Costa Brava, przewodnik, zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

1 kwietnia, 2025 Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Spędzaliśmy niedawno wakacje na „Białym Wybrzeżu”. Było cudownie! Lecz to nie jest jedyny region turystyczny w Hiszpanii, który kusi swoimi malowniczymi plażami, krajobrazami czy licznymi zabytkami. Z chęcią zabralibyśmy Cię w podróż do tych wszystkich miejsc, których nazwa zaczyna się od hiszpańskiego rzeczownika Costa. Bo z każde z nich to wspaniała destynacja. Postanowiliśmy jednak w niniejszym przewodniku opisać tylko… „Dzikie Wybrzeże”. Niech Cię nie zmyli takie tłumaczenie. Costa Brava nie jest ukryta przed ludźmi z zewnątrz. W rzeczywistości przyciąga rocznie aż… 50 mln turystów! Ta liczba bez wątpienia robi wrażenie.

Jak duży jest to region i gdzie dokładnie się znajduje? Co sprawia, że jest bardziej popularny od Costa Blanca? W jakich hotelach najlepiej przenocować, aby w pełni wypocząć? Ile kosztuje tygodniowy urlop na Costa Brava? Na te oraz inne praktyczne pytania odpowiemy w poszczególnych rozdziałach. Miłej i „gorącej” lektury!

Spis treści

Gdzie leży Costa Brava?

Najkrócej można odpowiedzieć, że nad Morzem Śródziemnym. Ale nie w naszym przewodniku. Tutaj należą się nieco szersze wyjaśnienia. Otóż „Dzikie Wybrzeże” to region nieco mniejszy od Costa Blanki. To fragment lądu rozciągający się na długości 214 kilometrów (od kurortu Blanes, a nawet Barcelony do przylądka Cap de Creus przy granicy z Francją). A więc jest to już północno-wschodni kraniec Półwyspu Iberyjskiego, leżący w prowincji Girona, we wspólnocie autonomicznej Katalonii.

Co to znaczy po hiszpańsku Costa Brava?

Już na wstępie pojawiła się owa nazwa. Wydaje się jednak, że w dosłownym tłumaczeniu Costa Brava to „Odważne Wybrzeże”. Wszak przymiotnik brava oznacza odważny. Ale język hiszpański, tudzież kataloński jest na tyle bogaty, że oferuje jeszcze inne możliwości. Dlatego w przypadku tego regionu turystycznego bardziej pasuje „Dzikie” lub „Surowe”, a najlepiej „Urwiste Wybrzeże”. A to ze względu na wciąż dziewiczą naturę (przede wszystkim na północy), tajemnicze zatoczki i poszarpane, majestatycznie wznoszące się klify. Choć sam przyznaj, że po hiszpańsku brzmi ciekawiej, prawie jak kraina z amerykańskich westernów.

Ciekawostka: Tutaj należy przytoczyć pewną informację. Termin „Costa Brava” nie istnieje od zawsze. Został wprowadzony w 1908 roku przez Ferrana Agullo i Vidala – hiszpańskiego, urodzonego w mieście Girona, pisarza, dziennikarza i działacza politycznego (i też… gastronoma!). Vidal użył takiego sformułowania na łamach swojego artykułu. Jednak dopiero w latach 60. określenie to przyjęło się w pełni, a to dzięki coraz bardziej rozwijającej się turystyce.

Czy warto lecieć na Costa Brava?

Jak najbardziej! Obojętnie, czy to Twój pierwszy raz, czy któraś z kolei wycieczka. Na Costa Bravie są tak przyjemne warunki do spędzania wakacji, że nie sposób nie zauroczyć się tą częścią Hiszpanii. Gdy zrelaksujesz się na jednej z malowniczych plaż, wyruszysz do urokliwych miejscowości, aby poznać na czym polega spokojna, bezstresowa codzienność. A także kroczyć śladami dawnej historii.

Dlaczego Costa Brava jest tak sławna?

Bo jest piękna jak gwiazda filmowa. I tyle, co tu można więcej napisać… Otóż można! Jest przede wszystkim niezwykle zróżnicowana. Cały region to „mieszanina” nowego i starego. W sąsiedztwie osad rybackich znajdują się głośne kurorty z bogatym zapleczem hotelowym. Gdy w jednym miejscu życie toczy się nieśpiesznie, w drugim pulsuje w rytm hiszpańskiej muzyki. Do tego ten kontrast – błękitne morze i białe domy. Plaże i tereny górzyste. Dodajmy też kulturowe dziedzictwo i zabytki architektury średniowiecznej pozwalające na podróż w czasie, a otrzymamy wymarzoną destynację.

Jednak jest jeszcze coś, a raczej ktoś, a konkretniej pewien surrealista. Salvador Dali – panie i panowie. To właśnie ten malarz pochodzi z Costa Bravy. Przyszedł na świat w miasteczku Figueres w prowincji Girona, a mieszkał długo w małej wiosce Port Lligat (okolice Białego Miasteczka – Cadaqués). Co prawda, ów ekscentryk nie żyje od 1989 roku, ale jego oryginalne obrazy (np. „Trwałość Pamięci, czyli słynne płynące zegary”) raz zobaczone, pozostają w pamięci na zawsze. Nic więc dziwnego, że w Port Ligat otwarto Dom na jego cześć, a w Figueres Teatr-Muzeum z surrealistycznymi pracami. Jest też Castillo de Púbol – średniowieczny zamek, który artysta kupił żonie Gali z okazji urodzin. Te trzy obiekty stanowią tzw. Trójkąt Dalego.

Tourist woman in Calella de Palafrugell, Catalonia, Spain, Europe
Turystka w Calella de Palafrugell, Katalonia, Hiszpania, Europa, licencja: shutterstock/By Oleg_P

Z czego najbardziej znana jest Costa Brava?

Trudno wskazać jedną taką „rzecz”. Lecz możemy kilka. Biorąc pod uwagę powyższe zdania, podsumujmy, że to śródziemnomorskie wybrzeże określają następujące słowa: zabytki, słońce, lokalny klimat, przysmaki… Costa Brava znana jest zatem z miasteczek, gdzie będziesz przeniesiony do średniowiecza (kościoły, fortyfikacje, muzea). A także z wielu zatoczek i plaż (7 z nich opiszemy, skupiając się na atrakcjach) ze złotym, ciepłym piaskiem (niemal o każdej porze roku) i turkusową wodą. No i oczywiście są też piękne trasy dla miłośników pieszych wędrówek (wzdłuż morza, w górach i dolinach, na nie też się wybierzemy). Nie da się również nie wspomnieć o tradycyjnej kuchni domowej, serwującej przekąski (głównie tapas) oraz dania na bazie ryb, owoców morza (m.in. krewetek) i mięs (szczególnie jagnięciny) – podawane osobno albo połączone razem.

Jakie filmy kręcono na Costa Brava?

Swoją sławę „Dzikie Wybrzeże” zawdzięcza też filmom. Zanim wymienimy ich tytuły, najpierw wyjawimy, co działo się na Costa Bravie kilkadziesiąt lat temu. Czyżby doszło do jakiejś rewolucji kulturowej? Nie, mimo że żył tutaj wspomniany Salvador D. Ale region ten stał się na tyle popularny (nawet bez naszego przewodnika), że zaczęli do niego przybywać: John Wayne, Walt Disney, Kirk Douglas oraz Frank Sinatra. Tych nazwisk chyba nie trzeba nikomu przedstawiać!

A co filmów – tak, Costa Brava to od dość dawna doskonałe miejsce do realizacji zdjęć. Naturalne plenery kuszą reżyserów i producentów. Tu jedno ze swoich dzieł stworzył Orson Welles (kryminalny thriller pt. „Pan Arkadin”). Nagrodzona Złotym Globem Elizabeth Taylor przyleciała, aby nagrywać część scen do psychologicznego dramatu pt. „Nagle, ostatniego lata”. A w późniejszych latach ludzie, którzy sprawili, że książkowe „Pachnidło” zapachniało filmową taśmą (zdjęcia kręcono m.in. w Gironie).

Z autentycznych terenów Costa Bravy skorzystali też David Benioff i D.B. Weiss – showrunnerzy „Gry o tron”. Śmiało weszli do Zamku Santa Florentina (w katalońskiej gminie Canet de Mar, w południowej części wybrzeża Costa Brava, czyli Costa del Maresme). Fortecę tę przemienili w siedzibę rodu Tarlych. Z kolei z Girony zrobili m.in. wolne miasto Essos, a miejscowa Katedra Najświętszej Maryi Panny „zagrała” dzięki nim Wielki Sept Baelora. Oczywiście scen było więcej. Jako fan z pewnością rozpoznasz każdy zakątek, rezerwując wycieczkę śladami serialu „Gra o tron”. To wspaniała atrakcja!

Czy Costa Brava jest bezpieczna?

Podobnie jak na Costa Blanca, tak i na tym wybrzeżu nic złego Ci się nie przytrafi. Ogólnie jest bezpiecznie. Na wielu plażach są doświadczeni ratownicy, którzy mogą pośpieszyć z pomocą każdemu turyście kąpiącym się w morzu. Na Costa Brava również zmniejszył się w ostatnich latach poziom przestępczości. Mimo to zalecamy, aby w większych kurortach i na plażach, szczególnie w tłumie ludzi, zachować ostrożność. Wszędzie bowiem może działać jakiś sprytny kieszonkowiec.

Czy na Costa Brava są rekiny?

„A więc mogę odetchnąć z ulgą? To dobra wiadomość! Lecz wciąż obawiam się, że coś może mnie zaatakować, gdy będę pływał w morzu. Na przykład rekin! Czy jest to możliwe?”. Zapytał nas jeden turytów, który planuje podróż na Costa Bravę. Odpowiadamy zatem i uspokajamy. Ataki rekinów zdarzają się bardzo rzadko. Ostatnio doszło do takiego zdarzenia w 2013 roku, kiedy to jeden z wypoczywających na plaży w nadmorskiej miejscowość L’Escala, mężczyzn został ugryziony w rękę, a dokładniej w ramię. Na jakiś czas zamknięto okoliczne plaże, wywieszając czerwoną flagę. Od tamtej pory nikt nie widział jednego drapieżnika, a co dopiero kilku. Mieszkają one na dużych głębokościach, a gdy postanowią się wynurzyć na płytszą wodę, to tylko w godzinach nocnych. Częściej możesz za to spotkać meduzę, która Cię poparzy (rok temu nastąpił 40-procentowy wzrost takich spotkań).

Szpitale na Costa Bravie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Warto jednak dmuchać na zimne. Dlatego, gdy staniesz się ofiarą ataku meduzy lub ewentualnie… rekina (gdybyś miał wyjątkowego pecha, czego Ci nie życzymy), to możesz otrzymać bezpłatną pomoc medyczną w placówkach publicznych. Oczywiście pod warunkiem że wyrobisz sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (drogą internetową lub osobiście, udając się od oddziału NFZ). Wtedy będziesz mógł nawet skorzystać z leczenia ambulatoryjnego. Jeśli chodzi o szpitale, to jest ich kilka, a najlepiej ocenianymi są:

  • Hospital Universitari de Girona Doctor Josep Trueta (Szpital Uniwersytecki Josep Trueta w mieście Girona w Katalonii, adres: Avinguda de França, S/N, 17007 Girona, Hiszpania);
  • Hospital de Palamós (profesjonalne centrum medyczne, adres: Carrer Hospital, 17-19, 17230 Palamós, Girona, Hiszpania);
  • Hospital Sociosanitari de Lloret de Mar (opieka medyczna z wykorzystaniem psów, adres: Carrer del Castell, 42, 17310 Lloret de Mar, Girona, Hiszpania).

Kiedy jechać na Costa Brava?

Można w sezonie, można też poza nim. Jeśli nie zależy Ci na tym, aby zaoszczędzić i uwielbiasz morskie kąpiele, to wybierz się pomiędzy majem a październikiem (a szczególnie czerwcem a wrześniem). Chcąc natomiast uniknąć tłumów, przybądź tutaj w innych miesiącach. Wciąż będziesz cieszył się z dobrej pogody, jednocześnie lepiej wczuwając się w niezwykłą atmosferę tej części Hiszpanii.

Costa Brava sign on the beach
Znak Costa Brava na plaży, licencja: shutterstock/By Pincasso

Temperatura w ciągu roku na Costa Brava

Powiedzmy jednak, że kierujesz się głównie wartościami, jakie pokazuje słupek rtęci na termometrach. Z racji tego, że wybrzeże to leży w klimacie śródziemnomorskim, to spodziewaj się zawsze gorącego lata i łagodnej zimy. Żadnych ujemnych temperatur. Codziennie jest powyżej zera. Temperatura powietrza wynosi od 13 stopni Celsjusza do 28 stopni Celsjusza. Nie zmarzniesz, jeśli założysz bluzę lub lekką kurtkę. Za to na pewno się spocisz.

Zima na Costa Bravie, jaka pogoda i temperatura

Jeśli chcesz od nas bardziej szczegółowych informacji, np. o pogodzie zimą, to spełniamy tę prośbę. Zgodnie z wykresem na stronie Fly.pl, najchłodniej jest w styczniu. Wówczas odczuwalna temperatura to 6°C w nocy i 13°C w dzień. W lutym jest o jeden stopień cieplej, a w grudniu jest więcej opadów. Słońce świeci przez średnio 7 godzin.

Wiosna na Costa Bravie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Ta pora roku jest zdecydowanie przyjemniejsza i lepsza do zwiedzania tego regionu turystycznego. Dni się dłuższe. Słońce „spogląda” na turystów częściej (jakieś 9 godzin). W marcu są dość intensywne opady deszcze (choć nie takie, jak w październiku), ale na szczęście na termometrach dojrzysz 16°C (wieczorami 9°C). Nie zrelaksujesz się jeszcze, leżąc na plaży, ale na spokojnie będziesz odkrywał skarby różnych miasteczek. W kwietniu pogodowa aura sprzyja turystom jeszcze bardziej – słupek rtęci rośnie o dwie kreski. Możesz podziwiać rozkwitającą w pełni przyrodę. Ale dopiero maj jest tym miesiącem, w którym słońce daje o sobie znać przez większość dni, a temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza.

Jakie są najlepsze miesiące na wizytę na Costa Brava?

Podsumowując ten rozdział, można stwierdzić, że prawie cały rok panują tutaj co najmniej oczekiwane warunki. To prawda, aczkolwiek są miesiące, które częściej polecamy na wyjazd. Niekoniecznie te najbardziej słoneczne i gorące (lipiec i sierpień, około 30°C). Mamy na myśli raczej wczesną wiosną, np. wspominany powyżej marzec albo kwiecień (wtedy jest taniej i spokojniej).

Sunset over Lloret de Mar, Catalonia, Spain, on the costa brava.
Zachód słońca nad Lloret de Mar, Katalonia, Hiszpania, na Costa Brava, licencja: shutterstock/By Christophe Faugere

Czy morze jest zawsze ciepłe na Costa Brava?

„Pragnę mieć piękną opaleniznę i zanurzać się po szyję w wodzie”. Jeżeli to jest Twoim głównym celem wakacji na tym wybrzeżu, to faktycznie któryś z letnich miesięcy będzie strzałem w dziesiątkę, tym bardziej że temperatura morza wynosi średnio 24 stopnie Celsjusza! Ale – uwaga! – jeszcze we wrześniu i październiku będziesz zachwycony, wchodząc do wody nawet do kolan. Nadal jest ona na tyle ciepła (21°C i więcej), że śmiało można też uprawiać różne sporty.

Retired man sleeping with inflatable bed floating in the sea
Emerytowany mężczyzna śpiący na nadmuchiwanym łóżku unoszącym się na morzu, licencja: shutterstock/By Ivonne Wierink

Jak dostać się na wybrzeże Costa Brava?

Wytłumaczyliśmy już, skąd bierze się tak duża popularność tego śródziemnomorskiego wybrzeża. Wiesz też, czy jest tam bezpiecznie. O tym, kiedy najlepiej udać się w podróż, również Ci podpowiedzieliśmy. Pozostaje pytanie, jak dotrzeć na Costa Brava. To bardzo proste. Wsiadasz na pokład samolotu Ryanair, ale nie w Warszawie. Dlaczego!?

Otóż tylko te irlandzkie linie lotnicze oferują bezpośrednie połączenia na trasie Polska-Hiszpania. Nie odbywają się one jednak ze stolicy, a z takich miast, jak: Kraków, Wrocław i Poznań. Niemal co miesiąc znajdziesz jakiś lot, trwający 2 godziny i 43 minuty. Lecz to nie jest jedyna świetna wiadomość. Jeśli kupisz bilet z wyprzedzeniem, to wydasz na niego tylko ponad 200 zł w dwie strony (choć przeciętna cena to 500 zł). Oczywiście możesz lecieć też na lotnisko w Barcelonie (El Prat), ale my, mimo mniejszej liczby połączeń, proponujemy jednak podróż z lądowaniem na pasie międzynarodowego portu Girona-Costa Brava.

Ile czasu leci się na Costa Brava?

Jeżeli uważnie czytasz nasz przewodnik, to takowa odpowiedź już się pojawiła (i to kilka zdań wyżej). Jednak nie zawsze ten lot bez przesiadek zajmie 2 godziny i 43 minuty. Na jego czas ma wpływ miejsce startu samolotu, a także warunki atmosferyczne. Dlatego może się zdarzyć, że na fotelu pasażera spędzisz 3 godziny albo trochę dłużej.

Costa Brava from a plane
Costa Brava z pokładu samolotu, licencja: shutterstock/By bakbananen

Ile kosztuje pociąg z Costa Brava do Barcelony?

Po wylądowaniu na lotnisku, wychodzisz z terminala i udajesz się na dworzec autobusowy (lub szukasz taksówki albo wypożyczalni samochodu – o sposobie poruszania się po Costa Brava jeszcze napiszemy). Musisz przecież jakoś dotrzeć do centrum Girony – odległego o 8 km na południe (koszt biletu około 3 euro).

A co, gdy po zwiedzeniu Girony, zapragniesz pojechać do Barcelony? Okazuje się, że oba miasta są ze sobą świetnie skomunikowane. Kursują między nimi busy (cena – 21 euro), ale szybsza będzie wycieczka pociągiem (odbywa się dwa razy w ciągu godziny, potrwa raptem 38 minut, mimo że do Barcelony jest przeszło 80 km). Linia kolejowa działa bez zarzutu, w popularnych kurortach (do nich też zajrzymy) są stacje, a koszt biletu uzależniony jest od długości trasy (liczby stref itd.) czy jego rodzaju (np. mamy do wyboru zintegrowaną kartę T-Casual, upoważniającą na 10 przejazdów). Stąd możesz zapłacić już 12 euro w jedną stronę, ale czasem stracisz 26 euro. Zawsze jednak będzie to komfortowa podróż.

Gdzie spać na Costa Brava?

W całym planie wakacyjnym ważne są też noclegi. Bez wybrania hotelu, pobyt na każdym hiszpańskim wybrzeżu okaże się niemożliwy. Gdzie zatem zasnąć na wygodnym łóżku? Które pokoje w danych obiektach są najlepiej wyposażone? Hoteli jest mnóstwo! W serwisie Booking możesz dokonać rezerwacji w ponad 10 tysięcy tego typu nieruchomości. Większość z nich ma… co najmniej bardzo dobre opinie i oceny! I są to zarówno obiekty pięciogwiazdkowe jak i jednogwiazdkowe (choć najwięcej jest trzygwiazdkowych – cena za nocleg 408 zł). Goszczą w nich zadowolone rodziny z dziećmi, pary, pojedyncze osoby.

Top 5 hoteli na Costa Brava

Z pewnością jesteś ciekaw, do którego hotelu my byśmy zapukali, aby cieszyć się ze wszelkich udogodnień. Postanowiliśmy, podobnie jak w przypadku Costa Blanca, zachęcić Cię do rezerwacji noclegu w pięciu hotelach (po jednym każdego typu), które wyróżniają się znakomitą renomą.

SeaHomes Vacations, LA CASA BLUE Mediterranean Lifestyle – zabukuj tutaj

Adres: Carrer Sant Damià, 64, 17300 Blanes, Hiszpania

Dlaczego akurat taki nieco mniej znany, pięciogwiazdkowy, niewielki hotel, o tak długiej, trudnej do zapamiętania nazwie? Zdecydowaliśmy się na niego, bo jest wyjątkowy. Nie bez powodu ma przecież średnią ocen wynoszącą… 9,8! Jest to dom wakacyjny, prowadzony przez wspaniałego i pomocnego gospodarza. Zapewniający warunki i obsługę na światowym poziomie. Ale na początku goście zwracają uwagę na doskonałą, cichą lokalizację. Obiekt SeaHomes Vacations znajduje się między Blanes a Lloret de Mar (choć bliżej tego pierwszego miasta); 1,2 km od plaży Playa Cala Treumal i 34 km od lotniska Girona-Costa Brava (jest opcja płatnego transferu).

Spektakularne widoki na morze i wschody słońca to tylko jedna z zalet. Ważne jest też to, co wewnątrz i obok tego hotelu. A tam sporo przestrzeni – bezpłatny, dość duży parking; ładne i zadbane podwórko z ogrodem, tarasem, sprzętem do grillowania i odkrytym basenem (parkiem wodnym). W całym domu (powierzchnia 120 m2) działa bardzo szybkie i darmowe Wi-Fi. Pokoje są rodzinne, balkonowe. Do swej dyspozycji będziesz mieć cztery sypialnie na wyłączność, z prywatną łazienkę (darmowe przybory toaletowe, wanna, prysznic), telewizorem z płaskim ekranem, aneksem kuchennych (lodówka, zmywarka do codziennego korzystania). Możesz zatrzymać się tu na minimum cztery noce, podróżując z sześcioosobową rodziną; możliwe jest też zabranie ze sobą psa albo kota.

Marconia Boutique Residence – zabukuj tutaj

Adres: 63 Carrer Santa Anna, 17258 L’Estartit, Hiszpania

Czterogwiazdkowy hotel butikowy w miejscowości L’Estartit (kilkadziesiąt kilometrów od Girony i lotniska, blisko plaży Platja de l’Estartit, naturalnego parku Montgri i morskiego rezerwatu wysp Medes). Ma piękną nazwę – Marconia. Ale nie tylko ona sprawiła, że ten klimatyzowany obiekt musiał trafić na naszą listę top 5. Zadecydowały o tym wysoki standard plus wszystkie udogodnienia. Mowa o kilku apartamentach dla niepalących, z jedną lub kilkoma sypialniami (średnia cena – 2000 zł za trzy noce). Jakże pięknie umeblowanych i zarazem praktycznych – dowód na to, że da się odpowiednio połączyć wygodę z luksusem.

Co ważne, Marconia Boutique Residence oferuje też pyszne śniadania à la carte (obiady zjesz w lokalnych restauracjach). Będziesz też zadowolony z udostępnionej kuchni z pełnym wyposażeniem (nie tylko jest w niej lodówka, ale jeszcze piekarnik, czajnik, mikrofalówka, ekspres do kawy) i części wypoczynkowej (rozkładana sofa, telewizor LCD) oraz parkingu. Każda opcja zakwaterowania to dostęp do wspólnego salonu i prywatnej łazienki z prysznicem i suszarką do włosów. Na miejscu jest również ogród i odkryty basen, gdzie poczujesz się jak w niebie.

Terra de vents – zabukuj tutaj

Adres: Carrer Major, 6, 17251 Calonge, Hiszpania

Wspaniały, jasny (z odcieniami pomarańczowej cegiełki i o takim podświetleniu) hotel. Przestrzenny. Trzygwiazdkowy. Znajdujący się w miejscowości Calonge. 42 km od dworca kolejowego w Gironie i w dość podobnej odległości od ogromnego parku wodnego Water World (rodzinnej atrakcji, o której jeszcze wspomnimy w jednym z kolejnych rozdziałów). Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski to Kraina wiatrów, ale tutaj tak naprawdę chodzi o wentylację. Bo obiekt Terra de vents oferuje noclegi w świetnie klimatyzowanych pokojach dwuosobowych (w cenie od 1315 zł za 3 noce, np. z łóżkami typu king-size). Gdzie na ścianie wisi telewizor LCD, na który możesz się patrzeć, leżąc na wygodnym łóżku. Jest też szafa, gdzie schowasz ubranie i inne przydatne elementy wyposażenia. Przy każdym pokoju jest też bardzo czysta łazienka z prysznicem, białymi ręcznikami i darmowym zestawem kosmetyków.

Panuje tu bardzo romantyczna i jednocześnie domowa atmosfera, ponieważ hotel zarządzany jest przez starszych ludzi. Dzięki nim już samo lobby przyciąga wzrok. Zachwycone będą też osoby niepełnosprawne, bo postarano się zapewnić im najlepsze warunki. W hotelu jest też kataloński lokal gastronomiczny, serwujący smaczne dania. Śniadania są np. wliczone w cenę, bardzo różnorodne. Z Wi-Fi można korzystać w każdym pomieszczeniu. W okolicach można pojeździć na rowerze.

Hostal Sa Rascassa – zarezerwuj tutaj

Adres: Cala d’Aiguafreda, 17255 Begur, Hiszpania

50 km od Girony, nad samym morzem znajduje się piękna wioska pamiętająca czasy średniowiecza. Jest nią Begur. To właśnie tam zbudowany jest dwugwiazdkowy hotel, który chcemy Ci polecić. Co prawda inne obiekty na Costa Brava o takim standardzie mają więcej opinii, ale tylko ten został oceniony na 9,7! W czym tkwi jego wyjątkowość? Śpieszymy z odpowiedzią.

Hostal Sa Rascassa to hotel mały i prosto urządzony, ale to jego zaleta. Jest położony w takim miejscu, że wydaje się być ukryty, z dala od jakiekolwiek hałasu, choć naprzeciwko plaży Playa de Cala d’Aiguafreda. Chwalone jest w nim wszystko: komfort, czystość, praca wesołego personelu (z uśmiechem na ustach udzielą szczegółowych informacji), dobrze działający i bezpłatny Internet, restauracja (tak, jej też nie może zabraknąć!) oraz sam stosunek jakości do ceny (noclegi dla dwójki osób za ponad 800 zł – może i to więcej niż średni koszt pobytu w innych dwugwiazdkowych obiektach, ale warto tyle wydać). Mimo że jest to hostel dwugwiazdkowy, to ma pokoje z łazienkami i zapewnia opcję płatnego transferu lotniskowego z Girony. Będzie tutaj relaksował się do woli i chłonął ciepły klimat, przesiadując godzinami na tarasie dla gości lub w ogrodzie. Jednocześnie delektując się śniadaniami kontynentalnym i formie bufetu, a także podziwiając widoki (gór i morza, z balkonu i okien).

Hostal Mary – Adults only 21 – zarezerwuj tutaj

Adres: Olivo, 37, 17310 Lloret de Mar, Hiszpania

Ostatni z polecanych przez nas hoteli. Ma przyznaną jedną gwiazdkę, ale wciąż należy do obiektów znakomicie ocenianych, schludnych, mogących pochwalić się miłą obsługą i certyfikatem zrównoważonego rozwoju (spełnia określone kryteria w m.in. zakresie ochrony środowiska). Bookują w nim nocleg ludzie dorośli, najlepiej pary albo single. Ty do Hostal Mary – Adults only 21 trafisz, jeśli przyjedziesz np. autobusem z dworca z Girony. Zrobisz to w 40 minut. Miejscowość Lloret de Mar znajduje się około 40 km dalej na południe – wysiądziesz tuż przy tym hostelu. Zakwaterujesz się w klimatyzowanym pokoju dwuosobowym typu economy (z drewnianą podłogą, darmowym dostępem do Wi-Fi, telewizorem, lodówką, żelazkiem, łazienką z wanną i prysznicem itd., za mniej niż 300 zł). Będziesz mieć zaledwie 400 metrów do plaży i dostaniesz do ręki parasol do ochrony przed słońcem!

Jak się poruszać po Costa Bravie – transport publiczny, autobusy

Dzikie albo Urwiste Wybrzeże, a mimo to jeździ tam sporo autobusów i bez problemu funkcjonuje szybka kolej. Dlatego dostaniesz się w prawie każde miejsce (miasteczko, w pobliże plaży itd.) publicznym środkiem transportu. Najlepiej połączonym, czyli najpierw busem, a następnie pociągiem, albo odwrotnie. Początkowo może wydać się to skomplikowane, szczególnie gdy udajesz się na Costa Brava po raz pierwszy.

Wyjaśniamy więc, że po tym hiszpańskim regionie kursują pociągi Rodalies linii R1. Odjeżdżają one często z kilku stacji (m.in. z L’Hospitalet de Llobregat). Średnia cena biletu to kilka euro. Poza nimi są też autobusy przewoźnika Moventis Sarfa, które zabiorą Cię w podróż wzdłuż całego wybrzeża, do różnych stref. Bilet kupisz na stacjach, w specjalnym automacie (cena od 10 do kilkunastu euro, w zależności od długość trasy). Dzieci do lat 4 nie jadą nimi za darmo. A ty, jako samotny turysta, możesz np. wykupić karnet T-Casual, czyli zintegrowany bilet, dzięki któremu możesz poruszać się na obszarze pięciu stref.

Wynajem auta na Costa Brava

Po całym wybrzeżu możesz też poruszać się autami. Na przykład taksówką. Nie jest ona jednak tania. Z samego lotniska do centrum miasta Girona kosztuje do 30 euro. A chcąc w ten sposób zwiedzać Costa Bravę, musisz przecież jeszcze płacić za kolejny 1 km podróży – około 1 euro, czyli 4 zł. Ale jest też inny pojazd – wynajęty w jednej z wielu wypożyczalni na lotnisku (najpopularniejsza to Goldcar). Nie jest to skomplikowana czynność, zajmująca sporo czasu. Wystarczy, że masz ukończone 18, choć najlepiej 21 lat i masz prawo jazdy od jednego roku. Średnio koszt wypożyczenia samochodu zależy do jego marki, rodzaju, a także okresu, kiedy takie wypożyczenie nastąpi. Możesz więc znaleźć auto za 180 zł, ale są też dostępne tańsze opcje (90 zł).

Czy da się obejść Costa Brava bez samochodu?

To bez wątpienia bardzo dobre pytanie. Odpowiadamy: w przypadku, kiedy będziesz spędzał wakacje w jednym tylko kurorcie i wypoczywał na wybranej plaży, to auto nie będzie potrzebne. Bez problemu dotrzesz do hotelu miejskim transportem. Chcą jednak swobodnie odkrywać wszystkie zakątki Costa Bravy, bez patrzenia ciągle na zegarek, wynajmij na kilka dni auto. To zdecydowanie warta rozważenia opcja! Lepsza niż poruszanie się autobusami i pociągiem.

Która część Costa Brava jest najlepsza?

Przed Tobą wreszcie część naszego przewodnika, w której przyglądamy się z bliska najciekawszym atrakcjom tego regionu. Na Costa Blanca było ich sporo, tutaj też nie będziesz narzekał na nudę. Przeciwnie – będziesz oczarowany tym, co ujrzysz w ciągu swojego pobytu. Zanim zaprezentujemy te najciekawsze – naszym zdaniem – miejsca na tym wybrzeżu, najpierw udzielimy odpowiedzi na krótkie, ale jakże sugestywne pytanie. A brzmi ono: jaka część Costa Brava jest tą najlepszą?

Niełatwo podać jedną nazwę takiego obszaru, miasta czy plaży. Ważne jest też to, co rozumiemy przez określenie najlepsza. Przypuśćmy, że jest on synonimem przymiotnika najpiękniejsza. Wtedy to zmienia postać rzeczy i jeszcze bardziej utrudnia dokonanie wyboru. Dlatego pozwól, że zamiast jednego miejsca, polecimy Ci trzy z nich. Oto te najlepsze w naszej opinii:

  • Lloret de Mar – słynny kurort, do którego jeszcze na chwilę wrócimy, leżący 6 km na północny wschód od Blanes, kuszący m.in. szerokimi plażami (np. Playa de Lloret) i zielonymi ogrodami Świętej Klotyldy;
  • Park Narodowy Cap de Creus – zróżnicowany pod względem rzeźby terenu (surowe klify i spokojne zatoczki), niezwykle malowniczy cypel, a raczej pierwszy morski i lądowy rezerwat, na przylądku graniczącym z francuskimi Pirenejami, gdzie żyją objęte ochroną zwierzęta i rosną unikatowe rośliny. Gdzie turyści wchodzą na 13,4-kilometrowy szlak i zachwycają się otaczającym pięknem;
  • Tossa de Mar – również kurort oraz miasto (niegdyś rybackie), najbardziej wysunięte na południe, zbudowane tuż na brzegiem w którym łączy się sztuka, architektura, historia, lokalna kuchnia i przyroda (ach te magiczne lasy sosnowe!). Tutaj wciąż można zanurzyć się w oryginalnej atmosferze i poczuć coś romantycznego i zatrzymanego w czasie, spoglądając raz na Morze Śródziemne, stojąc na złotej, nagrodzonej Niebieską Flagą, plaży Platja Gran, a innym razem zerkając w stronę zabytkowej starówki i zamku – podobnie jak w dawnych czasach.

Najbardziej instagramowe miejsca na Costa Bravie

Wspomniane powyżej „miejscówki” (przepraszamy za tak zdrobniałe i dziecinne słowo) polecamy też miłośnikom fotografii. Nie tylko profesjonalistom, ale również osobom mającym konto na Instagramie. I pragnącym uzupełnić swoją „kolekcję” o nowe, fantastyczne zdjęcia, robione nawet zwykłym smartfonem. Jednak są też inne miejsca, gdzie powstaną takowe fotosy. My byśmy pojechali z aparatem w dłoniach do:

  • Blanes, a tam na szczyt okrągłej wieży zamku Sant Joan i ogrodu botanicznego Marimurtra (centralna część Costa Brava na stromych klifach i jednocześnie brama do wspaniałych skarbów – co za panoramiczne widoki są tutaj, jakie barwne i pachnące egotyczne rośliny!);
  • Calellla i Cadaqués (pocztówkowych, nadmorskich miasteczek, gdzie są charakterystyczne białe domy z pomarańczowymi dachami oraz wąskie, brukowane uliczki);
  • Pals (jednej z najpiękniejszych wiosek z dawną historią na pierwszym planie);
  • obszarów z kamienistymi, żwirowymi, piaszczystymi i urokliwymi plażami oraz zatoczkami, m.in.: Cala de la Roca del Paller, Cala d’Aigua Xelida, Platja de Sant Pol i Port Bro;
  • czterogwiazdkowego hotelu El Mirador w miejscowości Tossa de Mar. Nie pisaliśmy o nim wcześniej, bo nie ma aż tak wielu udogodnień (tylko jeden apartament z dwoma sypialniami), ale za to jest w nim taras, z którego widoki są absolutnie niesamowite!, podobnych w Tossa de Mar doświadczysz tylko, wchodząc na punkt obserwacyjny;
  • Girony w pobliże kolorowych domów nad rzeką Onyar (symbol miasta, ma się wrażenie, jakby unosiły się nad wodą oświetlone promieniami słońca).
Aerial view of the picturesque town of Cadaques on the Costa Brava coast of the Mediterranean Sea in Catalonia, Spain. Santa Maria de Cadaques church and the beautiful Costa Brava shore.
Widok z lotu ptaka na malownicze miasteczko Cadaques na wybrzeżu Costa Brava nad Morzem Śródziemnym w Katalonii w Hiszpanii, licencja: shutterstock/By Mazur Travel
Beautiful Mediterranean sea coast with turquoise water near Blanes, Costa Brava, Catalonia, Spain. Summer landscape.
Piękne wybrzeże Morza Śródziemnego z turkusową wodą w pobliżu Blanes, Costa Brava, licencja: shutterstock/By Igor Grochev
The amazing colorful houses along the river Onyar and the Cathedral of Saint Mary in the gorgeous city of Girona, Catalonia, Spain.n
Niesamowite kolorowe domy wzdłuż rzeki Onyar i katedra Najświętszej Marii Panny w przepięknym mieście Girona, licencja: shutterstock/By Picturereflex
View over the mobile phone display during taking a picture of Costa Brava beach. Holding the mobile phone in hands and taking a photo. Focused on mobile phones screen.
Widok na wyświetlacz telefonu komórkowego podczas robienia zdjęcia plaży Costa Brava , licencja: shutterstock/By Hamik

Co zobaczyć i zwiedzić na Costa Brava?

Wszystko to, o czym już wspomnieliśmy lub dopiero to uczynimy. Mamy oczywiście na myśli nadmorskie bardzo klimatyczne, nie zapominające o swojej przeszłości, wioski i miasta, starożytne i średniowieczne ruiny, rezerwaty przyrody. Po odwiedzeniu kilku takich, według nas najciekawszych, miejsc, usadowisz się wygodnie na leżaku na jednej z pięciu najlepszych plaż, wsłuchując się w szum Morza Śródziemnego.

Jakie są najbardziej historyczne miasteczka na Costa Brava?

W każdym z miast znajdujących się na tym katalońskim wybrzeżu są stare dzielnice, gdzie stoją kościoły, katedry, mniejsze i większe twierdze itp. obiekty. Miłośnicy sztuki udadzą się do Figueres (miejsca urodzenia malarza Dalego), a reszta podąży śladami minionych wieków, przybywając do takich miasteczek, jak:

Girona – stolica Costa Brava

Największe miasto. Stolica prowincji o tej samej nazwie, jak i całego wybrzeża. Widziałeś ją w serialu „Gra o tron”. Nic dziwnego, że to właśnie w Gironie realizowano część zdjęć do ekranizacji powieści G. R. R. Martina. Zamieszkałe przez 100 tysięcy osób, zachwyca średniowieczną architekturą. Istnieje od bardzo dawna – zostało założone przez rzymskiego wodza Pompejusza w 79 roku p.n.e. Otoczone murami obronnymi, wciąż imponuje budowlami o przeznaczeniu sakralnym. Szczególnie katedrą Santa Maria de Girona, budowaną od XI do XVIII wieku (żadna inna katedra nie ma tak szerokiej, 22-metrowej nawy oraz efektownych witraży). W mieście tym trafisz też do muzeum w klasztorze benedyktynów z 992 roku (a w nim ujrzysz majestatyczną dzwonnicę oraz bogatą kolekcję artefaktów rzymskich).

Catedral de Santa Maria en Gerona, Catalonia, Spain
Katedra Santa Maria w Gironie, Katalonia, Hiszpania, licencja: shutterstock/By carlesmiro

Begur i jego zamkowe wzgórze

Gdyby spytać jakiekolwiek z 4 tysięcy mieszkańców Begur, czy jest zadowolony z życia w tej wiosce, zapewne odpowiedziałby, że tak! Wszak to miejsce niezwykłe. Z centralnym wzgórzem, na którym wznosi się zamkowy kompleks, powstały w XI wieku, a raczej jego ruiny (budowla uległa zniszczeniu na początku XIX wieku, ale nadal można oglądać jej mury). Sporą atrakcją jest wejście na owo wzgórze lub wjechanie autem, aby podziwiać panoramę Begur. Na terenie tego miasteczka stoją też wieże obronne (łącznie jest ich 5) oraz kolonialne rezydencje casas de indianos.

piękne miasto Begur, perła Costa Brava, Kalalonia, Girona, Hiszpania
piękne miasto Begur, perła Costa Brava, Kalalonia, Girona, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Sebastian intelisano

Tossa de Mar z dużą Twierdzą

Niewielkie miasteczko położone 38 km w kierunku południowym od Girony. W dawnych czasach przybywali do niego utalentowany artyści. Dzisiaj przyjeżdżają spragnieni historycznej wiedzy turyści. Jak już wiesz uznawane jest za jedno z najlepszych i najpiękniejszych miejsc na Costa Brava. Nie może być inaczej, skoro „czuwa” nad nim dobrze zachowany zamek. To twierdza Castillo de Tossa de Mar, której budowała rozpoczęła się w XII wieku, a zakończyła w XIV wieku. Miała ona za zdanie chronić mieszkańców przed atakami piratów. Od 1931 rok jest zabytkiem dziedzictwa narodowego. Poza ową twierdzą, warto też zwiedzić starówkę El Barrio Viejo w miejsko-obronnej części miasteczka, czyli Vila Vella.

Tossa de Mar town on Costa Brava Mediterranean coast in Catalonia, Spain. Beautiful beach with turquoise color water and Tossa de Mar fortress during summer in Catalonia.
Miasto Tossa de Mar na wybrzeżu Morza Śródziemnego Costa Brava w Katalonii, Hiszpania. Piękna plaża z turkusową wodą i twierdza Tossa de Mar. licencja: shutterstock/By Mazur Travel

Pals – podróż do średniowiecza

Kolejny klejnot wybrzeża Costa Brava. „Lśnił” już w naszym tekście, kiedy wymienialiśmy najbardziej instagramowe miejsca. Niech w tym rozdziale „rozświetli” się bardziej. Pals usytuowane jest kilka kilometrów od linii brzegowej. Znane jest ze swojej pięknej gotyckiej starówki na wzgórzu (charakterystyczne łuki nad ulicami i kamienne balkony). Od setek lat stoi tutaj wieża obronna i dawna dzwonnica – Torre del Homenaje (wysoka na 15 metrów). Odszukasz tu także tajemnicze grobowce, szlacheckie domy, X-wieczny kościół Sant Pere i wejdziesz do Muzeum Archeologii Podwodnej.

Medieval street with a tower defense in Pals, Girona, Catalonia, Spain
Średniowieczna ulica z wieżą obronną w Pals, Girona, Katalonia, Hiszpania, licencja: shutterstock/By J2R

Ufortyfikowane i gotyckie Blanes

Następne miasteczko, którego nazwę być może już zapamiętałeś. Również wspaniałe, jak inne na Costa Brava. A co w nim? Słynny ogród botaniczny, który jeszcze opiszemy. No i… zamek. A jakże! Ell Castell de Sant Joan to forteca z XII wieku, choć sama jej wieża główna w stylu romańskim powstała już za panowania króla Karola V. Cały obiekt znajduje się na wzgórzu, na wysokości 175 metrów i jest dobrem kulturowym. Ale są też inne, warte zobaczenia zabytki. Mowa m.in. o gotyckim, XIV-wiecznym kościele (Santa Maria), budowlach z XV wieku oraz fontannie, którą zażyczyła sobie pewna młoda hrabianka.

Starożytne Emporiae

Na finał naszego zwiedzania archeologiczna niespodzianka. Pierwsza rzymska wioska! Zwana też z języka greckiego Emporion (tudzież Ampurias czy Emporium). To największe tego rodzaju stanowisko w Hiszpanii. Na tym oto obszarze powstała osada handlowa, najpierw zamieszkiwana przez Greków (V wiek przed naszą erą), a z czasem przez Rzymian, którzy rozbudowali ją o kolejne miasteczka. W dalszych wiekach żyli tu wojenni weterani – świadczą o tym malowidła ścienne. Archeolodzy odnaleźli też przedmioty ceramiczne i rzeźby (na pierwszy plan wysuwa się ta najważniejsza, przedstawiająca Asklepiosa – greckiego boga medycyny). Ty ujrzysz również cylindryczną wieżę ze znacznie późniejszego okresu (wiek XII). Gdzie dokładnie znajduje się Emporiae? W zatoce Roses, 40 km od Girony.

Ancient greek and roman ruins by the Mediterranean sea, famous archaeological site in Empúries, statue of Asclepius god of medicine in ancient Greek mythology, Costa Brava, Spain. Panorama picture
Starożytne greckie i rzymskie ruiny nad Morzem Śródziemnym, słynne stanowisko archeologiczne w Empúries, posąg boga medycyny Asklepiosa w starożytnej mitologii greckiej, Costa Brava, Hiszpania, licencja: shutterstock/By puyalroyo

Jakie są atrakcje przyrodnicze na Costa Brava?

Kiedy już „wysiądziesz z wehikułu” i wrócisz do naszych czasów, czeka na Ciebie jeszcze odpoczynek lub spacer na łonie natury. Na Dzikim Wybrzeżu są cztery wyjątkowe atrakcje związane z florą i fauną tego świata. Są nimi:

Jardín Botánico Marimurtra

Jeśli będziesz na Costa Brava i ominiesz ten punkt wycieczki, to nie możesz nazywać siebie pasjonatem roślin. Bo to zielone serce całego wybrzeża. Nie dość że gwarantuje wspaniałe widoki ze szczytu stromych klifów (z licznych tarasów, m.in. z altany Linneusza), to przenosi do bajkowej krainy. Jakże barwnej i pachnącej, ze względu na ponad 4 tysiące roślin, w tym wiele egzotycznych (kaktusy, agawy, winorośle, drzewa magnolii, bambusy, palmy itd.). Mowa oczywiście o jednym z najcudowniejszych i najważniejszych, europejskich ogrodów botanicznych. Założony w roku 1920 przez niemieckiego przemysłowca Karla Fausta ogród Marimurtra nie byłby tak piękny, gdyby nie kataloński botanik Pius Font i Quer oraz mający nieograniczoną wyobraźnię dwaj architekci (Francesc Folguera i Grassi, Josep Goday i Casal). Po prostu musisz tutaj się pojawić, także po to, aby poznać zioła, jakie stosowane są w hiszpańskiej kuchni i medycynie naturalnej (na tej stronie zarezerwujesz bilet!).

marimurtra garden of blanesn
ogród Marimurtra w Blanes, licencja: shutterstock/By Astridlike

Park Naturalny Cap de Creus

Drugi teren to już chroniony i naturalny krajobraz. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym, przy granicy z Francją, o czym już wspominaliśmy. Nie jest to gęste skupisko drzew (choć rosną sosny alepskie oraz dęby korkowe). Więcej tu potężnych skał, aczkolwiek w dolinach natrafisz na takie rośliny (szczególnie krzewy), jak: olchy, wrzosy, jałowce, wiązy. A co z przedstawicielami fauny? Ich też możesz spotkać. Będą to: gazy i płazy (np. jaszczurki perłowe, szare ropuchy czy żółwie greckie), jak i również ptaki morskie (mewy, rybitwy, kormorany) oraz drapieżniki (wędrowne sokoły czy orły południowe). Warto zaznaczyć, że Cap de Creus Natural Park to jednocześnie raj dla wędrowców (szlaki piesze) i nurków (można tam podziwiać też podwodne życie, czerwoną rafę koralową).

Warto wiedzieć: Ten park przyrodniczy rozciąga się na łącznej powierzchni prawie 14 tysięcy hektarów (z czego większość to część lądowa). Został utworzony w roku 1998. I poza przyrodą, zachwyca też megalitami przypominającymi angielskie Stonehenge. Na jego terenie znajduje się także klasztor Sant Pere de Rodes.

Pejzaż Cap de Creus w pobliżu Cadaqués na wybrzeżu Costa Brava, Hiszpania
Pejzaż Cap de Creus w pobliżu Cadaqués na wybrzeżu Costa Brava, Hiszpania, licencja: shutterstock/By ldgfr photos

Park Naturalny Aiguamolls de l’Emporda

Obszar w comarce Alt Empordà, na powierzchni 48,24 km2! Tym razem typowo podmokły, z którego Costa Brava jest znana wśród miłośników ptaków. To właśnie w Parc Natural dels Aiguamolls de l’Empordà podzielonym na trzy rezerwaty (Les Llaunes, Els Estanys i Illa d’en Caramany) zaobserwujesz jaskółki rudawe, modrzyki, czajki i cyranki w ich naturalnych siedliskach.

Rezerwat przyrody Islas Medas 

Na wschodnim wybrzeżu Costa Brava jest archipelag mniejszych, siedmiu wysp, zwany Medas (lub Medes). W 2010 roku oficjalnie założono tutaj morski rezerwat, obejmujący poza samymi wyspami (one zostały wpisane na listę rezerwatów już w latach 80.), także ujście rzeki Ter oraz przybrzeżny masyw Montgri. Możesz tutaj uprawiać grupowo snorkeling (także jako osoba początkująca) na odpowiednich głębokościach i w ciągu jednej godziny, aby wspólnie z innymi zachwycać się podwodnym światem (mieszkają w nim chociażby homary, węgorze morskie, dorsze śródziemnomorskie i żółwie).

Medes Islands within the Montgri, Medes Islands and Baix Ter river Natural Park in Baix Emporda area of Emporda region in Girona province of Catalonia in Spain, Europe
Wyspy Medes w obrębie Parku Naturalnego Montgri, Wysp Medes i rzeki Baix Ter w obszarze Baix Emporda w regionie Emporda w prowincji Girona w Katalonii w Hiszpanii,, licencja: shutterstock/By Juan Carlos Munoz

Które plaże na Costa Brava są najpiękniejsze?

Jeżeli jesteś jednym z tych turystów, którzy jednak głównie szukają odpoczynku na plaży, to dobrze trafiłeś! Skoro to wybrzeże ma 214 km długości, to znajduje się nim wiele miejsc z drobnym, jasnym, bardzo czystym piaskiem oraz spokojną wodą. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy siedem wyjątkowo pięknych plaż, na których będziesz szczęśliwcem ogrzewanym przez słońce. Oto one:

Platja de Aiguablava

Mała i zadbana plaża, zlokalizowana w Begur, w urokliwej zatoce Cala Aiguablava. Długa na 65 m, szeroka na 34 m. Charakteryzuje się skalistym i sosnowym otoczeniem, turkusową wodą i przede wszystkim białym piaskiem. Wynajmiesz tutaj łódź. Skorzystasz z toalety, prysznic i koszy na śmieci

Platja Gran

Zdecydowanie dłuższa (385 metrów) i nieco szersza (50 m) od powyższej. Plaża o takiej samej nazwie znajduje się też w miejscowości Calella i jest równie piękna. Jednak Platja Gran w Tossa de Mar różni się scenerią na tyle, że magazyn National Geographic dekadę temu dodał ją na listę 25 najlepszych plaż na świecie! Wyobraź sobie, że wychodzisz z wody, stąpając po złotym piasku, a w tle widzisz historyczne miasto oraz zamek na wzgórzu. Tutaj to jak najbardziej realne! Faktycznie, plaża ta położona jest blisko średniowiecznego zamku. Dzięki udogodnieniom oraz infrastrukturze (wynajem parasoli, leżaków, teren sportowy) mogą tu miło spędzać czas rodziny z dziećmi. Zejście do wody jest łagodne i płytkie, a fale umiarkowane. Jak się do niej dostać? Pieszo, łodzią albo autem.

Platja de Blanes

Trzecia polecana przez nas plaża na Costa Brava. Bardzo ładna, o długości 625 metrów, ze złotawym i drobnym piaskiem. Popularna i bezpieczne ze względu na obecność doświadczonych ratowników oraz atrakcje i wyposażenie (leżaki, sprzęt sportowy). Blisko niej są bary, restauracje i dyskoteki. Zanim jednak skorzystasz z takich rozrywek i zjesz pyszne przekąski, najpierw pograsz w siatkówkę plażową i przespacerujesz się kolorową promenadą kwiatową. Możesz też popłynąć w rejs statkiem mającym szklaną, przejrzystą podłogę.

Platja de Sant Pere Pescador

To najdłuższa plaża na Costa Brava. Ponad 6-kilometrowa! Ale także jej szerokość robi wrażenie (prawie 100 metrów!). Nie jest to jednak miejsce, w którym można skryć się przed wiatrem i słońcem oraz innymi turystami. W sąsiedztwie Platja de Sant Pere Pescador są pola namiotowe, gdzie nocują fani sportów wodnych. To właśnie takie osoby z największą chęcią przebywają na tej plaży. Umiarkowany, a czasem silniejszy wiatr powodujący wyższe fale. Dlatego panują tu wymarzone warunki do uprawiania surfingu i kitesurfingu (jest nawet szkoła ucząca takich dyscyplin).

Sant Pol de Mar

Jedna z plaż w nadmorskim miasteczku Sant Pol de Mar (pomiędzy Gironą a Barceloną), blisko XI-wiecznego kościoła Sant Pau. Położona w zatoce z wydmami. Nie jest tak znana, jak inne, ale warto tutaj odpoczywać. Jest tu spokojna i rodzinna atmosfera (dla dzieci przygotowano nawet plac zabaw). Krystalicznie czyste morze i złocisty piasek to znaki rozpoznawcze tej plaży o długości 275 m i szerokości 15,5 m. Kto chce się tu wykąpać, ręka do góry! A kto pragnie posmakować tapas, marsz do baru!

Cala Roca Grossa

Dlaczego ta plaża na południe od miasteczka Calella znalazła się w naszym rankingu? Bo jest długa (ponad 700 m) i wąska (8 m), nie tak piaszczysta. I znajduje się w ładnej zatoczce, wśród skał i sosen. Niedaleko niej jest latarnia morska, którą warto zwiedzić, a także mała kawiarnia. Zadowoleni będą turyści lubiący pływać bez stroju kąpielowego. Tuż obok jest bowiem wyznaczona strefa dla nudystów.

Platja del Portitxol

Siódma plaża na liście tych najlepszych. Umieściliśmy ją tutaj z kilku powodów. Po pierwsze Platja Portitxol położona jest w sąsiedztwie stanowiska archeologicznego Emporiae, o którym pisaliśmy wyżej, co już sprawia, że wyróżnia się specyficznym klimatem. Dodajmy jeszcze ciekawą formację skalną w kształcie łuku i punkt obserwacyjny, na który prowadzą drewniane schody i z którego rozciąga się niesamowity widok, a okaże się, że ta ponad 200-metrowa plaża jest godna odnotowania. Nic dziwnego, że realizowano na niej reklamy telewizyjne. Znajdziesz tam i parking, i bary, a także wypożyczalnię rowerków wodnych.

Sand Gran Platja beach and fortress in the morning in Tossa de Mar on Costa Brava, Catalonia, Spain
Piaszczysta plaża Gran Platja i twierdza o poranku w Tossa de Mar na Costa Brava, Katalonia, Hiszpania, licencja: shutterstock/By kavalenkava
Beach of Sant Pol de Mar in Catalonia Spain, Calella de mar turquoise water of the Mediterranean Sea, beach without people
Plaża Sant Pol de Mar w Katalonii Hiszpania, Calella de mar turkusowa woda Morza Śródziemnego, plaża bez ludzi, licencja: shutterstock/By Osvaldo Mussi
Roca Grossa creek in Calella, Barcelona Province, Spain.
Potok Roca Grossa w Calella, prowincja Barcelona, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Anibal Trejo
couple walking on the beach, seascape in Tossa de Mar in Girona, Catalonia, Spain Old medieval castle with a nice sandy beach and crystal clear water. Famous tourist destination on the Costa Brava
Para spacerująca po plaży, krajobraz morski w Tossa de Mar w Gironie, Katalonia, Hiszpania Stary średniowieczny zamek z ładną piaszczystą plażą i krystalicznie czystą wodą, licencja: shutterstock/By Airiny

Najciekawsze darmowe atrakcje na Costa Bravie

Na pewno są nimi opisane przez nas parki przyrodnicze, a także miasteczka i ich skarby. Bez żadnych opłat wejdziesz do niektórych placówek muzealnych, ale tylko o określonych dniach i godzinach (np. do polecanego Muzeum Narodowego Sztuki Katalonii). Wstęp do zamków kosztuje od 3 euro w górę. Ale są atrakcje, które możesz doświadczać samemu, ciesząc się zjawiskowym pejzażami i świeżym powietrzem. Mowa o pieszych wędrówkach, na różnych odcinkach długiego szlaku Camí de Ronda (szczególnie polecamy kamienistą i dość wymagającą prawie 11-kilometrową ścieżkę z Lloret de Mar do Tosa de Mar; wymagane są solidne buty).

Woman walking on path- Costa brava in Spain
Kobieta idąca ścieżką – Costa Brava w Hiszpanii, licencja: shutterstock/By margouillat photo

Costa Brava z dziećmi

Jeśli myślisz, że dzieci poza zabawą na plaży, będą nudzić się przez wszystkie dni pobytu, to mamy dla Ciebie świetną informację! Otóż nie brakuje na całym wybrzeżu atrakcji typowo dla dzieci. Co prawda większość jest płatnych (ceny za wstęp wahają się od 11 do 22 euro), ale zabawa jest wspaniała! Przede wszystkim udaj się z synem albo córką do parków rozrywki – tutaj proponujemy najbardziej wyprawę do Water World w Lloret de Mar (jednego z największych aquaparków w Europie, z wieloma zjeżdżalniami i sztucznymi falami) oraz do Parc Aventura Costa Brava i Bosc Vertical Mataro (miejsc, gdzie po linach wspinają się ludzie w różnym wieku).

Ekstra zabawą będzie też jazda po torze kartingowym i oglądanie pokazu sztucznych ogni na Festiwalu Fajerwerków w Blanes (pod koniec lipca). Niezapomnianą atrakcją będzie jeszcze wycieczka do jakiegoś fantastycznego ogrodu, np. do Butterfly Park Empuriabrava, gdzie dziecko spotka motyle, papugi, legwany i inne egzotyczne okazy.

Fireworks in Blanes.
Fajerwerki w Blanes, licencja: shutterstock/By MiquelRoig

Co warto zjeść na Costa Brava?

Po takich atrakcjach i wędrówkach pora napełnić żołądki. Czym? Gulaszami, rybami, owocami morza, warzywami, mięsem (szczególnie jagnięciną i królikiem). A więc wszystkim, co dają nam morza, góry, sady i pola (kategoria „mar i muntanya”, czyli wymieszanie górskich składników z morskimi). Szef kuchni w nagradzanej, pokoleniowej, wykwintnej restauracji El Celler de Can Roca (trzy gwiazdki Michelin) poleca np. gotowanego dorsza podawanego z kluskami ziemniaczanymi gnocchi, a na deser postre lactico z mleka owczego. Jeśli nie chcesz jednak płacić ponad 200 euro za dania w takim lokalu, to możesz też zjeść tańsze potrawy: gulasz mięsny z warzywami (Carn d’olla), krewetki z kurczakiem (Gambes amb pollastre), hiszpańską peallę (ale nie z ryżem, a makaronem – Fideuà) czy budyniowy deser z dodatkiem cytryny (Crema Catalana).

Ciekawostka: W miasteczku Tossa de Mar ludzie zajadają się słodkimi bezami o różnych smakach. Zaskakujące jest to, jak się one nazywają. Są to „pocałunki Avy Gardner”. Co ma wspólnego dawna amerykańska gwiazda filmowa z Costa Bravą? Zauroczona tym miejscem aktorka kręciła tutaj jeden ze swoich filmów. Na jej cześć wykuto nawet pomnik, stojący na jednym z punktów widokowych.

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Costa Bravie

Costa Brava, podobnie jak inne wybrzeża w Hiszpanii, może pochwalić się obleganymi przez turystów większymi i mniejszymi kurortami. Niektóre ich nazwy mogłeś już przeczytać: Girona, Calella, Tossa de Mar. Ale są tu też takie ośrodki turystyczno-wypoczynkowe, jak: L’Escala, Palamos, Santa Susanna czy Roses i Platja d’Aro. Do najpopularniejszych zaliczają się jednak Blanes i Lloret de Mar. Nie będziemy dokładnie opisywać, co te kurorty mają do zaoferowania, bo w każdym niczego Ci nie zabraknie. Ogólnie mówiąc, leżą nad morzem, a zatem spodziewaj się wypoczynku na piaszczystych plażach, różnych atrakcji turystycznych, noclegów w dobrze ocenianych hotelach, posiłków w restauracjach oraz całonocnych imprez w klubach (ewentualnie na jednej z plaż, z muzyką zachęcającą do tańca i drinkami mojito).

Tossa de Mar. The coastline of Costa Brava.
Tossa de Mar. Linia brzegowa Costa Brava, licencja: shutterstock/By kavalenkau
Panoramic aerial view of Lloret del Mar City. Mediterranean coastal town in Catalonia, Spain. One of the most popular Costa Brava beaches. Panoramic view of all region. Sunset warm colours.
Panoramiczny widok z lotu ptaka na miasto Lloret del Mar. Śródziemnomorskie nadmorskie miasto w Katalonii, Hiszpania, licencja: shutterstock/By AlexeMarcel

Ile kosztują wakacje na Costa Bravie w Hiszpanii, co warto wiedzieć?

Wiele zależy od tego, kiedy tam lecisz, na jak długo i gdzie będziesz spał. A także od konkretnej oferty danego biura podróży. Koszt może więc zamknąć się w kwocie około 1000 zł (przeliczając na polską walutę), ale może też wynieść kilka tysięcy złotych w ofercie all inclusive.

Czy na Costa Brava jest drogo?

Tak. Lecz nie aż tak jak na Wyspach Kanaryjskich i Majorce, choć drożej niż w Polsce. Najbardziej atrakcyjne ceny, i to dotyczące wielu usług, można znaleźć poza sezonem wakacyjnym (np. w październiku). Często też trafiają się ciekawe zniżki. A więc nie musisz martwić się, że Twój budżet będzie niewystarczający.

Praktyczna porada: Chcąc zaoszczędzić, warto decydować się na opcje last minute. Rezerwując wycieczki na ostatnią chwilę, będziesz na sto procent zadowolony.

Ile pieniędzy potrzeba na tydzień w Hiszpanii na Costa Brava?

Od 1000 zł (239 euro) wzwyż. Pamiętaj jednak, że na cenę będzie mieć wpływa kilka elementów. Mowa chociażby o rodzaju hotelu, miesiącu wyjazdu, wyżywieniu itd. Dlatego lepiej przygotuj większą gotówkę. 7 dni może Cię kosztować średnio 1300/1400 zł.

Costa Brava – wycieczka z biurem podróży czy na własną rękę

Chyba każdy początkujący turysta zastanawia się nad taką kwestią. Według nas jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Ostatecznie od Twoich własnych preferencji będzie zależeć, co wybierzesz. Wycieczka z biurem podróży jest kompleksowa – wszelkie formalności związane z lotem i zakwaterowaniem nie są na Twojej głowie. Ale z drugiej strony wkrada się monotonia i mniejsza swoboda przy zwiedzaniu (trzeba dostosować się do harmonogramu dnia). Gdy udajesz na Costa Brava na własną rękę, układasz własny plan działania, starasz się zaoszczędzić itd.

Ceny na Costa Bravie, koszty życia i utrzymania

Zanim powrócimy do domu z Costa Brava, wcześniej kupując pamiątki i wyjaśniając wszystkim, dlaczego to taka świetna destynacja, najpierw kilka intrygujących informacji dotyczących kosztów życia na tym wybrzeżu.

Ceny na Costa Bravie – ile kosztują noclegi

Co do noclegów, to ceny zależą od standardu hoteli. Pokój w jednogwiazdkowym obiekcie kosztuje średnio 49 euro, czyli 204 zł. W dwugwiazdkowym – 67 euro (280 zł). Trzygwiazdkowe i czterogwiazdkowe nieruchomości oferują pokoje w cenie przeszło 400 zł i 500 zł. Na spanie w najbardziej luksusowych hotelach należy wydać od 800 zł do ponad 1000 zł.

Ceny mieszkań na Costa Bravie

Jesteś ciekaw, ile zarabia miesięcznie osoba żyjąca i pracująca na wybrzeżu Costa Brava? 1800 euro. Czy tyle pieniędzy wystarczy na kupno albo wynajęcie mieszkania i miesięczne opłaty prądu itp.? Sam odpowiedz na to pytanie. Ułatwimy Ci to jednak, podając następujące uśrednione kwoty: 949 euro (apartament z jedną sypialnią, w centrum miasta), 123 euro (prąd, ogrzewanie, woda, ścieki), 2800 euro (zakup mieszkania w mieście – metr kwadratowy).

Costa Brava – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Spędzając wakacje na Costa Brava, będziesz z pewnością stołował się w restauracjach. Za obiad lub kolację zapłacisz do 12 do 15 euro, ale w tańszym lokalu. W droższym wydasz na posiłek do 60 euro. Zawsze możesz też chodzić do McDonaldsa, ale nie oszukujmy się – tamtejsze jedzenie, mimo ceny 8 euro, nie jest tak smaczne, jak tradycyjne dania katalońskie. A co z takimi produktami, jak mleko, chleb, jaja czy ser? Za nie zapłacisz w supermarkecie: 1 euro; 1,20 euro; 2,70 euro i 10 euro.

Ile kosztuje wino na Costa Bravie?

Wino jest dostępne na sklepowych półkach w cenie od 4 do 14 euro (w restauracjach na ogół – 6 euro). Im wyższa cena, tym butelka zwiera trunek lepszej jakości.

Ile kosztuje piwo na Costa Bravie?

W sklepie od 0,50 do 1,90 euro (lokalne, butelkowe, półlitrowe). To w barach kosztuje natomiast od 1,50 do 2,50 euro (jest droższe, ale beczkowane). Piwo importowane dostaniesz w nieco wyższej cenie.

Ceny na Costa Bravie – ile kosztuje transport

Zależy czym się poruszamy i na jak długiej trasie. Jak już jednak napisaliśmy w części dotyczącej transportu, bilety kosztują od kilku do kilkunastu euro.

Ceny paliw na Costa Bravie

1 litr benzyny na stacjach kosztuje średnio 1,60 euro; czyli jakieś 6,60 zł.

Ceny wynajmu samochodu na Costa Bravie

Już za około 90 zł za dzień możesz wypożyczyć auto na Costa Brava. Oczywiście cena ta może być wyższa. Ma na nią wpływ typ pojazdu, jego marka, liczba drzwi, okres wypożyczenia itd.

Ceny najważniejszych atrakcji na Costa Bravie

Wstęp do muzeów i zamków – kilka, kilkanaście, a nawet 20 euro. Ale są zawsze bilety ulgowe dla dzieci, a także ciekawe promocje na inne atrakcje (chodzi nam o rozrywkowe miejsca itp.). Oczywiście w przypadku wycieczek grupowych po Costa Bravie zapłacimy więcej – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za osobę.

Co kupić na Costa Bravie i jakie pamiątki przywieźć?

Najlepiej takie, dzięki którym będziesz zawsze pamiętał, że byłeś na Costa Brava. Cudowną pamiątką będą na pewno zdjęcia, które następnie opublikujesz na swoim Instagramie. Lecz warto również przywieźć rzeczy materialne i produkty spożywcze. Mowa o rożnych przedmiotach ceramicznych, glinianych dzbankach, hiszpańskich wachlarzach, lekkich butach, zdobionych kastanietach, folkowej biżuterii, ręcznikach plażowych i katalońskich przysmakach (serach, szynkach Serrano, przyprawach, owocach kupionych w halach targowych).

Wakacje na Costa Bravie w Hiszpanii, dlaczego warto

Summa summarum, brawo Costa Brava! Kto raz Cię odwiedzi, ten będzie o Tobie śnił miesiącami. Wszak jesteś krainą o fascynującej historii, czego przykładem są liczne zabytki. Wybrzeżem o naturalnym pięknie. Trochę drogim, lecz to nie przeszkadza. Ważniejsze, że jesteś regionem gościnnym i otwartym. Smakowitym. Kulturalnym. Ciepłym. Malowniczym. Nadmorskim. Dziewiczym. Przyrodniczym. „Świeżym”. Piaszczystym, ale i kamienistym. Średniowiecznym w pozytywnym znaczeniu. Eleganckim. I „takim pozostawaj na zawsze”! Warto Cie więc odwiedzać częściej niż raz na kilka lat.

beautiful view of the Tossa de Mar castle in Girona's Costa Brava.
Piękny widok na zamek Tossa de Mar na wybrzeżu Costa Brava w Gironie, licencja: shutterstock/By Sultan Amir

Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?

Poprzedni

Costa Blanca, przewodnik, zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

Dodaj komentarz