Co kupić w Katalonii i jakie pamiątki przywieźć?

12 stycznia, 2024 Tagi , , , , ,

Katalonia, czyli hiszpańska wspólnota autonomiczna przyciąga turystów niemal o każdej porze roku, choć najwięcej osób odwiedza ją latem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się tu w każdym możliwym miesiącu. Jeśli planuje się podróż do tego regionu, to warto też dowiedzieć się, co kupić w Katalonii i na jakie pamiątki stawiać? Oto nasze propozycje!

Espadryle – wygodne oraz modne

Miłośnicy i miłośniczki obuwia koniecznie muszą przywieźć z Katalonii espadryle. Jest to szczególnie popularny typ obuwia w tym rejonie. Tradycyjnie wykonuje się je z materiału i zwiniętych sznurków. Niekiedy sznurki zastępowane są plecioną trawą bądź włóknami jutowymi. Obuwie to świetnie sprawdzi się podczas upałów, a tych w Katalonii nie brakuje, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Co ciekawe, nazwa espadryle pochodzi od słowa esparto, oznaczającego właśnie twardą trawę, wykorzystywaną do wyplatania podeszwy obuwia. Ten typ obuwia dostępny jest w rozmaitych wersjach kolorystycznych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybierać spośród jednokolorowych, jak i wzorzystych espadryli. Niektóre z nich są nawet zdobione ręcznymi haftami. Cena obuwia będzie jednak uzależniona nie tylko od miejsca, w którym się je kupuje, ale także od rodzaju materiałów wykorzystanych do zrobienia butów. Wyroby unikalne, wykonywane ręcznie będą na pewno droższe.

Wyroby z kolorowej ceramiki

Katalonia słynie także z wielobarwnej ceramiki. W zależności od swoich upodobań i preferencji można pokusić się o zakup ceramicznych naczyń, które oprócz walorów dekoracyjnych znajdą także zastosowanie praktyczne. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zakup ceramicznych figurek. Szczególnie popularne są te przypominające różne zwierzęta, na przykład jaszczurki. Cena wyrobów z ceramiki może być różna, zależy od gabarytów konkretnego przedmiotu oraz od techniki zdobienia. Zarówno kolorowe ceramiczne kubki, miseczki, jak i figurki będą stanowić doskonały prezent dla bliskich członków rodziny i przyjaciół.

Frog figurine, decorated in the style of Gaudi from small pieces of tiles on white background. Souvenir for tourists. Toy. Barcelona, Catalonia, Spain.
figurka roga, ozdobiona w stylu Gaudiego z małych kawałków płytek na białym tle. Pamiątka dla turystów. Zabawka. Barcelona, Katalonia, Hiszpania., licencja: shutterstock/By Nikrey

Oliwa z oliwek

Będąc na wakacjach w Katalonii, warto pokusić się o zakupienie wysokiej jakości oliwy z oliwek, której raczej nie kupi się w Polsce. Nie ma się temu, co dziwić, bo ten region Hiszpanii słynie z produkcji tego aromatycznego oleju. Wyjątkowo sprzyja im bowiem śródziemnomorski klimat. Jeżeli chce się pozyskać najwyższą jakość oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, najlepiej wybrać się na bazar z lokalnymi produktami. Lepiej unikać zaś zakupów w supermarketach, ponieważ mogą oferować one oliwę nieco gorszej jakości. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem. W ofercie dostępne są oliwy z dodatkiem różnego rodzaju przypraw. Wśród nich królują zioła, takie jak bazylia, oregano czy aromatyczny rozmaryn. Miłośnicy pikantnych smaków mogą pokusić się zaś o zakup oliwy wzbogaconej o papryczkę chili. Warto zwracać uwagę na to, aby oliwa znajdowała się w szklanej, a nie plastikowej butelce. Najlepiej, aby posiadała ona ciemną barwę. Dzięki temu zawartość butelki jest lepiej chroniona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Oliwa z oliwek i jagody z oliwek znajdują się na drewnianym stole pod drzewem oliwnym.
Oliwa z oliwek , licencja: shutterstock/By volff

Szafran

Hiszpania to jeden ze światowych liderów w produkcji szafranu. Będąc w Katalonii, warto zatem pokusić się o zakupienie tej aromatycznej przyprawy. Trzeba rzecz jasna mieć na uwadze to, że nie należy ona do najtańszych. Trudno jednak o szafran lepszej jakości niż ten, który nabędzie się właśnie w tym kraju. Przyprawy tej najlepiej poszukiwać na lokalnych targowiskach i bazarach. Będzie ona nie tylko lepsza jakościowo niż ta dostępna w supermarketach, ale także tańsza. Szafran wykorzystuje się powszechnie podczas przyrządzania słynnego hiszpańskiego dania, jakim jest paella. Jeśli należy się do miłośników tej potrawy, naprawdę nie warto wracać z Katalonii bez drogocennych nitek szafranu. Mogą one także stanowić podarunek dla kogoś, kogo chce się oczarować katalońską kuchnią.

Cava – katalońska odmiana szampana

W Katalonii nie pije się szampana, tylko cave, zatem warto ją przywieźć z wakacji. Ten alkoholowy trunek charakteryzuje się przepiękną, złocistą barwą i jest doceniany niemalże na całym świecie. Jeśli chodzi o cenę, to jest ona bardzo różna. Za butelkę o pojemności 700 ml trzeba zapłacić od 10 do około 30 euro. Musujące wino katalońskie najlepiej smakuje schłodzone. Doskonale smakuje w asyście tradycyjnych potraw hiszpańskich, takich jak chociażby paella. Wiele odmian cava nadaje się także do spożycia z deserami.

Sukienka do flamenco

W Katalonii podobnie zresztą jak w wielu innych regionach Hiszpanii króluje flamenco. To najpopularniejszy taniec tego kraju, a pokazy na żywo cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Chętni mogą nawet brać udział w warsztatach, dzięki którym można będzie opanować podstawy flamenco. Miłośniczki tańca mogą zatem zainwestować w sukienkę do flamenco. Można nabyć ją przede wszystkim na targach z tradycyjnymi wyrobami. Pamiętaj też, że ceny sukienek do flamenco mogą być naprawdę zróżnicowane, w zależności od tego, z czego wykonana jest sukienka i jak jest zdobiona. Idealnym dodatkiem do nich będą specjalne buty do flamenco.

The lots of traditional flamenco dresses in the souvenir shop in Spain
sukienek flamenco w sklepie z pamiątkami w Hiszpanii, licencja: shutterstock/By oleg_aryutkin

Sangria

Sangria, czyli jeden z najpopularniejszych napojów w Katalonii to kolejna świetna pamiątka, którą można ze sobą przywieźć. Butelkę tego trunku można nabyć w każdym sklepie, ale najlepiej poszukiwać jej w tych lokalnych, a nie w supermarketach. Sangrię produkuje się zwyczajowo na bazie wina, z dodatkiem soków owocowych oraz owoców. W smaku przypomina ona niektórym mieszankę wina oraz kompotu. Co więcej, najlepiej smakuje schłodzona, dlatego jest serwowana z kostkami lodu. Napój ten doskonale komponuje się z deserami oraz z lekkimi przystawkami i sałatkami. Posiada wyrazisty, słodki smak i owocowy bądź kwiatowo-owocowy aromat.

Sangria cocktail with red wine at the bar with blurred background
Koktajl Sangria z czerwonym winem w barze z rozmytym tłem, licencja: shutterstock/By iamluisao

Jak zatem opcji, na to, co kupić w Katalonii jest wiele. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie lub Twoich bliskich!

Czytaj także: Podpowiadamy co warto zjeść w Katalonii? Oto kuchnia katalońska!

Poprzedni

Dlaczego warto jechać do Andaluzji? Oto najważniejsze powody!

TOP10 atrakcji w Andaluzji – co zobaczyć i zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz