Ceny w Maladze, koszty życia i utrzymania

2 października, 2024 Tagi , , , ,

Chociaż w różnorakich rankingach ekonomicznych, Malaga zajmuje wysokie miejsce jeżeli chodzi o koszty utrzymania w Hiszpanii (jest podawana zaraz po Barcelonie), to rekompensują te kwoty wymiernie wysokie zarobki. Nie jest to natomiast najwyższa półka cenowa jeżeli chodzi o skalę ogólnoeuropejską. Nie zmienia to jednak faktu, że turysta tutaj przyjeżdżający na wakacje musi się przygotować na dość spore wydatki. W wakacje warto jednak się kierować zasadą 'raz się żyje”. Ten artykuł kierujemy zarówno do tych, którzy Malagę odwiedzają w ramach turystycznych peregrynacji, jak i tych, którzy być może rozważają przeprowadzkę do tego pięknego, hiszpańskiego miasta. Oto koszty życia i utrzymania w Maladze.

Ceny w Maladze – ile kosztują noclegi

Jeżeli jesteś tutaj przejazdem, to na pewno zechcesz zatrzymać się w jednym z hoteli. Miejsca noclegowe w Maladze są z pewnością droższe niż w Polsce i to wskazuje się nawet na skalę 44% wyższych cen w porównaniu. Analizując propozycje na portalu internetowym Booking.com zauważysz jednak, iż obok 5-gwiazdkowych i drogich faktycznie molochów (rekordzistą jest w mieście obiekt pod nazwą Gran Hotel Miramar GL, gdzie „pokój królewski” kosztuje 10 tysięcy złotych za noc), jest wiele hoteli i hosteli po 300 czy 400 złotych za nocleg. Warto zatem dobrze szukać wśród ofert – znajdzie się coś na każdy budżet. 

Malaga – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

A tutaj niespodzianka, bo jedzenie w lokalach jest w zasadzie w podobnych cenach do tych w Polsce, niektóre analizy wskazują nawet na… nieco niższe ceny. Dobry posiłek z dwóch zdań zjesz już za niecałe 40 złotych, w nieco bardziej renomowanych restauracjach obiad będzie kosztował jedną osobę około 80 złotych. Ciekawie wychodzi porównanie cen w takim na przykład McDonaldzie – w lokalach rozsianych po Maladze i okolicy zapłacisz za podstawowy zestaw około 4 złotych drożej. Ale za to mają tańsze piwo! O cenach tego produktu jeszcze przeczytasz… 

Nie musisz być zatwardziałym backpackerem w podróży, by wiedzieć, iż warto oszczędzać na kosztach codziennego jedzenia. Dlatego warto kupować w marketach, a koszt miesięcznego koszyka konsumenckiego zamknąć się powinien w granicach 300 euro. Jeżeli będziesz kupować w lokalnych, markowych sklepach ze świeżą żywnością, dolicz do budżetu około 100 euro. Inflacja zrobiła swoje i dzisiaj kupisz taniej w Maladze niż w Polsce na przykład jaja czy pomidory. Droższe za to będzie tam mięso.  

Ceny w Maladze – ile kosztuje transport

W tak dużym mieście jak Malaga pomocną rękę turyście wyciąga miejska komunikacja. Jak wyglądają ceny z tym związane? Jeden przejazd autobusem miejskim kosztuje 1,40 euro. Oczywiście zawsze możesz kupić bilet miesięczny, który będzie kosztował od 17 do 25 euro, przy czym dzieci, studenci i seniorzy zapłacą mniej. Czasami alternatywą będzie taksówka. Przejazd takim pojazdem kosztuje w Maladze około 1,50 euro za przebyty kilometr. Do tego trzeba doliczyć opłatę za ewentualne oczekiwanie (około 19 euro za godzinę).

Ile kosztuje wino w Maladze

To, że piszemy o cenach alkoholu zaraz po cenach za transport jest zwykłym przypadkiem… Z winem jest chyba tak samo jak wszędzie. O ile w restauracji za lampkę tego wykwintnego trunku zapłacisz co najmniej 2 euro (markowe potrafią kosztować i 8 euro), to wybierając się do sklepu monopolowego czy marketu tańsze winko kupisz już za niecałe 10 euro (vide popularne lokalne Kina San Clemente). Litrową Sangrię kupisz za około 12 euro. 

Ile kosztuje piwo w Maladze

Tutaj znowu trzeba poczynić pewnego rodzaju rozgraniczenie. Wybierając się do restauracji za kufelek lagera zapłacisz od 2,50 do 4,50 euro, ale uwaga… zazwyczaj będzie to rozmiar 0,33 litra. Chyba warto wybrać się po „nektar bogów” do sklepu, gdzie za pół litrową butelkę niezłego piwa zapłacisz niecałe 2 euro. Rozpiętość cenowa jest ogromna, a wszystko zależy od marki i miejsca gdzie kupujesz browar.  

Ceny mieszkań w Maladze 

A to już informacja dla tych, którzy planują wynajem mieszkania, albo zakup własnego lokum w Maladze. Jeśli planujesz kupić, to przy kalkulacji należy brać pod uwagę uśrednioną ceną za metr kwadratowy. W 2024 roku w Maladze wynosi ona plus minus 2600 EURO. Idąc tym śladem, zakupienie mieszkania w przeciętnej dzielnicy miasta zamknąć się powinno w kwocie około 150 000 euro, choć cena oczywiście wzrośnie jeśli na pokładzie są na przykład 2 sypialnie – dolicz wówczas do wyceny dobre 100 000 euro.  

Sporo jest w Maladze ofert wynajmu długoterminowego, ale trzeba przy zawieraniu takiej transakcji potwierdzić swoją zdolność płatniczą. Generalnie, porządna kawalerkę wynajmiesz za około 650 euro na miesiąc. Do tego dolicz opłaty za media (prąd, gaz, wodę, internet), które zamkną się w kwocie około 100 euro miesięcznie. 

Ceny paliw w Maladze

Jeżeli zdecydujesz się jeździć po Maladze samochodem (własnym lub wynajętym), to na pewno ważna sprawą będą opłaty za paliwo. Jak prawie wszędzie, ceny benzyny i oleju napędowego są słabo przewidywalne (wchodzi w grę aktualna koniunktura gospodarcza regionu), ale można z pewną granicą błędu przyjąć przedział od 1,50 do 2,00 euro za 1 litr. Pamiętaj jednak, ze do cena za paliwo doliczyć będziesz musiał przy długim użytkowaniu opłaty za ubezpieczenie auta – te oscylują od 200 do 500 euro rocznie. 

Ceny wynajmu samochodu w Maladze

Najtańsze modele kompaktowe nie powinny kosztować więcej niż 50 złotych na dobę. Czyli za nieco  ponad 300 złotych staniesz się posiadaczem czterech kółek w rodzaju Forda Focusa. Jeżeli celujesz w samochód klasy premium, choćby taki Citroen DS7, to przygotuj się na około 300 złotych na dobę. Pamiętaj, że większość tamtejszych wypożyczalni wymaga posiadania karty kredytowej, aby zabezpieczyć ewentualne koszty uszkodzenia, bądź kradzieży auta.

Ceny najważniejszych atrakcji w Maladze

Czyli to co króliczki lubią najbardziej, ale zapłacić muszą. Wybierasz się do kina na najnowszy hit albo jakiś stary, ale kultowy film Pedro Almodovara? Sięgnij do portfela po co najmniej 8 euro za seans. Do teatru zabierz dwa razy więcej. Jeżeli chcesz na przykład zwiedzić XVI-wieczną Katedrę w Maladze to za bilet zapłacisz 10 euro. Podziwianie dzieł sztuki nowoczesnej w Galerii Pompidou kosztować będzie przynajmniej 7 euro. Wypada polecić tutaj wycieczkę do XIV-wiecznego Zamku Gibralfaro – kosztuje tylko 2 euro, a zwiedzania pełno i niesamowite wrażenia. Z dziećmi warto wybrać się do Muzeum Wyobraźni. Bilety możesz zakupić tutaj. Zobacz również wpis z innymi atrakcjami dla dzieci w Maladze!

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Grenadzie – polecane miejsca, co wiedzieć

Grenada z dziećmi – darmowe atrakcje, co warto zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz