Co kupić w Andaluzji i jakie pamiątki przywieźć?

8 stycznia, 2024 Tagi , , ,

Jesteś na wakacjach w pięknej Andaluzji i zastanawiasz się, jakie pamiątki przywieźć ze sobą do domu? Andaluzja oferuje wiele ciekawych miejsc historycznych, oprócz tego znajdziesz tu liczne sklepy, a co za tym idzie atrakcyjne rzeczy do kupienia. W naszym artykule znajdziesz propozycje pamiątek, które produkowane są w Andaluzji i które warto zabrać ze sobą do Polski. Jednym słowem, z nami dowiesz się, co kupić w Andaluzji!

Co kupić w Andaluzji i jakie pamiątki przywieźć do domu?

Ceramika z klasztoru Cartuja w Sewilli

Za panowania królowej Wiktorii, przemysłowiec Charles Pickman udał się do Hiszpanii i zbudował fabrykę ceramiki w miejscu dawnego klasztoru Santa Maria de las Cuevas w mieście Cartuja, niedaleko Sewilli. Fabryka działała w tym miejscu do 1982 roku, następnie przeniesiono ją do nowej lokalizacji poza miastem.

Ceramic bowls on a wall in the south of Spain
ceramika hiszpańska, licencja: shutterstock/By GranTotufo

Zabranie do domu ręcznie wykonanej ceramiki jest doskonałym pomysłem na prezent. Znajdziesz tu wszystko, począwszy od magnesu po zestaw misek w odcieniach niebieskiego, zielonego, żółtego i czerwonego. Sklepy znajdujące się przy C/San Jorge i C/Antillano Campos w Sewilli, produkują, malują i wypalają swoje produkty na miejscu. Co więcej, większość sklepów oferuje możliwość zaprojektowania własnych wyrobów i zapakowania zakupionych produktów, aby bezpiecznie dotarły do domu.

Wino pomarańczowe – Vino de Naranja

Vino de naranja, czyli wino pomarańczowe to specjalność Andaluzji. Wystarczy przespacerować się ulicami Sewilli, aby zrozumieć dlaczego: drzewa pomarańczowe wzdłuż ulic wypełniają miasto kolorem i cytrusowym aromatem. Z drzew pomarańczowych w Sewilli produkowany jest dżem oraz słodko-gorzkie Vino de naranja.

Według legendy, pewnego razu królowa Sewilli, tęskniąca za rodzinnymi Alpami, zagroziła, że opuści króla, jeśli ten nie sprawi, że po długim upalnym lecie spadnie śnieg. W desperacji król nakazał zasadzić drzewa pomarańczowe w całym mieście. Wiosną drzewa zakwitły i po przekwitnięciu opadające białe płatki stworzyły iluzję śniegu.

Pięknie zdobione Abánico

Kiedy południowy upał staje się nie do zniesienia, kobiety wachlują się ręcznie malowanymi wachlarzami. Obecnie można znaleźć Abánico w prawie każdym rozmiarze i kolorze. Oznacza to więc, że wachlarze są lekkim i praktycznym prezentem. Większość z nich ma też zdobione etui, które chroni je przed zniszczeniem.
Warto przy tym wiedzieć, że przy Calle Sierpes, jednej z głównych ulic handlowych starego miasta w Sewilli znajdują się światowej klasy zakłady produkujące Abánico z ponad stuletnim doświadczeniem. Ponadto wiele z nich sprzedaje broszki i szale, które są ręcznie robione.

Wyświetlacz kolorowych hiszpańskich fanów w Andaluzji
piękne wachlarze, kolorowe, w Andaluzji, licencja: shutterstock/By Delpixel

Mantillas i matones do encaje

Mantillas i matones do encaje to piękne, ręcznie haftowane szale. Szale mogą być wykonane z jedwabiu lub innego materiału. W Sewilli kobiety noszą je w podczas ważnych świąt i wydarzeń, takich jak wesela lub walki byków. Czasami są one również używane jako część tradycyjnego stroju flamenco. Szale mogą być wykonane ręcznie lub na krośnie. Są one doskonałym prezentem, który można zabrać ze sobą do domu.

Czekolada Abuela Ili z Pampaneira

Czekolada Abuela Ili z Pampaneira to idealna pamiątka z Andaluzji dla przyjaciela lub członka rodziny, który uwielbia słodycze. Wykwintna, ręcznie robiona czekolada Abuala Ili smakuje niezwykle. Znajdziesz tu bardziej tradycyjne smaki ciemnej, mlecznej i białej czekolady, ale także szeroki wybór mniej popularnych smaków, w tym z dodatkiem malin, migdałów, mango, rodzynek czy jeżyn. Dodatki różnią się w zależności od pory roku.

Pięknie zdobione pudełka Taracea

Nie ma bardziej typowo andaluzyjskich pamiątek niż piękne pudełka Taracea, które można znaleźć w całym regionie. Te pięknie zdobione pudełka sięgają czasów, kiedy to Maurowie rządzili regionem. Łatwo jest dostrzec muzułmańskie wzory na projektach (które nie różnią się zbytnio od tych, które można znaleźć na Bliskim Wschodzie oraz w Persji). Ze względu na długą mauretańską tradycję miasta, najlepsze przykłady tych wspaniałych hiszpańskich prezentów można znaleźć w Grenadzie i okolicach.

"Nazari taracea" boxes of Granada. Artisanal marquetry techniques.
Pudełka „Nazari taracea” z Granady. Rzemieślnicze techniki intarsji., licencja: shutterstock/By Joseyyo

Andaluzyjska oliwa z oliwek

Jedną z najpopularniejszych rzeczy do kupienia wśród miłośników hiszpańskiej kuchni jest pyszna oliwa z oliwek z Kordoby oraz z Jaen. Jest to jeden z najlepszych prezentów z Hiszpanii, jaki można kupić znajomemu lub członkowi rodziny. Co ciekawe, Hiszpania produkuje 44% światowej oliwy z oliwek, a głównymi ośrodkami produkcji są miasta Kordoba i Jaen. Jeśli masz w planach odwiedzić któreś z tych wspaniałych miast, kup na pamiątkę butelkę doskonałej oliwy z oliwek.

Oliwa z oliwek i jagody z oliwek znajdują się na drewnianym stole pod drzewem oliwnym.
Oliwa z oliwek. , licencja: shutterstock/By volff

Mydło naturalne

Hiszpańskie mydło naturalne znane jest z wielu regenerujących właściwości dla skóry. Takie mydło zawiera witaminy A, B, C, D i E, a także cztery główne fosfolipidy. Świeży zapach skoszonej trawy połączony z geranium, lawendą i nutą drzewa sandałowego jest jedną z najlepszych pamiątek z Hiszpanii. Co ważne, jest ono wykonane w 100% z naturalnych składników!

Biżuteria z Kordoby

Przepiękne miasto Kordoba słynie między innymi z przemysłu jubilerskiego. Korzenie tego przemysłu sięgają II wieku przed naszą erą. W międzyczasie cztery kultury (rzymska, chrześcijańska, żydowska i arabska) przyczyniły się do rozwoju tego rzemiosła. Obecnie istnieje ponad tysiąc rzemieślników praktykujących to rzemiosło, które odziedziczyli po swoich przodkach. Tutejsze wyroby ze srebra są naprawdę wyjątkowe. Aby zobaczyć jedne z najlepszych (i najbardziej przystępnych cenowo) przykładów, odwiedź Ana Martina Silver Workshop & Silver Museum w Kordobie, gdzie dowiesz się więcej o tym rzemiośle. Jest to także doskonałe miejsce na zakupy.

Andaluzyjskie sery

Wakacje w południowej Hiszpanii nie będą kompletne bez spróbowania wspaniałych lokalnych serów, które można znaleźć w całym regionie. Dodatkowo sery te można zapakować i przywieźć do domu. Koniecznie spróbuj El Bosqueño (z mleka owczego) i Ubrique (z mleka koziego), czyli serów produkowanych w Kadyksie. Doskonałym miejscem na zakup sera jest Alándalus Club w Kadyksie, gdzie dostępne są wyłącznie sery wykonane z całkowicie naturalnych produktów.

Spanish hard cheese manchego on wooden board, with dark blue grape.
hiszpański ser,, licencja: shutterstock/By KovalNadiya

Czytaj także: Podpowiadamy, co warto zjeść w Andaluzji – kuchnia andaluzyjska

autor: Magda Łydka

Poprzedni

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne w Andaluzji

Zima w Andaluzji – jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz