiszpanii. Turyści odwiedzają ją wyjątkowo chętnie z uwagi na liczne zabytki, które się tutaj znajdują. Mowa tu chociażby o obiektach sakralnych. To właśnie w Barcelonie podziwiać można słynną świątynię Sagrada Familia. To przepiękny secesyjny kościół, uchodzący za jeden z najistotniejszych symboli Barcelony. W 2010 roku Sagrada Familia była konsekrowana przez papieża Benedykta XVI. Kościół należy do najwyższych na całym świecie, a na dodatek stale jest rozbudowywany. Barcelona słynie także z Pałacu Muzyki Katalońskiej. Jest to najistotniejszy zabytek reprezentujący katalońską secesję. Atrakcyjnie prezentuje się nie tylko z zewnątrz, ale również i w środku. W miejscu tym nadal odbywają się koncerty.

Zmierzch widok Barcelony, Hiszpania. Plaza de España
Zmierzch widok Barcelony, Hiszpania. Plaza de España, licencja: shutterstock/By TTstudio

W stolicy Katalonii warto także zobaczyć Pawilon barceloński, Obserwatorium Fabry, jak również Pomnik Krzysztofa Kolumba. Jeżeli chcemy wypocząć na plaży możemy zaś udać się na tę najbardziej popularną w mieście o nazwie Barceloneta. Na uwagę zasługują też piękne barcelońskie parki miejskie, z mnóstwem kwitnących roślin i śpiewających ptaków. Turyści zwracają uwagę na to, że są one bardzo zadbane. Dzięki temu przebywanie w nich jest przyjemnością. W parkach nierzadko spotykają się znajomi, a także zakochane pary. Warto przysiąść na jednej z licznych ławek z kubkiem mrożonej kawy w ręku i przez chwilę podelektować się hiszpańską przyrodą. Co ważne, jeśli interesują nas wyjątkowo komfortowe noclegi w Katalonii, Barcelona będzie doskonałym wyborem.

Girona

Girona jest miastem położonym w północno-wschodniej Hiszpanii. Wyróżnia je przede wszystkim doskonale zachowana średniowieczna starówka. Ponadto znajduje się tu też jedna z piękniejszych historycznych dzielnic żydowskich w całej Europie. Uwagę zwracają liczne obiekty sakralne, w tym Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Reprezentuje ona przede wszystkim styl gotycki, ale można dostrzec tu też elementy stylu romańskiego. Będąc w tym mieście, warto obejrzeć także Kościół Najświętszego Serca w stylu neogotyckim. Girona słynie również z wielu obiektów muzealnych. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się Muzeum Historii Girony, Muzeum Archeologiczne, a także Muzeum Sztuki. W Gironie uwagę zwracają też kolorowe domy nad rzeką Oynar. Co ciekawe, zostały one wybudowane na linii dawnych murów miejskich.

Colorful yellow and orange houses and famous house Casa Maso reflected in water river Onyar, in Girona, Catalonia, Spain. Church of Sant Feliu and Saint Mary Cathedral at background.
Kolorowe żółte i pomarańczowe domy oraz słynny dom Casa Maso odbity w wodzie rzeki Onyar, w Gironie, Katalonia, Hiszpania. licencja: shutterstock/By olgacov

Montserrat

Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych katalońskich miast. Uwagę zwraca w pierwszej kolejności Opactwo Matki Bożej wzniesione w pobliżu majestatycznych skał. Miejsce to przyciąga nie tylko turystów, ale i wiernych z całego świata. To właśnie tutaj w czasach dyktatorskich rządów generała Franco ratunek znaleźli członkowie katalońskiego ruchu oporu. Jednym z najpiękniejszych i najważniejszych akcentów tego miejsca jest drewniana rzeźba Czarnej Madonny, z którą to powiązanych jest wiele legend. Dobra wiadomość jest taka, że do Montserrat można dojechać pociągiem.

Benedict church Abbey of Monserrat from Barcelona, Spain
Kościół Benedykta Opactwo Montserrat z Barcelony, Hiszpania, licencja: shutterstock/By unitedpixels

Tarragona

Tarragona znajduje się nad Morzem Śródziemnym, w południowej części Katalonii. Mieści się tutaj naprawdę duży port morski. Miasto to wyróżnia się przede wszystkim świetnie zachowanym kompleksem archeologicznym. To właśnie dzięki niemu Tarragonę wpisano na słynną Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do czasów współczesnych zachowały się między innymi pozostałości murów miejskich ze starożytności, a także cyrk, w którym w dalekiej przeszłości odbywały się wyścigi rydwanów. Uwagę zwracają też liczne mozaiki i sarkofagi. Na obrzeżach miasta znajduje się zaś akwedukt rzymski, który określa się mianem diabelskiego mostu. Roztacza się stąd przepiękny widok, który warto sfotografować na pamiątkę.

2. Piękne plaże

Katalonia to nie tylko miasta, w których znajdują się liczne zabytki, ale również wspaniałe plaże. Mowa tu chociażby o Cala Sa Tuna czy o Cala El Golfet. Uwagę zwraca też najpopularniejsza plaża stolicy Katalonii, Barceloneta. Wypoczynek na plaży może być zarówno bierny, jak i czynny. Każdy z może dostosować rodzaj wypoczynku do swoich preferencji. Jeżeli zamierzamy się opalać, musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, zwłaszcza jeżeli masz jasną karnację. Co więcej, aby uchronić się przed przykrymi skutkami zbyt długiego plażowania w słońcu, warto też zadbać o nakrycie głowy.

Barceloneta

Barceloneta to jedna z najpopularniejszych plaż katalońskich. Każdego roku w sezonie wakacyjnym przyciąga ona całe rzesze turystów. Warto dodać, że jednocześnie jest to najstarsza plaża stolicy Katalonii. Ma ona aż kilometr długości, dlatego może wypoczywać na niej mnóstwo osób. Można dostać się tu w prosty sposób, transportem publicznym. Atutem tej plaży jest na pewno bezpieczeństwo oraz to, że jest ona utrzymywana w czystości. Można się tutaj nie tylko opalać, ale również zażywać kąpieli morskiej.

Barcelona central beach aerial view Sant Miquel Sebastian plage Barceloneta district catalonia
Widok z lotu ptaka na centralną plażę Barcelony Sant Miquel Sebastian plage Dzielnica Barceloneta w Katalonii, licencja: shutterstock/By Shevdinov

Cala Sa Tuna

Cala Sa Tuna jest stosunkowo niewielką zatoczką, której długość wynosi zaledwie 80 metrów. To jedna z bardziej dzikich plaż. Jeśli zdecydujemy się właśnie na to kąpielisko, będziemy mogli podziwiać urokliwe, malownicze domki rybackie. Ulokowane są one tuż nad brzegiem morza.

Cala El Golfet

Długość tej zatoki wynosi 75 metrów, natomiast szerokość 20 metrów. Jednym z najpiękniejszych akcentów tej plaży są masywne formacje skalne, które można tutaj podziwiać. Cala El Golfet nie należy do szczególnie popularnych plaż, dlatego można tutaj liczyć na ciszę i spokój, także w sezonie wakacyjnym. Z morskiej wody wyłaniają się urokliwe skały o czerwonawym zabarwieniu. To jednak nie koniec atrakcji. Zachwycająca jest też turkusowa woda oraz wspaniałe, zielone sosny. W upalne słoneczne popołudnia można wdychać ich relaksujący, kojący zapach.

Beach in Catalan city Salou, Spain, Europe. Sea and palm in Catalonia
Plaża w katalońskim mieście Salou, Hiszpania, Europa. Morze i palma w Katalonii, licencja: shutterstock/By Oleg+Panasenko

3. Wyjątkowe smaki

Spędzając wakacje w Katalonii, nie sposób nie zwrócić uwagi na jej wyjątkową kuchnię. Będąc w tym rejonie Hiszpanii, będziemy zatem mieli okazję do skosztowania całego mnóstwa smacznych potraw. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim paella, serwowana często z owocami morza. Będąc w Katalonii, warto też spróbować gazpacho czy doskonałej jakości oliwy z oliwek. Na uwagę zasługują też napoje alkoholowe takie jak sangria czy cava.

Słynne katalońskie potrawy

Jak już zaznaczono wyżej, jednym z najsłynniejszych dań Katalonii jest paella. Potrawa ta występuje w różnych odmianach, a w Katalonii często spożywa się ją z dodatkiem aromatycznego szafranu oraz owoców morza. Paella bazuje na starannie gotowanym ryżu, który również delikatnie się podsmaża. Oprócz owoców morza, w paelli nie brakuje dodatków warzywnych oraz aromatycznych, pachnących ziół.

Rupit is a village located in the county of Osona, in the subregion of Collsacabra, Catalonia, Spain
Rupit to wieś położona w hrabstwie Osona, w podregionie Collsacabra, Katalonia, licencja: shutterstock/By qpgfoto

Miłośnicy pomidorów powinni zaś spróbować zupy o nazwie gazpacho. Jej głównym składnikiem są najczęściej pomidory, które w Hiszpanii są doskonałej jakości. Soczyste i wyjątkowo smaczne nadają zupie niepowtarzalnego charakteru. Gazpacho bywa serwowane na ostro, z dodatkiem niewielkiej ilości ostrych papryk. Wiele potraw katalońskiej kuchni świetnie smakuje z dodatkiem aromatycznej oliwy z oliwek. Spędzając wakacje w Katalonii, warto pokusić się o zakupienie butelki takiej oliwy. Jest ona nie tylko wyjątkowo smaczna, ale również i zdrowa. Oliwa z oliwek reguluje poziom cholesterolu w naszej krwi, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, a także korzystnie wpływa na odporność organizmu.

Jakich napojów warto skosztować w Katalonii?

W trakcie wycieczki do Katalonii warto spróbować też słynnych hiszpańskich napojów. Mowa tu chociażby o sangrii, a więc o aromatycznym trunku, którym jest schłodzone wino z dodatkiem różnego rodzaju owoców. Na wyróżnienie zasługuje też typowo kataloński alkohol o nazwie cava. To wariacja na temat klasycznego szampana o wspaniałej barwie głębokiego złota.

4. Pokazy flamenco na żywo

Katalonia, a zwłaszcza Barcelona słynie również z tańca flamenco. Pomimo że pochodzi on z Andaluzji, to właśnie w Katalonii cieszy się szczególnie dużą popularnością. W dużych miastach hiszpańskich można natknąć się na pokazy flamenco na żywo. To prawdziwa gratka przede wszystkim dla zagranicznych turystów, którzy nigdy wcześniej takiego tańca nie widzieli. Uwagę zwracają nie tylko dynamiczne i dopracowane w każdym calu ruchy tancerzy, ale też ich stroje! Szczególnie atrakcyjne są wielobarwne, nierzadko ręcznie szyte sukienki do flamenco. Co ciekawe, takie sukienki można zakupić na targach z lokalnymi produktami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt zakupu będzie dość wysoki.

Souvener ceramic painting and others at barcelona
pamiątki, flamenco, licencja: shutterstock/By Kathleen+JT

5. Parki rozrywki

W Katalonii nie brakuje też parków rozrywki, które dostarczą wielu wrażeń osobom, które nade wszystko kochają beztroską zabawę. Oto te najciekawsze.

Port Aventura

W ramach wycieczki do Katalonii warto odwiedzić ten największy na terenie całej Hiszpanii park rozrywki. Co ciekawe, podzielono go na kilka różnych stref tematycznych, aby każdy odwiedzający mógł bez problemu znaleźć najlepszą atrakcję dla siebie. To właśnie tutaj znajduje się mierzący 76 metrów rollercoaster! Jest on w stanie osiągnąć prędkość aż 130 kilometrów na godzinę. Wydaje się więc, że jest to rozrywka dla osób poszukujących najbardziej ekstremalnych wrażeń. Jeśli chodzi zaś o wspomniane wyżej strefy tematyczne, wśród tych szczególnie ciekawych znalazły się kraina Far West oraz kraina Majów. Pierwsza z wymienionych zachwyci przede wszystkim miłośników Dzikiego Zachodu, natomiast druga amatorów kultur starożytnych.

Catalunya en Miniatura

Ten wyjątkowy park znajduje się w miejscowości o nazwie Torrelles de Llobregat. Jego powierzchnia to aż 60 tysięcy metrów kwadratowych! W parku miniatur podziwiać można między innymi najbardziej charakterystyczne zabytki Majorki. Nie zabrakło też najważniejszych miniaturowych katalońskich dzieł Gaudiego. Warto zaznaczyć, że w Catalunya en Miniatura znajduje się wiele ruchomych makiet w skali 1:25. Obserwacja tych makiet jest w stanie sprawić sporo radości najmłodszym, dlatego śmiało można wybrać się do tego parku miniatur wraz ze swoimi dziećmi.

Tibidabo

Lunapark Tibidabo jest w stanie zapewnić rozrywkę całej rodzinie. Jeżeli zatem spędzamy rodzinne wakacje w Katalonii, to miejsce właśnie dla nas! Mieszczący się w Barcelonie lunapark proponuje szereg rozrywek, które mogą nie tylko urozmaicić dzień, ale są przede wszystkim bezpieczne. Co ciekawe, miejsce to powstało lata temu, bo jeszcze w 1901 roku, co czyni lunapark jednym z najstarszych w całej Europie.

Teraz już dokładnie wiesz, dlaczego warto jechać do Katalonii!

Czytaj także:

Najpiękniejsze plaże w Katalonii – poznaj te, które warto odwiedzić

Najlepsze miejsca na nocleg w Katalonii – gdzie się zatrzymać?

Poprzedni

Katalonia z dziećmi – darmowe atrakcje. Co warto zwiedzić?

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne w Katalonii

Następny

Dodaj komentarz